SME

Pavel Hrica: Prvých tisíc dní na svete je pre človeka kritických

Chudoba s etnicitou nesúvisí

Pavol Hrica a jeho projekt Omamy sa venuje deťom a matkám z vylúčených komunít.Pavol Hrica a jeho projekt Omamy sa venuje deťom a matkám z vylúčených komunít. (Zdroj: ZDROJ - ARCHÍV PAVLA HRICU)

Mozog každého dieťatka je pripravený hrať sa, učiť sa, spoznávať a rásť. Dni dieťaťa strednej triedy pozostávajú zo skúmania farebných kociek, plyšových zvieratiek a drevených počítadiel. Hrou sa tvoria v mozgu dôležité spojenia, rozvíja sa motorika, zručnosti aj intelekt. Zároveň hra spája deti s rodičmi, aj medzi sebou.

Lenže dni dieťaťa pochádzajúceho z prostredia generačnej chudoby pozostávajú z prežívania. Mozog je pripravený hrať sa, ale namiesto obrázkov v knižke rieši hlad, zimu a únavu. Dlhodobé pôsobenie toxického stresu dokázateľne znižuje pripravenosť dieťaťa do života, vysvetľuje Pavel Hrica, riaditeľ združenia Cesta von, ktoré realizuje program Omama.

SkryťVypnúť reklamu

Spolu s tímom sa venuje riešeniu generačnej chudoby v rómskych osadách so zameraním na najmenšie deti do troch rokov a ich matky.

Veda vie, že človek sa najviac rozvíja prvých tisíc dní. „To, čo dostaneme v tomto veku, je určujúce. Staviame na tom celé budúce ja, ak sú zlé základy, celý život strádame,“ vysvetľuje Hrica.

Ako učia Omamy

Generačná chudoba je problémom, z ktorého sa len ťažko dostáva bez pomoci. Zároveň je začarovaným kruhom. Z chudoby plynie nielen neistota, ale aj málo podnetov na rozvoj. Bez nich sa objavia chýbajúce návyky, neschopnosť zaradiť sa, nájsť si prácu a dookola. Pri pomoci nezáleží len na spôsobe, ale aj na človeku, čo pomáha.

„Je pre nás kľúčové, že v boji s generačnou chudobou zapájame rómske ženy,“ hovorí Hrica.

V rámci rómskej komunity medzi sebou ženy nachádzajú lepšie pochopenie ich situácie. Pomoc prichádza od susedky k susedke a od priateľky k priateľke.

SkryťVypnúť reklamu

Byť Omamou je pritom náročnou prácou. Pre mnohé ženy je to prvá príležitosť pracovať, svoje záväzky berú vážne a zodpovedne. Prácu zverujú šikovným, rešpektovaným ženám s láskou na rozdávanie.

„Staviame na tom, že Rómky svoje deti nadovšetko milujú,“ vysvetlí Hrica.

Dobrovoľníčky z Cesty von len poskytujú emočnú podporu a vedomosť o tom, ako s deťmi cielene pracovať. Takto sa vyhýbajú tomu, aby projekt vyzeral ako sen bieleho záchrancu. Rómske mamičky by v tom prípade mohli cítiť, že školiteľka celkom nerozumie ich situácii, nebola by jednou z nich.

„Bolo by to neúprimné. Omama nie je o tom, aby „gadžovka“ učila rómsku mamu ako sa starať o dieťa,“ dodáva Hrica.

Hrou k štandardnému životu

Omamy do rómskych osád prinášajú hru. „Keď ich deti vidia prichádzať s taškou, už sa tešia. Väčšinou sa pohrajú aj rodičia a sú z toho nadšení,“ opisuje proces Hrica.

SkryťVypnúť reklamu

Pre generačnú chudobu je väčšina hračiek neznámou aj pre dospelých, radi sa zabavia spolu s deťmi.

Hra je pre deti kľúčová. Nepripraveným deťom v škôlke chýbajú základné zručnosti. Nevedia, ako otočiť stránku v knižke, s niektorými hračkami sa stretávajú po prvý raz. Rovnako nemajú vytrénovanú pozornosť, ktorú Hrica opisuje ako sval.

Cez Omamy sa hrou učia, že čas je štruktúrovaný a hry majú pravidlá. Bez týchto návykov sú v škôlke deti videné ako zlí, neposlušní žiaci, keďže sú pri dlhších aktivitách nervózne.

Zároveň je pre nich slovenčina druhým jazykom, čím sa rozdiel ešte prehlbuje. Omamy na deti hovoria jazykom, ktorý budú potrebovať v ďalšom živote – po slovensky, v špecifických situáciách po maďarsky.

V rodinách so staršími deťmi sa snažia každému dieťaťu ukázať, že si zaslúži pozornosť a čas pre seba aj jednotlivo.

SkryťVypnúť reklamu

„Deti, ktoré takto učíme, sú v škôlke malými lídrami,“ hovorí Hrica o priamych dôsledkoch inovatívnej hry.

Učiteľky im vysvetlia zadania prvé, informáciu potom podávajú ďalším rómskym aj nerómskym deťom. Tie s nižšími zručnosťami a tie, čo pochádzajú z generačnej chudoby, ich nasledujú a zručnosti od nich kopírujú.

Schopnosť získavať zručnosti, možnosť učiť sa a rásť pritom deti ovplyvní na celý život. „Malým deťom – a vlastne aj v priebehu života – mamy tisíckrát povedia, nech si, napríklad, umyjú zuby. Takéto malé rady deťom v chudobe chýbajú, lenže hra ich pokladá na rovnakú štartovaciu čiaru,“ vysvetľuje Hrica.

Trojuholník potrieb

Uvedomuje si, že podpora pre mamičky a najmenšie deti ešte nie je cestou von z generačnej chudoby. Projekt Omama vníma skôr ako možnosť na rovnaké príležitosti. Nutné je podporovať všetkých – treba dať deťom nádej, že zvládnu základnú školu. Treba ukázať tínedžerom sebadôveru v snení a rozvoji.

SkryťVypnúť reklamu

„Keď budú mať deti lepšie šance ako ich rodičia, je to pre nás úspech,“ zhodnotí Hrica.

Inovatívnosť v prístupe neprichádza iba v dlhodobom prístupe, v špeciálnej hre či v tom, že aktérky pochádzajú priamo z vylúčenej komunity. Hrica svoju filozofiu pomoci prezentuje v trojuholníku potrieb, ktoré treba podporiť a inovovať ďalej.

Bývanie, vzdelanie, práca. Ak sa pomáha jednej sfére, prirodzene sa pomaly pomáha aj ďalej. „K tomuto by som pridal aj sociálnu prácu, ktorá je na Slovensku na slabej úrovni,“ hovorí Hrica.

Mnoho sociálnych pracovníkov ostáva pri byrokracii a administratíve namiesto toho, aby sa šli s ľuďmi spoznať, porozprávať a stať sa priateľom komunity tak, ako to robia v Ceste von. Dôležité je prekonávanie dlhodobých prekážok s konkrétnymi rodinami a pomáhať im s cieľmi, čo si sami stanovia.

SkryťVypnúť reklamu

„Rómstvo s chudobou nesúvisí. Je to problém celého sveta, ktorý postihuje ľudí všetkých etnicít, národností a rás,“ dodáva Hrica, podľa ktorého je pomoc aplikovateľná pre akékoľvek dieťa a akúkoľvek rodinu na hrane chudoby.

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  2. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  3. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  4. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  5. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  7. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  2. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  3. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  4. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  5. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  6. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 14 754
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 188
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 282
  4. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 7 332
  5. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 921
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 3 022
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 206
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 077
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

BYD Atto 3

Čínska automobilka len rozbieha expanziu.


82
Expolicajt Ján Kaľavský na súde.

Aktér vojny v polícii si odpykáva päťročný trest.


23
Ilustračné foto.

Časť plochy už uzavreli.


6
Zľava Ioannis Niarchos (Košice), Adrian Zeljkovič a Filip Twardzik (obaja Trnava) bojujú o loptu v zápase 4. kola nadstavbovej časti Niké ligy.

Erik Sabo po zatiaľ nevydarenej jari očakáva tvrdšie slová v kabíne.


SkryťZatvoriť reklamu