SME

Výber rozhovorov: O Putinovej prehre, problémoch na Višňovom či skúsenosti z ruskej nemocnice

Výber z najlepších rozhovorov pre SME.

Výber rozhovorov (newsletter SME).Výber rozhovorov (newsletter SME). (Zdroj: SME.sk / Hej,ty!)

Mobilizáciou priznal Putin prehru. Vojaci budú mesiace nepoužiteľní

Ruskí regrúti. (zdroj: SITA/AP)Ruskí regrúti. (zdroj: SITA/AP)

Kremeľ ohlásil, že môže na front poslať až 300-tisíc vojakov v zálohe. Odborník na Rusko Keir Giles však pre SME hovorí, že povolávacieho rozkazu sa obávajú aj obyčajní Rusi.

Najnovší Putinov rozkaz podľa neho znamená aj to, že Rusi už nemôžu boje na Ukrajine ignorovať. Vojna sa zrazu stala pre mnohých osobnou záležitosťou, čo sa im vôbec nepáči.

Zima ukáže, že Európa sa nenechá vydierať

Danuše Nerudová. (zdroj: SME/Marko Erd)Danuše Nerudová. (zdroj: SME/Marko Erd)

Spojenectvo vo V4 je užitočné, krajiny v ňom môžu presadzovať svoje záujmy, ale maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi treba jasne povedať, že pri Ukrajine stavil na zlého koňa, hovorí v rozhovore pre SME kandidátka na post českej prezidentky Danuše Nerudová.

SkryťVypnúť reklamu

Ak by vyhrala, nechcela by žiť na Pražskom hrade a ten by otvorila ľuďom. Paralely so Zuzanou Čaputovou odmieta, Slovensko bolo v roku 2019 v inej situácii ako súčasné Česko, tvrdí. "Ak však toto spájanie spočíva v tom, že sa zameriavame na budúcnosť, sociálne témy a životné prostredie, tak v tomto sme si naozaj podobné," priznáva.

Stavali na Višňovom: To, že nás poslali do konkurzu, sme privítali

Generálny riaditeľ spoločnsoti Tubau Vladimír Ondriš.  (zdroj: SME/Jozef Jakubčo)Generálny riaditeľ spoločnsoti Tubau Vladimír Ondriš. (zdroj: SME/Jozef Jakubčo)

Na najznámejšom a najočakávanejšom diaľničnom úseku Lietavská Lúčka – Dubná Skala, teda na projekte Višňové, je vojna medzi stavbármi. Malí dodávatelia sa sťažujú, že svoje peniaze nevideli už niekoľko mesiacov.

Hlavný dodávateľ stavby, spoločnosť Skanska, aj ministerstvo dopravy ukazujú na spoločnosť Tubau, ktorá mala na starosti veľkú časť prác.

SkryťVypnúť reklamu

Práve Tubau neplatil malým firmám a živnostníkom, ktoré na stavbe pracujú. A podľa všetkého im ani nezaplatí. Má namierené do konkurzu a nič nenasvedčuje tomu, že tento osud odvráti.

O problémoch firmy Tubau sa INDEX rozprával s jej generálnym riaditeľom Vladimírom Ondrišom.

Druhý pilier niektorých pripraví o časť dôchodku, môžu viniť štát

Ekonóm a vedúci výskumného tímu Oranžová obálka Ján Šebo. (zdroj: SME/Marko Erd)Ekonóm a vedúci výskumného tímu Oranžová obálka Ján Šebo. (zdroj: SME/Marko Erd)

Parlament posunul do druhého čítania novelu II. piliera z dielne ministerstva práce. Ide o jednu z reforiem, ku ktorej sa Slovensko zaviazalo v pláne obnovy a odborná verejnosť po nej volá už dlhodobo.

Vládny návrh zákona síce z veľkej časti napráva chyby, ktoré v druhom pilieri napáchali predchádzajúce vlády, stále však nerieši úspory sedemnástich percent sporiteľov, ktorí majú do dôchodku iba pár rokov.

Títo sporitelia si sporia len v dlhopisoch a prerábajú. Hrozí im, že ich dôchodky budú nižšie, ako keby v druhom pilieri vôbec neboli.

SkryťVypnúť reklamu

„Ak si v druhom pilieri sporili celú kariéru, priznaný dôchodok môžu mať nižší aj o päť percent,“ hovorí pre INDEX odborník na dôchodky z tímu plánu obnovy a tvorca Oranžovej obálky Ján Šebo.

Nekultúrnosť vedie k hlúposti. A hlúposť je to, čo na Slovensku dnes máme

Juraj Čižmarovič patrí k najvýznamnejším slovenským huslistom, má za sebou 45-ročnú prax. (zdroj: SME/Jozef Jakubčo)Juraj Čižmarovič patrí k najvýznamnejším slovenským huslistom, má za sebou 45-ročnú prax. (zdroj: SME/Jozef Jakubčo)

"Nejde len o to, čo chceš zahrať, ale aj čo chceš tým povedať. My umelci na pódiu hráme vlastne z mŕtvych nôt, z jednej konkrétnej formy zápisu a musíme ho oživiť. Ten proces milujem," hovorí jeden z najvýznamnejších slovenských huslistov Juraj Čižmarovič, ktorý sa tento rok predstaví na Bratislavských hudobných slávnostiach.

Po úspešnom štarte sólistickej kariéry na Slovensku, sa v 90. rokoch usadil v Nemecku, kde prerazil.

Zlomom v porevolučnom vývoji Slovenska bola pre neho smrť Jána Kuciaka. Odvtedy sleduje aj domácu politiku.

SkryťVypnúť reklamu

"Vo voľbách sa prejavilo to očakávanie, že konečne príde zmena, ale zrkadlo dnešnej spoločnosti... to bolí. Už od slovníka, akým sa častujú tí, ktorých si volí ľud, cez folklór v zmysle, kto na Slovensku predsedá parlamentu, až po to, že v poslaneckých laviciach sedia ľudia, ktorí by mali sedieť na celkom iných laviciach," hovorí.

Každému rusofilovi by som doprial skúsenosť z ruskej nemocnice

Ady Hajdu. (zdroj: SME/Gabriel Kuchta)Ady Hajdu. (zdroj: SME/Gabriel Kuchta)

Pochopil to v moskovskom metre, pochopil to na cestách s mafiánskymi autami. Pochopil to aj v divadle pri scéne s masturbovaním a aj v religióznom mestečku, kde sa chudobní starci klaňali pravoslávnemu popovi až po zem.

Rusko je krajina, proti ktorej sa treba vymedziť, aj keby to znamenalo, že sa budeme musieť výrazne uskromniť.

Pre Adyho Hajdu by to nebolo nič nové. Keď bol malý, nebolo preňho samozrejmosťou, že doma mali vodu. Neraz ju musel domov vynášať vo vedre po schodoch, pretože nešiel ani výťah. Nie je mu cudzie šetriť ňou pri praní a sprchovaní a nie je mu ani cudzia myšlienka, že sa k šetreniu treba vrátiť - aj keď niektorí politici tvrdia niečo iné.

SkryťVypnúť reklamu

Politikou sa najradšej nezaoberá. Teraz sa však nedala preskočiť. V posledných mesiacoch pracoval na veľkej role v seriáli Víťaz, ktorý pre HBO nakrúcal s Janom Hřebejkom podľa scenára Zuzany Dzurindovej. Hoci ho HBO neodvysiela, pravdepodobne po ňom siahne česká alebo slovenská verejnoprávna televízia.

Výborne vystihuje život politikov a manažérov, ktorí sa po dlhých rokoch vo vysokej funkcii vracajú do bežného života a zisťujú, že okolie s nimi už neráta.

Modrá a žltá farba už dráždi Slovákov ako býky červená

Režisér Michal Blaško v svetovej premiére uviedol svoj debutový film na prestížnom festivale v Benátkach. (zdroj: Storm Shadow)Režisér Michal Blaško v svetovej premiére uviedol svoj debutový film na prestížnom festivale v Benátkach. (zdroj: Storm Shadow)

Slovenský režisér Michal Blaško má za sebou hektický mesiac. Najprv bol na festivale v Benátkach, vzápätí sa presunul na ďalší prestížny festival do Toronta a odtiaľ sa ponáhľal do Piešťan na festival Cinematik.

To všetko pre svoj prvý celovečerný film Obeť, ktorý je aktuálne v kinách. A Slovensko ho ako národného kandidáta vyslalo aj na Oscary.

SkryťVypnúť reklamu

Obeť je príbehom ukrajinskej matky Iriny, ktorá žije so svojím synom v malom českom meste a zaplieta sa do problémov po tom, čo jej syn skončil v nemocnici, lebo ho údajne zbili Rómovia.

"Vnímanie Ukrajincov naším filmom nezmeníme. Stretávame sa však s tým, že keď o Obeti vyjde nejaký článok, v komentároch sa hneď objavujú reakcie typu – zase tá Ukrajina. Modrá a žltá farba už mnohých dráždi ako býky červená," hovorí Blaško.

Niektorým sa láskavé rodičovstvo vymkne z rúk a dieťa nezvládajú

Psychologička a lektorka kurzov pre budúcich rodičov, Mária Kopčíková. (zdroj: SME/Marko Erd)Psychologička a lektorka kurzov pre budúcich rodičov, Mária Kopčíková. (zdroj: SME/Marko Erd)

"V istom období ma prekvapovalo, čo všetko ľudia od dieťaťa a v akom veku očakávajú bez poznania základných súvislostí. Napríklad učia deväťmesačné batoľa sadať si na nočník, aby sa naučilo vyprázdniť," hovorí psychologička a lektorka Mária Kopčíková.

SkryťVypnúť reklamu

Od roku 2006 spoluorganizuje kurzy pre budúcich rodičov a za tie roky vidí, kam sa posunul ich záujem aj vedomosti a aký vplyv to má na vývin detí.

Často sa stretáva s tým, že si budúci rodičia neveria alebo na seba kladú priveľké nároky. Odráža sa to aj v tom, ako pristupujú k svojmu dieťaťu. Napríklad majú pocit, že ho musia 24 hodín denne zabávať a vypĺňať mu čas.

"Majú pocit, že mu potrebujú vypĺňať program, namiesto toho, aby vytvorili prostredie, dali dieťaťu vhodné pomôcky a nechali, aby aj ono samo bolo tvorivé."

Na pohovore je dobre hovoriť súvislo, zanietenie a prepájať silné stránky s dôkazmi

Michaela Valicová. (zdroj: Archív M.V.)Michaela Valicová. (zdroj: Archív M.V.)

Ak žena ostane doma na materskej s jedným či dvoma deťmi, môže stratiť kontakt s pracovným trhom a kolegami na niekoľko rokov a prísť o pracovné návyky. Návrat potom nebýva jednoduchý.

SkryťVypnúť reklamu

„Minimálne polrok pred nástupom späť do práce je potrebný, aby mala žena naozaj dostatok času na to premyslieť si, čo ďalej,“ radí v rozhovore pre SME kariérová poradkyňa Michaela Valicová. Približuje v ňom, ako sa pripraviť na pohovor, s čím si možno vylepšiť životopis a akých zamestnancov hľadajú zamestnávatelia.

Na mesiac Saturnu chcú poslať helikoptérku. Na Zemi by nemohla letieť

Brandon Haber je vedúci letového softvéru misie Dragonfly, počas ktorej poletí helikoptéra na Titane. (zdroj: SME/Jozef Jakubčo)Brandon Haber je vedúci letového softvéru misie Dragonfly, počas ktorej poletí helikoptéra na Titane. (zdroj: SME/Jozef Jakubčo)

Najťažšie na vývoji vesmírnej lode je urobiť ju čo najjednoduchšiu, hovorí pre denník SME softvérový inžinier Brandon Haber. Vedie vývoj letového softvéru pre misiu Dragonfly, pri ktorej na najväčšom mesiaci Saturnu poletí trojmetrová helikoptéra.

Mesiac Titan ľudí zaujíma, pretože na ňom panujú podmienky vhodné pre vznik života. Hoci naň nejdú s cieľom objaviť organizmy, stať sa môže čokoľvek, vraví Haber.

SkryťVypnúť reklamu

Rozhovory ZKH

Podcasty SME

  • Vizita: Zápal pľúc môžu spôsobiť vírusy, baktérie aj parazity, ktoré sú v zle spracovanom mäse, hovorí pneumologička Katarína Dostálová
  • Ľudskosť: Jazykovedkyňa Lucia Molnár Satinská: Rodovo citlivý jazyk je u nás novinka, v Nemecku ho riešia 50 rokov
  • Dejiny: Vládni, Británia! Vládni nad vlnami! Čo dnes zostalo z britského impéria opisuje Silvester Trnovec z Ústavu orientalistiky SAV
Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 979
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 831
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 153
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 429
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 096
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 638
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 233
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 835
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu