"V našej databáze evidujeme vyše 1600 hniezd po celom Slovensku. Pri kontrole takého obrovského počtu lokalít nám pomáhajú dobrovoľní spravodajcovia. Napriek tomu je veľmi náročné stihnúť v priebehu 10-20 dní spočítať mláďatá na každom hniezde," uviedol pre TASR koordinátor sčítania Miroslav Fulín.
Ochranári sa preto obracajú na verejnosť s prosbou o pomoc pri zbieraní údajov o počte mláďat, ktoré môžu oznámiť telefonicky na čísle 02/55422185.
Zároveň upozorňujú na možnú zámenu dospelých bocianov s mladými. Mladé bociany majú čierno sfarbený zobák, ktorý postupne červenie od koreňa. Podobne majú mladé bociany na rozdiel od dospelých tmavé nohy. Od rodičov sa odlišujú aj jasnejšou farbou bieleho peria. Na hniezdach býva zvyčajne od jedného do štyroch mláďat.
Mladé bociany na hniezde sa najlepšie sčítavajú po daždi. Vtedy všetky na hniezde stoja - sušia sa, preto sú dobre viditeľné a dajú sa ľahko spočítať. Naopak, pri silnom vetre sú mláďatá učupené v hniezde a nie je ich dobre vidieť. Ak nevidieť do hniezda a človek si nie je istý počtom mláďat, treba počkať na prílet rodičov s potravou. Vtedy sa všetky mláďatá postavia.
Prvé sčítanie bocianov na Slovensku a Podkarpatskej Rusi uskutočnil moravský ornitológ Karel Plachetka v roku 1934. Ďalšie celoslovenské sčítanie sa konalo až v roku 1958 a odvtedy sa Slovensko zapája do medzinárodného sčítania, ktoré sa konalo v rokoch 1968, 1974, 1984, 1994 a 2004. Siedme medzinárodné sčítanie sa koná aj tento rok.