SME

Soňa Holúbková: Nezávislosťou sú niekedy aj kľúče od bytu

Keď je obyčajný svet prekážkou.

Soňa Holúbková.Soňa Holúbková. (Zdroj: FOTO - CTIBOR BACHRATÝ)

Oprať si ponožky, zašiť si gombík, nakúpiť a pomôcť s domácimi prácami. Každodenný režim a miesto, kde sa môžete cítiť slobodný. Vlastné rozhodnutia a možnosti rovnaké pre všetkých. Normálny život.

Pre väčšinu ľudí sú každodenné činnosti zabehnutým stereotypom, popri ktorom máme všetko na dosah ruky. Svet je prispôsobený prioritne potrebám, sociálnym záujmom a intelektuálnemu rozvoju zdravých, výkonných ľudí. Pre ľudí so zdravotným postihnutím je neraz obyčajný svet skôr prekážkou ako férovou príležitosťou k žitiu vlastného života.

SkryťVypnúť reklamu

„Základnou myšlienkou je, že ľudia s postihnutím sú predovšetkým ľudia. Sami osebe postihnutí nie sú, sú postihnutí tým, čo žijú. Či dostanú alebo nedostanú príležitosti,“ hovorí o svojej práci psychologička Soňa Holúbková.

Pomoci ľuďom so zdravotným postihnutím sa venuje viac ako tridsať rokov prostredníctvom vlastného inovatívneho projektu mimo sociálnych domovov. Na Slovensku je takýto prístup skôr neobvyklý, ako pravidlom.

Za celoživotnú prácu získala aj ocenenie Biela vrana. Vníma, že inklúzia ľudí so zdravotným postihnutím je na Slovensku zatiaľ stále slabá.

Tabu medzi rodičmi

Prijatie sa začína pri príležitostiach. Rodičia detí so zdravotným znevýhodnením často nemajú príležitosť porozprávať sa s kolegami o tom, čo sa deje doma. Pri téme sa podľa Holúbkovej chodí okolo horúcej kaše a rodičia sa necítia slobodní rozprávať o deťoch s postihnutím.

SkryťVypnúť reklamu

Rodičia vnímajú postihnutie dieťaťa ako vylúčenie z ich vlastnej sociálnej skupiny.

Aj neformálna pomoc a priestor stretnúť sa, vymeniť si skúsenosti, sú pri procese akceptácie postihnutia, kľúčové. Sú ďalšou možnosťou k inštitucionalizovanej pomoci. „Niekedy úplne stačí, keď sa deti spolu pohrajú. Vymenia si hračky, rodičia si vymenia skúsenosti,“ dodáva psychologička.

Dieťa aj rodičia potrebujú prostredie, ktoré im dovolí využiť príležitosť naučiť sa niečo nové. Aké stratégie fungujú pri výchove, čo deti baví a ako rozvíjať ich intelekt a záujmy – to všetko si rodičia môžu povedať medzi sebou. Je to aj šanca predstaviť individualitu detí so špecifickými potrebami a zmazávať stereotypy.

Segregácia už od plienok

Pokiaľ spoločnosti chýbajú príležitosti stretnúť sa, ľudia svoje názory stavajú zásadne na predsudkoch.

SkryťVypnúť reklamu

„Nepotrebujeme škôlku pre ružové alebo modré deti. Potrebujeme škôlku s možnosťami dostatočne veľkými na podporenie rôznofarebnosti,“ vysvetľuje Holúbková.

Prostredie pre získanie vzdelávania býva stavané na oddeľovaní detí so špecifickými potrebami od detí so štandardnými potrebami od škôlky až po univerzitu.

Inklúzia je pritom prospešná pre obe strany, keďže si cez stretnutia a zážitky vymieňame skúsenosti, obohacujeme si vzájomné prežívanie a učíme sa akceptácii. Tvoriť komunitu len nevidiacich, len nepočujúcich alebo len zdravých detí takýto vzájomný rozvoj neumožňuje.

„Potrebujeme ľudí s odvahou na to, aby priniesli špecifické potreby do normálneho života,“ vraví psychologička o tvorbe inkluzívnej spoločnosti.

Namiesto špeciálnej školy treba podľa nej tvoriť školu s personálom či kompenzačnými prostriedkami na to, aby podporili deti. Rovnako je to, napríklad, aj s nadanými deťmi. Namiesto toho, aby sa rozvíjal ich potenciál v ich talentoch a obohatili by tak aj zvyšok kolektívu o novú skúsenosť.

SkryťVypnúť reklamu

„Deti sú tlačené do normy, čo je veľká škoda.“

Občan s nižšou prioritou

Oddeľovanie nevníma len pri deťoch, ale aj v pracovných kolektívoch. Rôznorodý tím dodáva dôstojnosť a šance – nie každý v spoločnosti je zdravý, nadmieru výkonný a nik nie je stopercentný.

„To, že niekto nevie čítať a písať ešte neznamená, že nevie dôsledne a zodpovedne dokladať tovar,“ udáva psychologička ako inovatívny príklad začlenenia ľudí so zdravotným postihnutím do kolektívu. Štartovacia čiara by mala byť aj na pracovnom trhu pre každého rovnaká.

Ozdravenie starostlivosti o ľudí so zdravotným postihnutím považuje Holúbková za kľúčové vo svojej práci. Starostlivosť spočíva v práci s ľuďmi priamo v ich domácom prostredí. V meste či dedine, kde sa narodili, v ktorých poznajú susedov a môžu byť súčasťou komunity.

SkryťVypnúť reklamu

Nie je nutná denná intenzívna starostlivosť, skôr hodina či dve týždenne spolu so zapojením susedov. Prirodzené prostredie mimo sociálneho domova je najlepším základom k postupnému dosahovaniu nezávislosti.

Pre niekoho sú vlastné kľúče od bytu nezávislosťou. Slobodne rozhodujú, koho pustiť do bytu, strážia si svoj priestor. Nezávislosť nie je odlúčenie od ľudí, ale rozhodnutie vybrať si, kedy sa s nimi stretnú. Pre iných je to zasa schopnosť pracovať či uzavrieť partnerský vzťah.

Holúbková vníma, že pre špecifickú definíciu nezávislosti sú niekedy ľudia s postihnutím vnímaní ako občania s nižšou prioritou – nie sú takí výkonní, draví.

Podobnosti s potrebami dôchodcov

Slovensku nechýba legislatíva, ktorá by umožnila systematické zmeny, Holúbková vidí problém v nedostatku postojovo čistých ľudí, vnímajúcich potreby inkluzívnej spoločnosti. Priestor na inovácie a rozvoj sa ale naskytá aj pri zmenách v prístupe ku dôchodcom.

SkryťVypnúť reklamu

„Slovensko starne a nevie riešiť potreby dôchodcov,“ hovorí.

Dôchodcovia a ľudia so zdravotným postihnutím majú podľa nej podobné požiadavky – potrebu pre život v známom prostredí namiesto sociálnych domovov, výplň času tým, čo ich napĺňa a možnosť byť stále súčasťou komunity. Nakúpiť si či ísť do kostola je pre obe skupiny žiaduce.

„Sme predsa sociálne bytosti. Pre to, aby sme sa rozvinuli, sa potrebujeme vidieť v niekom druhom."

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  3. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  4. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  5. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  6. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  7. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  8. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 14 880
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 912
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 993
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 869
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 135
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 815
  7. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 3 747
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 576
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

HK Spartak Dubnica - HK Skalica: ONLINE prenos z 2. zápasu semifinále play-off Tipos SHL.

Sledujte s nami ONLINE prenos z 2. zápasu semifinále play-off Tipos SHL: HK Spartak Dubnica - HK Skalica.


Radosť hráčov AC Miláno.

Funkcionári „rossoneri“ pritom iba nedávno pristúpili k výmene na trénerskom poste.


SITA
Júki Cunoda.

Pozrite si časový harmonogram a TV program Veľkej ceny Japonska.


Juraj Kucka.

Aktuálne sa Juraj Kucka lieči zo zranenia, ktoré ho donútilo k ukončeniu reprezentačnej kariéry.


SITA
SkryťZatvoriť reklamu