Niekoľko dní pred svojím odchodom z funkcie ministra zahraničných vecí poskytol Ivan Korčok rozhovor českým Hospodárskym novinám.
Rozoberá v ňom dôvody odchodu SaS z vládnej koalície, svoje videnie domácej politiky, budúcnosť V4, ale aj tú vlastnú.
Dá sa nejako stručne opísať, čo sa na Slovensku deje s vládou a prečo s najväčšou pravdepodobnosťou súčasná koalícia končí?
Prebieha veľmi vážna vládna kríza, ktorá veľmi pravdepodobne vyústi do odchodu štyroch ministrov, pričom jedným z nich som aj ja. Sú to ministri nominovaní stranou Sloboda a solidarita.
Boli sme opakovane svedkami mnohých konfliktných situácií a, bohužiaľ, sa dostávame do bodu, keď strana stratila akúkoľvek nádej na zmenu v spôsobe vládnutia.
Do 31. augusta je ešte priestor, aby zareagoval predovšetkým predseda vlády a aby sa najsilnejšia vládna strana OĽaNO pozrela na to, či je, alebo nie je schopná naplniť podmienky SaS.

Než sa dostaneme k detailom, tak by som sa na to pozrel ešte z trochu širšej z perspektívy, pretože aj vy sám hovoríte o kríze vládnutia. Nehrozí rozklad štátu až do bodu, že Slovensku sa nebude dať vládnuť?
Nehrozí. Aj napriek napätiu, ktoré je evidentne veľmi vysoké a vedie de facto k rozpadu vlády a strate vládnej väčšiny, mám úplnú dôveru a istotu v tom, že slovenské inštitúcie sú demokratické a máme jasné ústavné procesy.
Takou vládnou krízou neprechádza len Slovensko, ale je to prirodzený jav v demokraciách. Som hlboko presvedčený, že inštitúcie štátu a jeho najvyšší predstavitelia si sú vedomí zodpovednosti a majú dostatočnú odolnosť a dostatočnú schopnosť tieto ťažké procesy zvládnuť. A myslím, že najbližšie dni to ukážu.
Áno, deje sa to v určitom kontexte. Na východ od nás je vojna a sú tu hlasy, ktoré hovoria, že takúto krízu si nemôžeme dovoliť a že je to nezodpovedné, lebo tu ide o život. Demokracia a pevnosť inštitúcií je úplný základ toho, aby sme túto krízu zvládli.
Hrozí návrat Roberta Fica k moci?