BRATISLAVA 16. júna (SITA) - Na osobitných účtoch silových rezortov, z ktorých sa vyplácajú dávky sociálneho zabezpečenia policajtov a vojakov, je deficit a ten narastá. Ministerstvo financií sa preto už dlhšie zaoberá tým, ako vyriešiť tento stav. Predseda Odborového zväzu polície Miroslav Litva pre agentúru SITA uviedol, že o tom ako zabezpečiť solventnosť účtov sa dá diskutovať. Prístup ministerstva financií však nie je podľa neho seriózny. "Zaoberajú sa iba tým, kde zobrať a nie tým, ako zabezpečiť viaczdrojové financovanie účtov," zdôraznil Litva. V materiáli ministerstva financií, ktorý majú policajní odborári k dispozícii, sa výpočet dôchodkov v osobitných systémoch navrhuje čiastočne zosúladiť s univerzálnym systémom. Dôchodky vojakov a policajtov by sa mali podľa návrhu vypočítavať z celej dĺžky služobného pomeru resp. na základe priemerného služobného platu od roku 1994. Znížiť by sa mal aj koeficient, pomocou ktorého sa dôchodky príslušníkov silových zložiek počítajú.
Litva zdôraznil, že "návrh ministerstva financií nie je morálne ani materiálne podložený“. Pripomenul, že pokiaľ boli na osobitných účtoch prebytky, tak sa peniaze odvádzali do štátneho rozpočtu. Ak by sa tak nepostupovalo, tak by podľa neho bol policajný osobitný účet solventný najmenej až do roku 2010. Litva zdôraznil, že podľa jeho názoru nie je dôvod siahať na osobitný systém sociálneho zabezpečenia silových zložiek, ale skôr by sa mali robiť kroky na zvýšenie príjmovej časti. Poukázal napríklad na to, že ak človek odíde z polície do dôchodku pred uplynutím 15 roku služby, odkedy má nárok na dôchodok, prejdú spolu s ním do civilného systému poistenia aj všetky prostriedky z osobitného účtu. Ak však prichádza do polície civil s odpracovanými rokmi, tak peniaze zostávajú v univerzálnom systéme. Policajný odborový šéf poukázal aj na to, že ak civilný dôchodca pracuje, platí odvody do poisťovne. O niečom podobnom sa dá uvažovať aj v systéme silových rezortov. Litva vyhlásil, že má pocit, že cieľom je "napumpovať maximum peňazí do Sociálnej poisťovne, lebo tam sú isté záujmy“.
Vojaci a policajti ponúkajú pre štát viac ako štandardný zamestnanec a štát by sa mal preto o nich zodpovedajúco postarať. Policajti prisahajú, že počas služby sú pripravení aj položiť život, úradníci v sľube o ničom takom nehovoria, pripomenul. Neustále opakujúce sa návrhy na zmenu sociálneho systému v silových rezortoch spôsobujú zbytočne stres a destabilizujú policajný zbor. “Ide o zneschopňovanie policajného zboru z nevedomosti alebo ide o niekoho zámer a ak áno - tak aký,“ položil si otázku Litva.
V materiáli ministerstva financií sa okrem iného konštatuje, že predchádzajúce novely príslušných noriem nepriniesli žiadaný efekt na osobitných účtoch. Navrhujú preto postupne znižovať odchodné z 13-násobku na maximálne päťnásobok platu. Litva s tým nesúhlasí, lebo podľa neho je odchodné akou si "barličkou“ pre bývalých príslušníkov, kým sa rekvalifikujú a nájdu si zamestnanie. Povolanie policajta a vojaka je totiž tak špecifické, že po skončení pomeru nadnesene povedané by sa bez rekvalifikácie mohli zamestnať iba v súkromnej bezpečnostnej službe alebo zločineckej skupine, konštatoval. Priemerné policajné odchodné je podľa Litvu 250 000 korún a ešte sa zdaňuje.
Uvažuje sa aj o tom, že v prípade súbehu dôchodkov civilného a toho, z pôsobenia v ozbrojenej zložke, by mala osoba dostávať len vyššiu sumu priznaného dôchodku. Takýto návrh by bol ale podľa Litvu v rozpore s európskou smernicou. Zmeny sa navrhujú aj pri náhrade príjmu pri práceneschopnosti. Doterajších 100 percent náhrady príjmu respektíve 70 percent náhrady príjmu po 30 dni práceneschopnosti by dostávali len tí, ktorí sú na PN po služobnom úraze alebo pre chorobu z povolania.
Agentúra SITA vydá k správe zvukovú správu.