BRATISLAVA. Ako chce vláda Eduarda Hegera (OĽaNO) pokračovať, ak sám premiér, líder OĽaNO Igor Matovič aj ďalší šéfovia vládnych strán Sme rodina a Za ľudí týždne považujú vládnutie bez SaS s menšinovou podporou v parlamente za "náročné" alebo rovno "nefunkčné"?
Už aj prezidentka Zuzana Čaputová naliehavo žiada Hegera, aby jej priniesol uspokojivú odpoveď. "Vláda bez parlamentnej väčšiny je znefunkčnená vláda," pripája sa.
SaS dala Matovičovi ultimátum, aby do pondelka podal demisiu z postu ministra financií, inak jej traja ministri - Branislav Gröhling, Mária Kolíková a Ivan Korčok odídu.
Predseda SaS Richard Sulík už demisiu podal v stredu.

OĽaNO počas víkendu plánuje zorganizovať tímbilding na Liptove so všetkými straníkmi, poslancami aj ministrami. Nie je zrejmé, či tam strana môže zmeniť názor a na poslednú chvíľu odobriť Matovičov odchod a zachrániť štvorkoalíciu.
"Sú u nás dvaja, traja ľudia, ktorí so mnou o tom diskutujú, ale 90 percent strany stojí za mnou. Garantujem vám stopercentne, ak chcete tisícpercentne, že neodídem," povedal Matovič v piatok.
Ak SaS v pondelok Hegerov kabinet opustí, každá zo zostávajúcich strán koalície OĽaNO, Sme rodina a Za ľudí sa ocitne vo výrazne odlišnej situácii, ako sa k vládnutiu len so 70 poslancami postaviť - dovládnuť do riadnych volieb za každú cenu alebo pomôcť vyvolať predčasné voľby.
Pre najsilnejšie OĽaNO s dva roky sa opakujúcim varovaním o návrate Smeru a Roberta Fica k moci, by predčasné voľby boli zásadnou politickou prehrou.
Strana Borisa Kollára naopak celý čas letnej koaličnej krízy jasne komunikuje, že jediným riešením bude odchod vlády, ktorá nedokáže presadzovať svoj program.
Strana predsedníčky Veroniky Remišovej (Za ľudí) je v prieskumoch dlhodobo nielen pod hranicou zvoliteľnosti, ale aj pod trojpercentnou hranicou, ktorá by strane zabezpečila štátny príspevok aj po najbližších voľbách.
Od strán trojkoalície sa preto očakávajú odlišné politické stratégie. Denník SME zhrnul, aký prístup od nich očakávať.