Ľudské barbarstvo nemá hraníc, no vojna je produktom modernej doby
Ako vysvetliť deťom zmysel niečoho takého nezmyselného, ako je vojna? Odkedy sú vôbec vojny na svete a prečo?
O zodpovedanie týchto otázok sa na prednáške Detskej Univerzity Komenského postaral sociálny antropológ Juraj Buzalka.
„Či sa ľudia rodia prirodzene násilní alebo sa rodia ako prirodzene mierumilovní? To je doteraz nevyriešený problém,“ priznáva.
Rusko musí opustiť aj Krym, až potom môžeme obnovovať vzťahy
Rusku sa na Ukrajine nepodarilo dosiahnuť úspech, aký očakávalo, hovorí pre SME Vince Kirstein, veliteľ misie NATO v Lotyšsku. Tušili sme, že Rusko zaútočí, ale aj tak som dúfal, že ruská armáda napokon hranice neprekročí, spomína na 24. február, keď Rusko napadlo Ukrajinu.
V rozhovore tiež zdôrazňuje záväzok spojencov brániť v prípade napadnutia každého spojenca vrátane Slovenska. Fungovanie aliancie by podľa neho nehrozilo ani to, keby sa americkým prezidentom znovu stal Donald Trump.
"Sme pripravení pracovať pre akéhokoľvek demokraticky zvoleného lídra, NATO je viac ako len Spojené štáty," zdôrazňuje kanadský plukovník.
Vedia, kedy je plný kontajner. Inovatívni Slováci sú lídrami v odpadoch
Slovenská firma Sensoneo pomáha mestám, obciam i firmám vo vyše 70 krajinách celého sveta s manažmentom odpadu. Jej technológie monitorujú naplnenosť kontajnerov, zvozovým spoločnostiam navrhujú optimálne trasy a časy zberu.
Pred dvoma rokmi firma manželov Martina a Andrey Basilovcov získala prestížny európsky grant. Slovenským inovatívnym firmám odkazujú, aby sa nebáli podnikať.
„Granty a celý európsky ekosystém na nás čaká, ale nemôžeme byť zakríknutí a upierať sa len na automotive,“ vysvetľujú pre INDEX.
Biznis s výživovými doplnkami je obrovský, aj tak sa občas vykresľujú ako charita
Lívia Hlavačková je lekárka, ktorá šíri osvetu o zdravotných a vedeckých témach, vyvracia medicínske hoaxy a ľudí učí, ako nepodľahnúť šarlatánskym praktikám.
"Prekážajú mi niektorí predajcovia, ktorí zneužívajú výživové doplnky na to, aby človeku predali somariny a nasľubujú hory-doly. Často sa tvária, že sú lepší, lebo lieky sú 'hnusná chémia'. Aj voda je chémia, je to predsa H2O," vysvetľuje.
Sama pracuje vo farmaceutickej firme a v rozhovore pre SME približuje aj to, ako vyzerá vedecké bádanie a klinické skúšanie liekov.
Je málo rodičov, ktorí deti primerane zaťažujú
„Časť mojej práce spočíva v tom, že som ,prekladateľ‘. Prekladám deťom, čo ich rodičia myslia tým, čo im hovoria a prečo to hovoria. A naopak, rodičom prekladám, čo ich deti prežívajú a čím si prechádzajú. Učiteľom a žiakom sa snažím priblížiť, ako vníma veci druhá strana,“ približuje v rozhovore pre SME prácu školskej psychologičky Eliška Kostelníková s 18-ročnými skúsenosťami.
Pracuje na základnej škole na Vazovovej ulici v Bratislave a zameriava sa na žiakov na druhom stupni, no kedysi mala na starosti celú školu. Teraz má však škola aj podporný tím, ktorý tvorí ešte jedna psychologička, dve špeciálne pedagogičky a aj sedem asistentov učiteľa.
Ak antidepresíva nezaberú do týždňa, treba sa zamyslieť
"Antidepresíva by mali zabrať najneskôr do troch týždňov. Moja skúsenosť je taká, že ak nezaberú do týždňa, tak sa treba zamyslieť, pretože väčšinou zaberajú do piatich až siedmich dní," hovorí pre SME známy český psychiater Cyril Höschl.
"Hovorí sa, že ľahké depresie sú vhodnejšie pre psychoterapiu, stredné pre oboje (terapiu aj biologickú liečbu, pozn. red) a ťažké najmä pre biologickú liečbu," dodáva.
Éčka nie sú len zlé. Ochorenia z pokazeného jedla môžu byť horšie
Martin Masár je potravinársky chemik a certifikovaný výživový poradca. V rozhovore vysvetľuje, že už v dávnych dobách pred naším letopočtom sa ľudia snažili predlžovať trvanlivosť potravín či vylepšovať ich farbu. Využívali na to najčastejšie rôzne prírodné látky.
Obrovský rozmach v tomto sektore však nastal až počas industrializácie, keď vzniklo množstvo nových technológií, ale aj samotných potravín, ktoré vydržia dlho čerstvé, sú rýchlo pripravené na konzumáciu (polotovary), majú naozaj lákavú chuť, textúru či farbu, a to práve vďaka použitiu „éčok“.
Niektoré sú menej nebezpečné ako iné, no všeobecne platí, že ich pridávanie do potravín je regulované a ak polotovary nekonzumujeme vo veľkom množstve, nemalo by to byť nebezpečné.
Pri pohľade na mŕtve deti plačem
Fotografoval vojnové konflikty v Čečensku aj Iraku, udalosti Arabskej jari v Egypte, Líbyi aj v Jemene, hneď po teroristických útokoch z 11. septembra 2001 odišiel do Afganistanu, kde sledoval pád Talibanu.
„Mám veľkú autocenzúru v tom, čo odfotografujem a čo ukážem. Keď som robil pre Time, bol som v Beslane a zachytával tam ten chaos. Volali mi, že na CNN videli, ako tam ležia mŕtve telá, aby som to išiel odfotografovať. Nikdy by som také fotografie neurobil, mali by sme mať rešpekt k mŕtvym ľuďom. Čo ma po takých fotografiách, keď sa nezachovám ako ľudská bytosť,“ hovorí držiteľ viacerých ocenení World Press Photo Yuri Kozyrev.
„Táto profesia z vás môže urobiť aj cynikov, ale ja mám šťastie, že som obklopený veľmi citlivými ľuďmi,“ dodáva ruský fotograf. Už niekoľko rokov nepracuje ako vojnový reportér, venuje sa radšej témam, ako je napríklad klimatická zmena, ktorú stvárňuje na Arktíde.
Niekto chodí pravidelne do fitka, ja k psychologičke
Hrá učiteľku v seriáli Pán Profesor, ale sama by učiť nemohla, nemá na to trpezlivosť. Napriek tomu dnes robí veľmi veľa vecí, o ktorých si myslela, že by ich nikdy nebola schopná robiť.
Stala sa totiž kreatívnou producentkou a do kina uviedla už svoj druhý film Vitaj doma, brate.
Herečka a producentka Petra Polnišová hovorí o tom, že problémy ventiluje u svojej psychologičky a v scenároch, ktoré píše, aj o tom, že pochopila svoje nedostatky a nedokonalosti a už sa nesústreďuje na to, čo nevie.
Som pedagóg, ktorý sa stal trénerom. Z Nitry som smutný
Keď sa povie FC Nitra, mnohým napadne rad talentovaných a úspešných futbalistov. A jeden muž, ktorý neodmysliteľne patrí na lavičku klubu. Ivan Galád ju trénoval v štyroch rôznych obdobiach. A vždy odchádzal s úspechmi.
Dnes je klub v stave, kedy sa hovorí, že „by to už ani Galád nezachránil“. Na krásnom štadióne sa už nevedú prvoligové boje, ale hrá amatérska, štvrtá najvyššia súťaž.
Keď sme mapovali posledných dvadsať rokov klubu, oslovili sme ho na rozhovor. Hoci sa nezvykne vyjadrovať do médií, spravil výnimku.
Rozhovory ZKH
- Minister školstva v demisii Branislav Gröhling: Obávam sa o školstvo. Mená môjho nástupcu smerujú do konzervatívneho krídla
- Prorektor Univerzity Komenského a psychológ Radomír Masaryk: Šokovalo ma, že prišiel na univerzitu Občiansky tribunál a hľadal Billa Gatesa
- Predseda Lekárskeho odborového združenia Peter Visolajský: Statusy a čo kto kedy povedal, nás už nezaujíma. Podáme výpovede
Podcasty SME
- Ťažký Piatoček s Mariánom Leškom: Ako vzniká politická satira?
- Dejiny: O tom, ako sa nad Bošáckou dolinou ozýval rev guľometov, rozpráva historik Juraj Krištofík
- Teplá vlna: Ako neprísť o seba a svoje súkromie pred kamerami? Eva Vajsová súťažila vo Farme

Beata
Balogová
