SME

Ranný brífing: Vláda kráľovnej Alžbety II. sa skončila, dobýjanie Chersonu je krvavé

Prečítajte si najdôležitejšie správy.

Ranný brífing SMERanný brífing SME (Zdroj: SME.sk / Hejty)

Alžbeta II. bola nielen najdlhšie vládnucim britským panovníkom a zároveň najdlhšie vládnucou ženskou panovníčkou v dejinách. Od roku 2016 bola aj najdlhšie vládnucim súčasným panovníkom na svete. Zomrela vo veku 96 rokov.

Protiofenzíva pri Chersone je najambicióznejšou vojenskou operáciou Ukrajiny od vytlačenia Rusov spred Kyjeva. Výpovede vojakov však naznačujú, že Ukrajinu čaká dlhý boj s množstvom ďalších obetí.

Pôvodne ani nemala byť následníčka trónu, historické a rodinné okolnosti však zariadili, že na čele monarchie strávila 70 rokov. Alžbeta II. bola stelesnením Británie, Spojené kráľovstvo sme si bez nej ani nevedeli predstaviť. Teraz za ňou smúti nielen jej rodná zem, ale celý svet. Aká bola, čo boli najkľúčovejšie momenty jej panovania a prežije monarchia jej smrť? Najnovšiu epizódu Dobrého rána si môžete ráno vypočuť v mobilnej aplikácii SME.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V dnešnom vydaní sa dočítate:


Historická revue: Ak si v piatok kúpite tlačené vydanie denníka SME, nájdete v ňom vložený magazín Historická revue. Dozviete sa, ako slovenskí umelci spoluvytvárali Hitlerovu „novú Európu“, ako sa pred 200 rokmi zrodila nezávislá Brazília a priblížime vám ako sa rumunský kráľ Michal I. postavil proti fašistom i komunistom. SME na celý víkend spolu s magazínom Historická revue stojí len 1,70 eur.

SkryťVypnúť reklamu

Odvážna a úprimná. Zomrela Alžbeta II., panovníčka, ktorá vzbudzovala sympatie celého sveta

K národu a vlastne k celému svetu sa v mimoriadnych prejavoch prihovorila iba niekoľkokrát, počas veľkých kríz.

Neboli to plamenné prejavy plné veľkých slov a bojovných výrazov. Na rozdiel od Winstona Churchilla a iných politikov, ktorí prišli po ňom, nevravela nič o tom, že jej národ bude bojovať na súši aj na mori, a to do posledného dychu.

Rozprávala pokojne, nikdy nezvyšovala hlas a vo výraze neprejavovala obavy ani smútok. Za každých okolností držala dekórum, neprovokovala a dokonca nevravela takmer nič zaujímavé.

Len málo z toho, čo kedy povedala, sa dalo okamžite zapamätať. Z pohľadu dnešných politikov a političiek, pre ktorých sú osočovanie a útoky bežnou súčasťou komunikácie, ide o nepochopiteľnú vec. Avšak práve jej pokoj, rovnaký za každých okolností a nemenný počas dlhých desaťročí, z nej robil najstabilnejšiu štátničku niekoľkých generácií.

SkryťVypnúť reklamu

Alžbeta II. bola nielen najdlhšie vládnucim britským panovníkom a zároveň najdlhšie vládnucou ženskou panovníčkou v dejinách. Od roku 2016 bola aj najdlhšie vládnucim súčasným panovníkom na svete. Zomrela vo veku 96 rokov na škótskom zámku Balmoral.

  • Operácia Jednorožec: Oznámením o úmrtí britskej kráľovnej Alžbety II. sa v Británii spustila operácia Jednorožec. Pôvodný plán postupu v prípade, že by britská panovníčka zomrela v Londýne, mal označenie Londýnsky most. Alžbeta II. však zomrela vo svojom škótskom sídle, britské úrady preto uviedli do chodu operáciu Jednorožec.
  • Kráľ Karol III.: Novým kráľom Spojeného kráľovstva sa stal v momente úmrtia Alžbety II. jej najstarší syn Charles (73), panovať bude pod menom Karol III. Nestal sa iba britským kráľom, ale postavil sa na čelo celého Commonwealthu, združenia 56 nezávislých krajín, ktoré majú dohromady 2,4 miliardy obyvateľov.

Kyjev o oslobodzovaní Chersonu mlčí. Vojaci opisujú, že Rusko je v prevahe

V slabo osvetlených nemocničných izbách na juhu Ukrajiny ležia vojaci s odrezanými končatinami, zraneniami po šrapneloch, zmrzačenými rukami a poškodenými kĺbmi.

SkryťVypnúť reklamu

Rozsiahle zranenia utŕžili počas bojov v strategickej Chersonskej oblasti, kde ukrajinská armáda nedávno začala protiofenzívu s cieľom vyhnať ruské sily.

„Použili na nás všetko,“ hovorí ukrajinský vojak Denys, ktorého jednotka ustúpila z dediny po dlhom bombardovaní kazetovými bombami, fosforovou muníciou a mínometmi. „Kto môže prežiť takýto päťhodinový útok?“ pýta sa.

Vojaci zároveň hovoria, ako im na to, aby vytlačili ruské jednotky, chýba potrebné delostrelectvo či lepšie technické vybavenie. Ide o jedny z prvých priamych svedectiev ukrajinského úsilia o oslobodenie dobytého územia. Výpovede vojakov naznačujú, že Ukrajinu čaká dlhý boj s množstvom ďalších obetí.

V krátkosti z Ukrajiny:

  • Rusko sa môže stať všade: Vladimir Putin sa správa rovnako už roky, no pre európskych politikov znamenajú peniaze viac ako ľudské životy, hovorí v rozhovore pre SME členka hnutia Pussy Riot Maria Aľochinová. Pripomína, že keď štáty posielajú Moskve peniaze za plyn, financujú aj ruské tanky.
  • Mimoriadny ukrajinský postup: Ukrajinské sily postúpili v Charkovskej oblasti na východe krajiny na území pod kontrolou ruských vojakov najmenej o 50 kilometrov, uviedol generál Oleksij Hromov z ukrajinského generálneho štábu. Ukrajinci tak dobyli naspäť plochu približne 700 kilometrov štvorcových.
  • Dvojmiliardová americká pomoc: USA poskytnú Ukrajine a 18 európskym krajinám ohrozeným Ruskom vrátane Slovenska ďalšiu vojenskú pomoc vo výške viac ako dve miliardy dolárov, oznámil americký minister zahraničných vecí Antony Blinken. Vojenská pomoc má slúžiť na obranu týchto krajín pred hrozbami voči ich zvrchovanosti a územnej celistvosti.
  • Finančné zničenie Ukrajiny: Ruský prezident Vladimir Putin zrejme plánuje Ukrajinu finančne zničiť, vyhlásil poľský premiér Mateusz Morawiecki s tým, že peniaze sľúbené Ukrajine západnou Európou treba urýchlene poslať.
  • Obvinenie Putina z vlastizrady: Petrohradskí poslanci chcú Štátnej dume navrhnúť, aby obvinila Putina z vlastizrady. Ako dôvod uvádzajú rozpútanie vojny na Ukrajine. Poslanci sa domnievajú, že Putinovo rozhodnutie zaútočiť na Ukrajinu „poškodzuje bezpečnosť Ruska a jeho občanov“, keďže ruská armáda stráca bojaschopné jednotky a z občanov zapojených do boja sa stávajú invalidi.

Zo zahraničných webov:


Drucker sa znemožnil, Kalavská radšej odišla. Strany odborníkov nemusia brať vážne

Za tridsať rokov zostavovania vlád doposiaľ nenastala situácia, že by sa ku konkrétnemu ministrovi, hoci nebol politikom, nehlásila konkrétna politická strana. Ak zlyhal, bolo jasné, ktoré vedenie politickej strany má prešľapy vysvetľovať.

SkryťVypnúť reklamu

"Keď sa k ministrovi nehlásia verejne, najpravdepodobnejšie ide o zbavovanie sa zodpovednosti. Niektorá z troch koaličných strán predsa musela prísť s menom kandidáta na ministra ako prvá," vraví politológ z Univerzity Komenského Pavol Baboš.

To, čo Matovič nazýva experimentom, však môže byť zároveň jedinou možnosťou, ako jeho hnutie môže nájsť štyroch nominantov na ministrov. OĽaNO je strana s 50 členmi, má teda veľmi obmedzené možnosti, ako členov vlády nahradiť.

Štvoricu expertov, ktorí sa tento týždeň spomínali ako možní náhradníci za ministrov SaS, tvoria podľa informácií SME práve ľudia, ktorých preferuje OĽaNO.

Skúsenosti z minulých vlád ukazujú, že ani experti a nestraníci s podporou hoci aj najsilnejšej koaličnej strany to nemali jednoduché pod politickým vplyvom šéfov strán.

SkryťVypnúť reklamu
  • Fico rozsúdil: Doteraz to možno vyzeralo ako bitka názorových táborov, či fungovaniu vlády škodí viac Matovič, alebo Sulík. V geste Roberta Fica sme získali vzácneho arbitra, ktorý ukázal na Matoviča: Ty ostaň, kde si, lebo teba mi treba na návrat! To je aj cenná služba, píše Zuzana Kepplová.
  • Čaputová už nemá na čo čakať: Pani prezidentka je asi až príliš dobrá. Ťažko nájsť iný dôvod, prečo s Hegerom a jeho bábkovodičom spolupracuje a necháva ich zahrávať sa s verejnosťou pri hľadaní mien nových ministrov na uvoľnené miesta, píše Peter Tkačenko.

V krátkosti z domova:

  • Ako to vyzerá na chate v Čifároch: Známu poľovnícku chatu si od štátnych lesov do konca augusta prenajímala Poľovnícka spoločnosť Čierny vŕšok, ktorá patrí Bödörovcom. V máji Lesy SR nájomnú zmluvu vypovedali a po tom, ako Bödörovci chatu vypratali, ju sprístupnili SME na nahliadnutie. Upratovanie však nebolo dôkladné.
  • Kováčik sa opäť postavil pred súd: Bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik sa po štyroch mesiacoch opäť postavil pred súd. Opäť pre úplatok 50-tisíc eur, ktorý tentoraz podľa obžaloby Kováčik dostal v roku 2016 od Petra Košča prezývaného Pán X. Kováčik poprel, že by zobral úplatok a na súde sa pohoršoval nad kajúcnikmi. Vysvetľoval, že neverí prokuratúre, ktorú riadil. Hnevá sa, že si nestihol uplatniť paragraf 363.
  • Koronavírus na Slovensku: PCR testy odhalili 357 nakazených, laboratóriá celkovo vykonali 1 162 testov. V nemocniciach aktuálne leží 370 pacientov, pribudlo aj päť obetí ochorenia Covid-19.

SkryťVypnúť reklamu

Štát by mohol ušetriť na energiách, no aj v tom je vláda pomalá

Nasledujúca zima bude v niečom chladnejšia a tmavšia, než boli zimy v uplynulých rokoch. Európa sa chystá menej kúriť a svietiť. Šetrenie sa dotkne zrejme domácností, firiem a malo by sa dotknúť aj verejných budov.

Vlády iných európskych štátov v uplynulých týždňoch predložili opatrenia, ktorými chcú znížiť spotrebu verejných budov.

Nemecko, Taliansko, Litva, Španielsko a ďalší znížia teplotu v štátnych budovách na 19 stupňov, Maďarsko na 18. Obmedzí sa kúrenie na chodbách, vypne sa nočné osvetlenie a ruky si budú štátni zamestnanci umývať iba v studenej vode. Už teraz v lete niektorí vypínali či obmedzovali klimatizáciu.

Opatrenia nielen znižujú energetickú spotrebu, ale majú byť aj symbolom - ak chce štát, aby sa obmedzovali občania, mal by začať od seba. Slovenská vláda zatiaľ žiadne takéto opatrenia nepredložila. Čas mohla pritom využiť aj na menšie investičné projekty.

SkryťVypnúť reklamu

V krátkosti z ekonomiky:

  • Dodávky skvapalneného plynu: Slovensko dostane skvapalnený zemný plyn LNG, ktorý bude prúdiť cez Taliansko. Dohodu podpísali americká firma ExxonMobile a Slovenský plynárenský priemysel počas návštevy premiéra Eduarda Hegera v Ríme. Kontrakt zabezpečí 10 percent objemu slovenských zásobníkov.
  • Fortischem hromadne prepúšťa: Novácka chemická spoločnosť Fortischem ohlásila hromadné prepúšťanie. Odôvodnila to vojnou na Ukrajine a s ňou súvisiacimi sankciami i extrémne vysokými cenami energií. Ohrozených v nadväznosti na hromadné prepúšťanie by malo byť 362 pracovníkov.
  • Rekordné zvýšenie hlavných úrokových sadzieb: Európska centrálna banka zvýšila hlavné úrokové sadzby o rekordných 75 bázických bodov. Cieľom je skrotenie inflácie. Kľúčová sadzba na hlavné refinančné operácie s účinnosťou od 14. septembra vzrastie na 1,25 percenta, sadzba na jednodňové refinančné operácie na 1,50 percenta a depozitná sadzba na 0,75 percenta.

Veril mu Weiss i Kozák, mal famózne čísla. Kde je veľký talent dnes?

Patril medzi veľké talenty slovenského futbalu. Pred viac ako dvanástimi rokmi bol Jakub Sylvestr najväčším esom národného tímu do 21 rokov. V kvalifikácii o postup na ME strelil šesť z desiatich gólov tímu.

SkryťVypnúť reklamu

Vtedajší tréner áčka Vladimír Weiss zvažoval, že vtedy dvadsaťročného mladíka zoberie na majstrovstvá sveta do Juhoafrickej republiky 2010. Sylvestr ho upútal rýchlosťou, pohybom a nadmerným počtom nabehaných kilometrov.

„Sylvestr proti chorvátskej dvadsaťjednotke nabehal trinásť kilometrov a o tom je dnešný futbal – o pohybe,“ chválil ho vtedy Weiss. Pod jeho vedením v tom čase Sylvestr aj debutoval v národnom tíme, ale do JAR nakoniec necestoval.

Slovan v prvom zápase skupinovej fázy Európskej konferenčnej ligy privítal Žalgaris Vilnius. Hráčom litovského majstra je aj Sylvestr. Svoj bývalý klub však neohrozil, vôbec sa nedostal na súpisku tímu v EKL. Napriek tomu, že v minulej sezóne ako jediný hráč Žalgarisu odohral všetky zápasy. Tu je príbeh veľkého talentu slovenského futbalu.

SkryťVypnúť reklamu


Čo je paradajková chrípka? Nemá nič spoločné s rajčinami ani s chrípkou, hovoria vedci

Už niekoľko mesiacov hlási India výskyt nového vírusu. Odborníci ho nazvali paradajková chrípka, napriek tomu, že s konzumáciou rajčín vôbec nesúvisí. V súčasnosti je zaznamenaných viac ako 80 prípadov, pričom choroba sa rozšírila do viacerých častí Indie. Väčšinu nakazených tvoria deti mladšie ako päť rokov.

Medzi hlavné príznaky paradajkovej chrípky patria vysoká teplota, intenzívna bolesť kĺbov a vyrážky. Deti majú často na tele červené pľuzgiere, ktoré v niektorých prípadoch narástli až do veľkosti paradajky.

Lekári, ktorí deti liečili, si neboli istí, čo túto chorobu spôsobilo. Zvýšená teplota aj bolesť môžu byť totiž spôsobené ľubovoľným počtom infekcií. Predpokladali, že paradajková chrípka môže byť dôsledkom exotických vírusov, ktoré prenášajú komáre, akými sú je horúčka dengue a chikungunya. Zvažovali aj ovčie kiahne.

Vedci testovali vzorky, ktoré odobrali deťom s paradajkovou chrípkou. Pomocou nich následne určili príčiny choroby.

SkryťVypnúť reklamu

V krátkosti o zdraví:

  • Látky nebezpečné pre tehotné ženy: Tehotenstvo predstavuje citlivé obdobie pre ženu aj pre plod. Hoci lekári často zdôrazňujú, že budúce rodičky by nemali piť kávu alebo fajčiť, podľa amerických vedcov sú ženy v USA vystavené aj ďalším chemikáliám, ktoré môžu zvýšiť riziko rakoviny a poškodiť plod. Stretnúť sa s nimi môžete aj v Európe.
  • Cvičenie zlepšuje akademický úspech: Máloktorý laik či odborník pochybuje o výhodách pravidelného cvičenia na fyzické, duševné či kognitívne zdravie ľudí v ktoromkoľvek veku. Aj výskum Charlesa Hillmana z Center for Cognitive and Brain Health v Bostone zistil, že deti hodinu po cvičení poskočili v kognitívnom výkone.
  • Vitamínové inhalátory nie sú super: Vapingový priemysel priniesol na trh revolučnú novinku. Rozhodol sa zacieliť na ľudí, ktorí uprednostňujú zdravý životný štýl. A tak vznikli vitamínové e-cigarety či inhalátory. Viaceré regulačné úrady na čele s odborníkmi však varujú, že tieto produkty nespĺňajú ich požiadavky.

Rozhovory ZKH

Ako sa pozerá na dnešnú krízu? Má déjà vu? Aký je Igor Matovič a Richard Sulík? A prečo sa politika tak vulgarizuje? Pozrite si záznam diskusie Rozhovory ZKH naživo na Tyršáku, kde sa Zuzana Kovačič Hanzelová rozprávala s expremiérkou, sociologičkou a profesorkou Ivetou Radičovou.

SkryťVypnúť reklamu

Podcasty SME

  • Index: Šesť Portugalcov žaluje Slovensko: Neplníte si emisné kvóty
  • Neumlčaní: Vyhodili ju, keď upozornila na porušenie zákona: Nevedela by som sklopiť uši
  • Ľudskosť: Sexuálne zneužívanie detí: Najväčší problém je nedostatok uvedomelých dospelých
  • Kvantum ideí: Je informácia materiálna?

Karikatúra

Recept dňa

Nemusíte ísť do Británie, aby ste si dopriali kvalitnú klasickú fish and chips.

Voľný čas

Stiahnite si stovky e-kníh a audiorozprávok. Vyberte si zo slovenského zlatého fondu, svetovej klasiky a autorov edície SME.


Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť v pondelok.

Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  2. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  3. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  4. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  5. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  6. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  7. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  8. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 608
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 934
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 761
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 835
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 6 325
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 6 024
  7. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 5 029
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 562
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Výroba sáčkových polievok a bujónov v závode Carpathia pri príležitosti 150. výročia jeho založenia.

Carpathia, najväčšia potravinárska firma u nás, chystá modernizáciu za takmer dvadsať miliónov eur.


10
Marek Rozkoš a Ráchel Šoltésová ako manželia v seriáli Sľub.

Jazyk seriálu Sľub vás do osemdesiatych rokov neprenesie.


23
Fabrika patrí k najväčším zamestnávateľom v regióne.

Za najväčšie výkyvy môžu konkrétne spoločnosti.


1
Ilustračné foto.

Kornel Földvári sa nehneval. Smial sa podvodníkom a prospechárom.


74

Sportnet

Servác Petrovský v drese Slovenska.

Slovenskí hokejisti v príprave na MS v hokeji 2025 odohrajú v Piešťanoch dvojzápas s Nemeckom.


TASR
Francúzska cyklistka Pauline Ferrand-Prévotová sa stala víťazkou Paríž -  Roubaix 2025.

Pauline Ferrand-Prévotová napodobnila svojho partnera.


Futbalisti FC Tatran Prešov.

Liptovský Mikuláš mal byť po jeseni najväčším rivalom Prešova v boji o priamy postup, no už stráca aj na druhé miesto


Michael Schumacher vo farbách Ferrari.

Mimoriadne cenný kúsok pôjde do aukcie, získané finančné prostriedky pôjdu na výskum o demencii.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu