BRATISLAVA. Stavebnému podnikateľovi Mariánovi Petrášovi (50) z Liptovského Mikuláša odmietla zdravotná poisťovňa Dôvera preplatiť liek na idiopatickú fibrózu pľúc. Odôvodnila to tým, že jeho lekár Róbert Slivka jej neposlal chronológiu ochorenia pacienta.
Slivka, primár oddelenia pneumológie a ftizeológie Národného ústavu pľúcnych chorôb vo Vyšných Hágoch, vraví, že to nie je pravda. Petrášov priebeh ochorenia je súčasťou poslanej prepúšťacej správy.
Idiopatická pľúcna fibróza je zriedkavé pľúcne ochorenie, jedno z najťažšie liečiteľných. Vedie k postupnému zjazveniu pľúcneho tkaniva a spôsobuje trvalé poškodenie pľúc. Pacient má problém s dýchaním a v priemere o tri a pol roka zomiera.

Existujú dva lieky, ktoré dokážu pacientovi s týmto ochorením predĺžiť život. Prvým je Esbriet s účinnou látkou pirfenidon a druhým Ofev obsahujúci nintedanib.
„Nedokážu síce ochorenie vyliečiť, na základe realizovaných klinických štúdií však dokážu spomaliť pokles pľúcnych funkcií u pacientov s IPF o približne 50 percent, a tým je aj logický predpoklad zlepšenia kvality života a prežívania pacientov,“ vysvetľuje Slivka. Môžu sa tak dožiť päť a viac rokov po stanovení diagnózy.
Spomínané lieky sú síce v Európskej únii schválené na liečbu fibrózy pľúc, ale na Slovensku nie sú preplácané zo zdravotného poistenia. Lekár pacienta musí žiadať poisťovňu, aby preplatila liek na výnimku. Nemusí mu vyhovieť.
Slivka žiadal od Dôvery, aby preplatila Petrášovi Ofev, ale odmietla.
Ak by si liek Petráš platil sám, mesačná liečba by ho vyšla približne na 2000 eur. O jeho prípade písal denník SME prvýkrát 29. augusta.