BRATISLAVA. Vo štvrtok 8. septembra vo veku 96 rokov zomrela britská kráľovná Alžbeta II., najdlhšie vládnuca panovníčka na svete.
Kondolovať okamžite začali osobnosti z celého sveta, medzi nimi aj slovenskí politici.
Prečítajte si ich vyjadrenia.

Zuzana Čaputová, prezidentka
Kráľovná Alžbeta II. sa počas svojej 70-ročnej vlády stala podľa Čaputovej príkladom a inšpiráciou pre všetkých. Prezidentka vyjadrila sústrasť celej kráľovskej rodine aj obyvateľom Británie a Commonwealthu.
"Sedem desaťročí neochvejného vodcovstva a oddanosti službe svojej vlasti v priebehu mnohých svetových zmien urobilo z kráľovnej Alžbety II. príklad a inšpiráciu pre nás všetkých," napísala Čaputová na twitteri.
Eduard Heger, premiér
Hlbokú a úprimnú sústrasť kráľovskej rodine, ľudu Spojeného kráľovstva a krajinám britského Commonwealthu vyjadril aj premiér Eduard Heger. Alžbeta II. bola podľa jeho slov váženou a rešpektovanou panovníčkou, symbolom novodobej monarchie.
"S jej odchodom sa končí celá jedna etapa v ľudských dejinách," uviedol Heger.
Spôsob, akým vládla svojej krajine a pristupovala k ťažkým okamihom v osobnom či verejnom živote, je podľa premiéra inšpiráciou pre všetkých.
"Vždy z nej vyžarovala sila a dôstojnosť. Dokonca aj vo chvíľach, keď pochovávala milovaného manžela princa Phillipa. Pretože Alžbeta II. nebola len kráľovnou, ale aj manželkou a matkou," dodal Heger.
Pripomenul, že Alžbeta II. na trón nastúpila ako mladá 26-ročná žena a odvtedy každý deň neúnavne a dôsledne pracovala pre svoju krajinu. "V službe národu strávila neuveriteľných 70 rokov, za čo jej patrí nesmierna úcta, obdiv a vďaka," uzavrel predseda vlády.
Boris Kollár, predseda parlamentu
Osobnosť kráľovnej Alžbety II. obrusovala hrany sporov vnútri kráľovstva a zabezpečovala jeho stabilitu, vyhlásil predseda Národnej rady Boris Kollár. Doplnil, že britská panovníčka opúšťa svoju vlasť v zložitom období a jej nasledovník bude musieť vyvinúť veľké úsilie, aby sa jej vyrovnal.
Kollár tiež pripomenul jej návštevu Slovenska v roku 2008. Občanom Spojeného kráľovstva a celého Spoločenstva národov vyjadril úprimnú sústrasť.
"S hlbokým zármutkom som prijal správu o smrti jej veličenstva kráľovnej Alžbety II. Na trón nastúpila v zložitom období dejín svojej krajiny, keď postupne zanikala britská koloniálna ríša a vytváral sa nový zväzok niekdajších krajín britskej koruny - Spoločenstvo národov. Hoci z hľadiska britských ústavných princípov nemala priamy vplyv na výkonnú moc, jej osobnosť v mnohom uľahčila procesy dekolonizácie i vytváranie novej podoby Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska," uviedol predseda parlamentu v stanovisku, ktoré zaslala jeho hovorkyňa Michaela Jurcová.
Návšteva britskej panovníčky na Slovensku v roku 2008 patrí podľa Kollára k tým najvýznamnejším udalostiam v našej novodobej histórii. "Pamätné je najmä jej odhalenie pamätníka na dunajskom nábreží v Devíne, ktoré symbolizovalo našu obnovenú príslušnosť k západnej civilizácii," pripomenul.
Šéf parlamentu je presvedčený, že Alžbeta II. zostane navždy v srdciach svojich spoluobčanov i pokojamilovnej populácie sveta.
Jaroslav Naď, minister obrany
Osobnosť zosnulej britskej kráľovnej Alžbety II. si pripomínajú aj viacerí slovenskí ministri. "Navždy odišla mimoriadna osobnosť svetovej politiky, česť jej pamiatke," napísal minister obrany Jaroslav Naď na sociálnej sieti.
Hrdo, láskavo a slušne viedla podľa jeho slov krajinu v prosperujúcich momentoch, ale jej veľkosť sa ukázala najmä v ťažkých časoch.
Roman Mikulec, minister vnútra
"Patrilo jej viacero superlatívov: bola nielen najdlhšie vládnucim britským panovníkom, najdlhšie vládnucim súčasným panovníkom sveta, najdlhšie pôsobiacou ženskou hlavou štátu v histórii alebo najstaršou žijúcou panovníčkou na svete," reagoval minister vnútra Roman Mikulec.
Poukázal na to, že zasvätila svoj život službe vlasti, a to aj ako dobrovoľná mladá vojačka počas druhej svetovej vojny. "Navždy preto zostane inšpiráciou a vzorom," poznamenal na sociálnej sieti.

Mária Kolíková, ministerka spravodlivosti v demisii
Správa o úmrtí Alžbety II. zarmútila ministerku spravodlivosti Máriu Kolíkovú. Poukázala na to, že svojou osobnosťou si získala rešpekt svetových lídrov a pre mnohých bola vzorom.
"Spomínať na ňu budeme aj cez mnohé jej výroky, ktoré nestrácajú na aktuálnosti. Za všetky by som teraz spomenula: 'Dnes potrebujeme špeciálny druh odvahy. Nie ten, ktorý treba do boja, ale taký, vďaka ktorému sa zastaneme všetkého, o čom vieme, že je správne, všetkého, čo je pravdivé a čestné,'" zhrnula na sociálnej sieti.
Branislav Gröhling, minister školstva v demisii
Minister školstva Branislav Gröhling pripomenul, že vo februári oslávila "neuveriteľné" 70. výročie od nástupu na trón.
"Bola ikonou a symbolom britskej monarchie," dodal na sociálnej sieti.
Ivan Korčok
Odišla osobnosť, ktorá nezmazateľným spôsobom reprezentovala demokratické hodnoty, identitu Spojeného kráľovstva a službu vlasti. V reakcii na úmrtie kráľovnej Alžbety II. to na sociálnej sieti vyhlásil Ivan Korčok (nominant SaS).
"Telefonoval som s britským veľvyslancom na Slovensku Nigelom Bakerom, ktorému som vyjadril úprimnú sústrasť v súvislosti s úmrtím Jej veličenstva Kráľovnej Alžbety II.," doplnil Korčok.
Róbert Ondrejcsák
Úprimnú sústrasť obyvateľom a kráľovskej rodine vyjadril aj veľvyslanec Slovenska v Spojenom kráľovstve Veľkej Británie a Severného Írska Róbert Ondrejcsák.
Alžbeta II. bola podľa neho stelesnením jednoty britského národa, symbolom, ale aj veľmi dôležitou osobnosťou, ktorá reálne formovala históriu. "Zažila všetky dôležité míľniky 20. storočia, aktívne sa podieľala na porážke nacizmu," pripomenul na sociálnej sieti.