SME

Ranný brífing: Otvára sa cesta k predčasným voľbám, už aj Rusi vidia zlyhanie armády

Prečítajte si najdôležitejšie správy.

Ranný brífing SMERanný brífing SME (Zdroj: SME.sk / Hejty)

Predčasné voľby nie sú len fiktívnou možnosťou, chce ich už ústavná väčšina. SaS sa rozhodla podporiť zmenu ústavy tak, aby umožňovala skrátiť volebné obdobie a tým vyvolať predčasné voľby. Nie však referendom, ale len rozhodnutím parlamentu.

Motajú sa po uliciach a na trhovisku zháňajú zimnú výbavu. Ponevierajúci sa vojaci v ruskom Belgorode sú pre miestnych jasným znamením, že napriek tvrdeniam propagandy sa ruskej armáde na Ukrajine nedarí.

Z bývalej koalície je dnes rozhádaná menšia koalícia a opozícia, Kiskova strana takmer nejestvuje, protikorupční bojovníci už majú prvé kauzy a étos protestov za slušné Slovensko do parlamentu priviedol nielen náboženských fanatikov. Do toho začal Mikuláš Dzurinda hovoriť o novom projekte. Kde sa Slovensko vlastne nachádza a prečo stále hľadáme mesiáša? Najnovšiu epizódu Dobrého rána si môžete ráno vypočuť aj v mobilnej aplikácii SME.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V dnešnom vydaní sa dočítate:


Fikcia predčasných volieb už má blízko k realite. Nutnú zmenu ústavy už podporuje ústavná väčšina

Počet prekážok, ktoré môžu na Slovensku viesť k prípadným predčasným voľbám, sa zníži. Strana SaS aj koaličná Sme rodina sú pripravené podporiť zmenu ústavy, ktorá by zaviedla možnosť vyvolať predčasné voľby hlasovaním poslancov v parlamente alebo referendom.

SkryťVypnúť reklamu

Doteraz išlo len o teoretický scenár, ktorý podporovali strany opozície a niektorí nezaradení poslanci, čo nestačilo. Spolu s poslancami SaS a Sme rodina môže takúto zmenu podporiť až 94 poslancov. Samotný návrh na zmenu ústavy navyše v parlamente nepredkladá opozícia, ale jeho predseda a jeden z lídrov koalície Boris Kollár.

Tvrdí, že tak chce vytvoriť možnosť na opustenie koalície, ak nebude schopná v parlamente presadiť pomoc ľuďom proti zdražovaniu. Koalíciu totiž podporuje už len menšina poslancov. Kým Kollár o podpore doplnenia ústavy hovorí už rok, rozhodujúce hlasy môže dodať SaS, ktorá koalíciu opustila.

Svoj zámer plánuje SaS ukázať už tým, že podporí zmenu programu septembrovej schôdze parlamentu tak, aby sa o doplnení ústavy rokovalo už na jej začiatku a nie na konci, ako sa plánovalo.

SkryťVypnúť reklamu
  • Poslanci to mohli urobiť aj dobre: Nebolo by na škodu, keby trochu porozmýšľali o spresnení formulácií, aby si raz niekto nezmyslel, že bude od ústavných činiteľov referendom vynucovať personálne rozhodnutia, ale to už by sme asi chceli priveľa, píše Peter Tkačenko.
  • V SaS sa zbláznili alebo blufujú: Vo vzduchu visia aj omnoho horšie scenáre než Matovič naďalej vo vláde. A platí stále aj to, že politický výtlak hlavy najsilnejšej strany zostane v parlamente takmer nedotknutý, píše Peter Schutz.

Tótha doviedli na súd policajti, no hovoriť nechcel. Preč už utekal

V júni neprišiel exsiskár Peter Tóth na súd, lebo mal vraj technické problémy s poštovou schránkou, do ktorej mu prišlo predvolanie. V lete už písal sudcom, že dobrovoľne svedčiť nepríde. A to aj napriek tomu, že jeho svedectvo patrí ku kľúčovým v kauze vraždy Jána Kuciaka.

SkryťVypnúť reklamu

Keď napokon Tóth skutočne neprišiel na pojednávanie, predsedníčke senátu Ružene Sabovej došla trpezlivosť. Svedka dala predviesť. O hodinu a pol už vystupoval v bermudách a mikine z policajného auta. Sprevádzali ho dvaja maskovaní príslušníci polície, ktorí ho odprevadili až do pojednávacej miestnosti.

Jeho svedectva sa však súd ani tak nedočkal. „Napriek tomu, že tento senát si o mne myslí, že som mentálne retardovaný, som poučeniu porozumel a vypovedať nebudem,“ oznámil Tóth súdu hneď na úvod.

Vzápätí sa odvolal na to, že na odopretie výpovede má právo, aby nepriťažil sám sebe. Od februára minulého roka je totiž stíhaný pre pokračujúci prečin porušenia dôvernosti ústneho prejavu a iného prejavu osobnej povahy. Obvinenie vychádza zo sledovania novinárov pre Mariana Kočnera.

SkryťVypnúť reklamu

V krátkosti z domova:

  • Stav nemocnice Bory: Finančná skupina Penta na jar budúceho roka otvorí svoju novú nemocnicu Bory na severozápade Bratislavy. Šéf nemocnice Ľuboš Lopatka v rozhovore pre SME hovorí, v akom stave príprav je zdravotnícke zariadenie dnes.
  • Výrobcovia ustupujú reťazcom: Prečo ľudia z nákupov často odídu s plnším nákupným vozíkom, ako pôvodne plánovali, vysvetľuje reklamný stratég Pavol Minár. Objasňuje, čo robia značky a obchody preto, aby zákazníci nakupovali viac, kedy sú reklamné kampane autentické a čo dokáže presvedčiť ľudí utrácať peniaze aj počas krízy.
  • Koronavírus na Slovensku: PCR testy odhalili 57 nakazených, laboratóriá celkovo vykonali 248 testov. V nemocniciach aktuálne leží 359 pacientov, nepribudla žiadna obeť ochorenia Covid-19.

Ukrajinskú ofenzívu cítia aj za hranicami. Opití ruskí vojaci blúdia bezcieľne ulicami

Kde máte masky na tvár, kričí jeden z ruských vojakov na centrálnom trhovisku v ruskom Belgorode. Prehrabáva sa tovarom v stánku, kde predávajú maskáčové čiapky, bundy, teplé spodky a ďalšie zimné šaty.

SkryťVypnúť reklamu

Do Belgorodu v týchto dňoch prichádzajú ruskí vojaci a zháňajú si výstroj na blížiacu sa zimu. Mesto sa stalo ich prirodzeným cieľom, leží totiž kúsok od hraníc s Ukrajinou - severne od Charkova, z okolia ktorého ukrajinská armáda úspešne vytlačila invázne vojská.

„Každý deň prichádzajú desiatky chlapcov. Od tej protiofenzívy ich je tu mnoho,“ hovorí pre Guardian Marina, ktorá na trhovisku predáva maskáčové oblečenie. „Všetci majú mrzuté tváre, je to tu teraz veľmi napäté.“

Vojaci podľa nej nakupujú aj základné potraviny alebo veci na varenie, ktoré by podľa nej mali dostávať priamo od armády. „Keď vidím, divím sa, prečo tie veci už nemajú,“ hovorí.

Ukrajincom sa podarilo dostať až k ruskej hranici a od začiatku konfliktu tvrdia, že ich cieľom nie je ruské územie, že chcú len okupanta vytlačiť zo svojho územia. Belgorod by tak nemal byť v ohrození.

SkryťVypnúť reklamu
  • Kremeľské bludy o ohrození Ruska: Vladimir Putin nám vraví, že keby nezaútočil na Ukrajinu, už by na Moskvu uháňali divízie NATO. Kým doteraz sme to mohli odmietať ako sprostosť (v Rusku nie je nič, čo si Západ nekúpi za zlomok nákladov na vojnu), teraz na to máme takpovediac pečiatku, píše Peter Tkačenko.

V krátkosti z Ukrajiny:

  • Ukrajina má novú sväticu: Svätá Javelin nie je síce cirkevne uznanou sväticou, za pár mesiacov si však získala množstvo oddaných nasledovníkov. Ešte pôsobivejšie pritom je, že doteraz vyzbierala viac ako milión dolárov na podporu ukrajinského boja proti ruskej invázii.
  • Napredovanie protiofenzívy: Ukrajinská protiofenzíva v Chersonskej oblasti napreduje. Rusi sa ju snažia spomaliť a ustúpiť do chránenejších pozícií, než aby ju zastavili alebo zatlačili späť. Pokračujúce ukrajinské útoky na ruské pozemné trasy cez rieku Dnipro v západnej časti Chersonskej oblasti majú čoraz väčší vplyv na ruské dodávky na pravom brehu.
  • Ďalšie ciele protiofenzívy: Ukrajina získa naspäť všetky Ruskom okupované územia, vyhlásil prezident Volodymyr Zelenskyj a avizoval prípravu na ďalšiu etapu protiofenzívy. Jej cieľom je znovu získať kľúčové mestá Mariupoľ, Melitopoľ a Cherson.
  • Prielom v Luhanskej oblasti: Rusko už nemá kontrolu nad celou Luhanskou oblasťou, vyhlásil guvernér tamojšej oblasti Serhij Hajdaj po tom, ako ukrajinská armáda dobyla späť obec Bilohorivka pri Lysyčansku.
  • Ostreľovanie jadrovej elektrárne: Ruské okupačné sily ostreľovali Juhoukrajinskú jadrovú elektráreň v Mykolajevskej oblasti, uviedla energofirma Enerhoatom. Rakety dopadli tristo metrov od reaktorov a poškodili budovy. Reaktory Juhoukrajinskej elektrárne poškodené neboli a pracujú normálne.
  • Varovanie pred jadrovým útokom: Americký prezident Joe Biden varoval v rozhovore na CBS Vladimira Putina, že použitie jadrových alebo iných nekonvenčných zbraní proti Ukrajine by vyvolalo „následnú“ reakciu USA.
  • Pobaltie je pre Rusov zatvorené: Litva, Lotyšsko a Estónsko, tri pobaltské krajiny, ktoré susedia s Ruskom, uzavreli svoje hranice pre väčšinu Rusov v reakcii na širokú podporu vojny na Ukrajine zo strany ruskej verejnosti.

V krátkosti zo sveta:

  • Pochovali kráľovnú Alžbetu II.: Až teraz sa naozaj skončila éra kráľovnej Alžbety II. Londýn sa lúčil so zosnulou panovníčkou. Ľudia prvýkrát spievali hymnu s textom God save The King, modlitby sa odriekali v archaickej angličtine.
  • Ako vyzeral život kráľovnej Alžbety II.: Počas vojny bola mechaničkou a vodičkou. Len pár dní pred smrťou ešte stihla vymenovať do funkcie novú britskú premiérku Liz Trussovú. Pozrite si prierez životom najdlhšie slúžiacej britskej panovníčky Alžbety II.
  • Vo Švédsku vzrástla krajná pravica: V Európe sa chystá pád ďalšieho tabu. Švédi vo voľbách udelili tesný mandát koalícii pravicových strán. Jedna z nich, Švédski demokrati, sa pritom netají neofašistickou minulosťou. Strana, ktorú v roku 1988 založili ultranacionalistickí extrémisti a neonacisti, sa za posledných desať rokov posunula z okraja politiky do hlavného politického prúdu.

Zo zahraničných webov:


SkryťVypnúť reklamu

Lukeš z kauzy Skupinka: Politickú stranu som sponzoroval, ale už to viac neurobím

Jeho meno nepatrí medzi najznámejších slovenských milionárov. Možno je to aj tým, že Peter Lukeš nie je z tých, čo cielene vyhľadávajú publicitu. Aj keď v jeho biznisovom príbehu môžeme nájsť medzník, typický pre podnikateľov s nálepkou „kontroverzný“.

Akoby si v istom bode povedal, že je správny čas zlepšiť svoj imidž a zmeniť sa na štandardného podnikateľa. Tým však Peter Lukeš nikdy nebol. Minimálne z pohľadu prepojenia jeho biznisu s politikou a so štátom. Nikdy pritom nešlo len o drobné.

Biznisovo síce vyrástol v IT segmente, postupne však čoraz viac rozširoval svoje aktivity v developerstve, aj preto sa dnes viac cíti ako developer ako ítečkár. Napriek tomu jeho firma Ditec patrí medzi najväčšie v sektore.

SkryťVypnúť reklamu

A to aj vďaka štátnym zákazkám, ktoré spoločnosť získava už desaťročia. Aj o nich porozprával pre INDEX Peter Lukeš. Okrem iného po rokoch priznal, že financoval jednu z politických strán.

V krátkosti z ekonomiky:

  • Nafta je drahšia ako benzín: Po ruskej agresii na Ukrajine sa ceny pohonných látok začali hýbať. Benzín i nafta prudko zdražovali, no cenové zvýhodnenie v prospech nafty sa začalo strácať. Terajšie zlacňovanie je ale výrazne odlišné a viac teší vodičov s benzínovými motormi.
  • Elektrina bude drahšia: Cena elektriny v budúcom roku porastie, ale bude na znesiteľnej úrovni, ktorú si bude môcť dovoliť každý. Bez ďalších detailov to potvrdil minister hospodárstva Karel Hirman. Opatrenia v boji proti drahým energiám možno budú stáť podľa neho viac ako celá pandémia koronavírusu.
  • Ceny chleba prudko zdraželi: Ceny potravín, najmä chleba, zeleniny a mäsa, zdraželi a predražené boli v auguste aj ceny olejov a tukov na varenie. Slovensko malo v auguste štvrté najpredraženejšie ceny chleba v EÚ. Príčinou prudkého nárastu cien dôležitých základných potravín je najmä ruská invázia na Ukrajinu.

Kanoniera nezobudili Ševela ani Weiss. Sedem mien, ktorými Calzona prekvapil

Kedysi sa zo slovenskej ligy do reprezentácie dostal hráč len výnimočne. Dlhé roky bol jediným zástupcom Viktor Pečovský. Inak si najcennejší dres obliekli len skúsení harcovníci, ktorí sa na Slovensko vrátili po bohatej kariére v zahraničí, alebo talenty, ktoré boli krátko pred uzavretím veľkého transferu.

SkryťVypnúť reklamu

Nový tréner Francesco Calzona pri svojej premiérovej nominácii prekvapil až siedmimi hráčmi z domácej súťaže. A to v nej nie je ani zranený Vladimír Weiss zo Slovana či najlepší strelci ligy Róbert Polievka z Banskej Bystrice alebo slovanista David Hrnčár.

V nominácii chýba aj Ondrej Duda, ktorý videl naposledy v Kazachstane červenú kartu a má trest, či mladíci Tomáš Suslov a Dávid Strelec, ktorí vypomôžu dvadsaťjednotke v boji o postup na juniorský šampionát.

Calzona prekvapil viacerými menami. A to nielen zo slovenskej ligy.


Už žiadny buzerant ani cigán. Ako to vyzerá, keď televíznu detektívku píše skutočný policajt

Na políciu prišiel po štúdiu kybernetiky a rovno sa pýtal na oddelenie vrážd. Kolegovia ho považovali za úkaz, inžiniera medzi sebou ešte nemali. Jeho schopnosť pracovať s číslami a vzorcami sa však ukázala výhodou: rozumel aj takým odborným dokumentom, v akých sa vyštudovaní právnici neorientovali.

SkryťVypnúť reklamu

Prešlo teda len zopár rokov, a už patril v "mordparte" medzi tých najlepších.

Z pohľadu začínajúceho policajta by sa dalo povedať: časy Josefovi Marešovi priali. Bolo tesne po revolúcii a tvár českej spoločnosti do veľkej miery určovalo podsvetie a mafiáni, ktorí sa síce na verejnosti ukazovali s celebritami, mentálne však mali bližšie k nájomným vrahom.

Takže budúci elitný vyšetrovateľ mal tú najlepšiu školu. Formovali ho brutálne zločiny, ako boli - napríklad - orlické vraždy. Keď sa potom ukázalo, že Josef Mareš má aj talent rozprávača, jeho expertízu využila Česká televízia, ktorá si tak môže ísť celkom inú ligu.

V krátkosti z kultúry:

  • Wilde zostala na promovanie filmu sama: Film Neboj sa, zlatko, s ktorým sa Olivia Wilde ako režisérka i herečka predstaví čoskoro aj v našich kinách, si síce získal veľkú pozornosť a má veľký ohlas v médiách, ale nie taký, ako si predstavovala.
  • Nekvalifikovaný tréner môže obéznym uškodiť: Obrat v jeho živote prišiel, keď začal dávať druhú šancu na lepší život obéznym ľuďom v šou Extrémne premeny. Tréner Maroš Molnár hovorí, že na šťastie treba byť pripravený a že všetko treba robiť na sto percent, potom sa úspech, skôr alebo neskôr, dostaví.
  • Novinky na Netflixe a Disney+: Prinášame vám výber filmov a seriálov, ktoré majú tento týždeň premiéru a zároveň sú dostupné aj cez streamovacie služby aktuálne dostupné na Slovensku.

Podcasty SME

  • SND - Sme Národné: V divadle by sme nemali vytesňovať ani ťažké témy

Karikatúra

Recept dňa

Zahreje aj zasýti. Vyskúšajte fazuľovú polievku s údeným kolenom.

SkryťVypnúť reklamu

Voľný čas

Stiahnite si stovky e-kníh a audiorozprávok. Vyberte si zo slovenského zlatého fondu, svetovej klasiky a autorov edície SME.


Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.

Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  2. Revolučný Nissan X-Trail mení pravidlá hry
  3. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  4. Ako zlepšiť povedomie o cirkulárnej ekonomike?
  5. Prémiové bývanie pod lesom. Objavte Stockerka Prémium
  6. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  7. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  8. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  1. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  2. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  3. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  4. Ako zlepšiť povedomie o cirkulárnej ekonomike?
  5. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  6. Prémiové bývanie pod lesom. Objavte Stockerka Prémium
  7. Každým dňom krajší! Nový Kynek je miestom, kde chcete bývať
  8. Predajte starý byt bez provízie realitke a bývajte v novostavbe
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 727
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 7 292
  3. Krátky, ale veľmi úspešný príbeh Kardiocentra AGEL Košice-Šaca 4 606
  4. V púpave je všetko, čo potrebujete 4 415
  5. Výborná pre diabetikov aj pre lepšie trávenie. Poznáte Aróniu? 4 150
  6. Nebudete veriť, že toto skrýva Albánsko. Jeho pláže vyrazia dych 4 141
  7. Posledné byty v jedinečnej novostavbe v historickom jadre Košíc 4 073
  8. Ako prišiel Boris Kollár k miliónom 3 542
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik.

Do vynesenia rozsudku ostáva už len záverečná reč Kováčika.


Obchodný dom Javor v Tatranskej Lomnici.

Obchodný dom Javor čaká na nové využitie.


Ukrajinský vojak, ktorý má volací znak Ulysses, stojí pri svojom spolubojovníkovi Denysovi pripravujúcom sa na vypustenie prieskumného bezpilotného lietadla v Doneckej oblasti na Ukrajine.

Bezpilotné lietadlá na Ukrajine menia hru rovnako ako tanky v prvej svetovej vojne.


a 2 ďalší

Irán doteraz útočil len sprostredkovane.


a 1 ďalší

Neprehliadnite tiež

V noci očakávajú meteorológovia miestami mráz.


TASR
Ranný brífing SME

Prečítajte alebo vypočujte si najdôležitejšie správy.


Bývalý štátny tajomník envirorezortu Michal Kiča.

Ministerstvo životného prostredia odmietlo, že by nekonalo v súvislosti s delimitáciou pozemkov.


TASR
Na Kráľovej holi cyklistov vídať aj v zime.

Dediny bez pomoci veľké projekty neutiahnu.


Sportnet

Connor McDavid po zisku 100. asistencie v sezóne.

Jediným skórujúcim Slovákom bol Erik Černák.


Oh my Hockey
Juraj Slafkovský.

Suzuki na Slafkovského prezradil, čo ako mladík ešte potrebuje zlepšiť.


Oh my Hockey
Samuel Hrabčák (vľavo) a Juraj Bezúch vo finále SHL.

Finálová séria sa presunie do Prešova, kde môže Žilina spečatiť titul.


Dominik Holec v drese Karvinej.

Dominik Holec spravil na pôde Ostravy veľkú chybu.


SkryťZatvoriť reklamu