BRATISLAVA. Poslanci Národnej rady otvorili riadnu schôdzu, ktorá sa mala začať už minulý týždeň. Plénum však vtedy nebolo uznášaniaschopné, neprezentovali sa poslanci SaS ani opozícia. V utorok už sa prezentovalo 117 poslancov.
Na programe schôdze je takmer 140 bodov.
Parlament prednostne rokoval o zmene Ústavy
Poslanci zo Sme rodina predložili návrh na zmenu ústavy, aby sa mohlo skrátiť volebné obdobie Národnej rady ústavným zákonom alebo referendom. Opozičný Smer chce, aby sa o novele rokovalo ako o prvom bode programu. Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) už avizoval, že bod zaradí do úvodu schôdze.
SaS požadovala, aby sa na začiatok zaradili aj niektoré jej body. Tento návrh však neprešiel. Za procedurálny návrh šéfky klubu SaS Anny Zemanovej hlasovalo len 25 poslancov, proti bolo 48 a 57 sa zdržalo.
Poslanci SaS avizovali, že v prvom čítaní návrh podporia. "Môj osobný názor je, že referendum je správna vec, ja by som referendom dovolil aj volebné obdobie skrátiť," povedal. Poslanci za SaS však podľa neho majú vlastný pozmeňujúci návrh, ktorý podľa nich právne čistejším spôsobom plní účel, aby sa parlament mohol "rozpustiť" a mohli sa konať predčasné voľby. To, ako budú poslanci za stranu SaS hlasovať v druhom čítaní, je podľa Sulíka otvorené.
Návrh na zmenu paragrafu 363 Trestného poriadku
Poslanci by mali prerokovať napríklad aj prístup Švédska a Fínska do NATO i zmluvu o pridružení Slovenska k Európskej vesmírnej agentúre.
Na aktuálnej schôdzi by mali poslanci rozhodnúť napríklad aj o novele zákona o verejnom obstarávaní z dielne Jozefa Šimka zo Sme rodina, ktorú vetovala prezidentka Zuzana Čaputová.
Súčasťou programu je aj novela zákona o rozpočtovej zodpovednosti, ktorú už viackrát presúvali. Návrh, ktorým by sa okrem iného zaviedli záväzné limity verejných výdavkov, schválila vláda ešte v septembri 2020.
Predložených je aj niekoľko návrhov na zmenu paragrafu 363 Trestného poriadku, predložili ich poslanci OĽaNO, ale aj SaS či Tomáš Valášek (nezaradený).
SaS a OĽaNO predložili aj viacero ekonomických zákonov. SaS chce napríklad zmeniť spôsob výpočtu registračného poplatku za motorové vozidlá, znížiť daň z pridanej hodnoty (DPH) na motorové palivá, pre gastroprevádzky, ale tiež zvýšiť odvod z výťažku niektorých internetových hazardných hier či zaviesť daň z plynovodov.
OĽaNO rovnako navrhuje nové zdanenie plynovodov. S cieľom zabezpečiť dodatočné zdroje na financovanie základných verejných funkcií štátu predložilo napríklad zvýšenie spotrebnej dane z liehu či rozšírenie rozsahu regulovaných subjektov, ktorých sa dotýka osobitný odvod z podnikania.
Poslanci Smeru navrhujú, aby mali zákonný nárok na odstupné okrem vysokoškolských pedagógov aj výskumní pracovníci či umeleckí pracovníci.
Nezaradení poslanci okolo Petra Pellegriniho zas navrhujú, aby štát prispieval Slovenskému zväzu protifašistických bojovníkov ročne 500-tisíc eur.