SME
Piatok, 2. december, 2022 | Meniny má Bibiána

Ranný brífing: Matovič sa bránil útokmi, mobilizáciu kritizujú už aj Putinovi verní

Prečítajte si najdôležitejšie správy.

Ranný brífing SMERanný brífing SME (Zdroj: SME.sk / Hejty)

Igor Matovič sa v pléne parlamentu počas návrhu na svoje odvolanie z postu ministra financií bránil takmer hodinu a pol trvajúcim prejavom, v ktorom útočil na SaS, prezidentku aj médiá. Viacero udalostí pritom vytrhol z kontextu. Jeho odvolávanie bude tesné, istotu stále nemá.

Putinovu chaotickú mobilizáciu už kritizujú aj výrazné tváre prokremeľskej propagandy. Obmedzujú sa však len na kritiku bezmenných ruských úradníkov, samotného šéfa Kremľa z nej vynechávajú.

Niekto zaútočil na plynovody Nord Stream 1 a 2, našťastie v čase, keď cez ne neprúdil plyn. Priamo tak sabotáž neobmedzila dodávky plynu do Európy, no hovorí sa, že tento útok mohol byť signálom. Čo sa teda stalo, kto je za sabotážou a prečo? Najnovšiu epizódu Dobrého rána si môžete ráno vypočuť aj v mobilnej aplikácii SME.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V dnešnom vydaní sa dočítate:


Matovičova vulgárnosť je normál, štát pripravila o milióny SaS. Ako sa minister bránil odvolaniu?

Zmýlil si službu verejnosti "s hračkou", škodí demokracii a z jeho ministerstva financií si urobil nástroj na presadzovanie "často neodborných myšlienok a pomsty".

SkryťVypnúť reklamu

SaS po dva a pol roku pôsobenia vo vláde pod vedením OĽaNO a po troch týždňoch v opozícii sa začala v parlamente týmito slovami šéfky ich klubu Anny Zemanovej pokúšať o odvolanie lídra OĽaNO Igora Matoviča z vládnej funkcie.

Nezvládnuté riadenie peňazí štátu, vnášanie konfliktu do spoločnosti, vulgárna komunikácia a útoky proti médiám, "opovrhovanie ústavou a zákonnými postupmi" sú pre SaS dostatočné a len niektoré z dôvodov, pre ktoré by vo funkcii nemal zostávať "ani deň navyše".

Matovič reagoval hodinu aj štvrť trvajúcim útokom na SaS, prezidentku aj médiá. Denník SME zhrnul najdôležitejšie výroky Matoviča a dodal k nim kontext.

 • Čo by sa stalo po odvolaní Matoviča: Ak by bol pokus o odvolanie Matoviča z funkcie úspešný, bol by vôbec prvým ministrom, ktorého sa opozícii od vzniku Slovenska podarilo odvolať. Denník SME zhodnotil, čo by prípadný odchod Matoviča z ministerstva do poslaneckej lavice znamenal preňho aj pre budúcnosť vlády.
 • Nepodporou vlády bez Matoviča OĽaNO nevydiera: Kto si myslí, že nevyvíjanie tlaku na zopár rozkolísaných jedincov – rozhodovať môže každý hlas – je dobrý príznak, by optimizmus mal asi tlmiť. Aj keby Rodina permanentne neobštruovala, isté je, že po deložovaní Matoviča je koniec aj zdaniu, že na Slovensku akási vláda ešte vládne, píše Peter Schutz.

Jankovskej sestra Haitová popiera svojvôľu pri zmenkách. Hrozí jej ďalší trest

Ešte sa nezbavila jednej disciplinárky a už čelí ďalšej. Sestra Moniky Jankovskej sudkyňa Andrea Haitová sa postavila pred Najvyšší správny súd v druhej zo svojich disciplinárnych káuz.

SkryťVypnúť reklamu

Tentoraz má problémy pre to, akým spôsobom jej senát ešte v decembri 2018 rozhodoval o jednej z vymyslených zmeniek televízie Markíza. Tri sudkyne krajského súdu vtedy „udržali pri živote“ osemmiliónovú zmenku Mariana Kočnera štýlom, ktorý neskôr rozhorčil aj zvyčajne zdržanlivých ústavných sudcov.

V neobvykle tvrdom náleze označili konanie troch sudkýň za svojvôľu. Ústavní sudcovia doň napísali, že sa už dlhý čas nestretli s takým neúctivým prístupom súdu a tiež s takým markantným popretím poslania súdnictva.

„Rozhodnutie krajského súdu môže byť príkladom svojvôle a absurdného výkladu zákona, ktorý podkopáva základné právo strán v súdnom konaní,“ napísal v roku 2020 Ústavný súd vo svojom náleze.

V krátkosti z domova:

 • Ako voliť miestneho poslanca: Aj keď voliča osloví predvolebný bilbord či leták kandidáta na miestneho poslanca, jeho meno na hlasovacom lístku vôbec nemusí nájsť. Denník SME pripravil sériu odpovedí o špecifikách blížiacich sa volieb poslancov dedín, miest či mestských častí.
 • Dôvera na tretí pokus schválila liek: Zdravotná poisťovňa Dôvera po dvoch mesiacoch vyjednávania schválila stavebnému podnikateľovi Mariánovi Petrášovi na výnimku liek Ofev na idiopatickú fibrózu pľúc. Schválením liečby ušetrí stavbár mesačne zhruba dvetisíc eur. Toľko by ho stála, keby si ju platil z vlastného vrecka.
 • Kontroly na hraniciach s Rakúskom: Rakúsko od polnoci zaviedlo kontroly na hraniciach so Slovenskou republikou. Rakúski policajti budú kontrolovať predovšetkým dodávky a väčšie vozidlá, pri ktorých hrozí väčšie riziko prepravy nelegálnych migrantov.
 • Koronavírus na Slovensku: PCR testy odhalili 597 nakazených, laboratóriá celkovo vykonali 1 611 testov. V nemocniciach aktuálne leží 541 pacientov, pribudla aj jedna obeť ochorenia Covid-19.

Ďalšie zlyhanie. Už aj kremeľskí propagandisti kritizujú mobilizáciu

Zlyhanie v prvej fáze vojny Rusko priznalo vo chvíli, keď muselo výrazne obmedziť svoje pôvodné ciele. Namiesto dobytia celej Ukrajiny a dosadenia novej vlády Kremeľ avizoval, že "všetko ide podľa plánu a treba sa sústrediť na Donbas".

SkryťVypnúť reklamu

Okupantom sa však ani po siedmich mesiacoch vojny nepodarilo dostať toto územie pod kontrolu. Naopak, prekvapila ich úspešná ukrajinská protiofenzíva v Charkovskej oblasti. Vladimir Putin musel nepriamo priznať ďalšie ruské zlyhanie a vyhlásiť mobilizáciu, čo sa ukázalo ako mimoriadne nepopulárny krok, ktorému sa snažil do poslednej chvíle vyhnúť.

Dnes, keď Putinov výnos vyvolal protesty a zároveň masový útek mužov z krajiny, priznávajú v Rusku zlyhanie aj v tejto oblasti.

Chaos, ktorý mobilizáciu sprevádza, už totiž kritizujú aj najprominentnejšie tváre kremeľskej propagandy. Obmedzujú sa však len na kritiku bezmenných ruských úradníkov, samotného šéfa Kremľa z nej vynechávajú.

V krátkosti z Ukrajiny:

 • Žiadosti o pripojenie k Rusku: Šéf okupačnej správy v Záporožskej oblasti Jevhen Balickyj oficiálne požiadal ruského prezidenta Vladimira Putina o pripojenie k Rusku. O rovnaký krok už požiadal vodca samozvanej Luhanskej republiky i proruská správa Chersonskej oblasti.
 • Ukrajina sa území nevzdá: Ukrajina bude "brániť" svojich občanov v okupovaných oblastiach, kde ich drvivá väčšina podľa proruských úradov hlasovala za pripojenie k Rusku, vyhlásil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Očakáva sa, že výsledok v pseudoreferendách bude Rusku slúžiť ako zámienka na anexiu spomínaných oblastí.
 • Rusi budujú pevnejšiu obranu: Rusko buduje na Ukrajine pevnejšiu obranu, tvrdí britské ministerstvo obrany. Ukrajinci postupujú v dvoch smeroch na východ, kde predtým zaznamenali úspech. Tlačia tak na ruských vojakov v okupovanej Luhanskej oblasti. Ťažké boje pokračujú aj v Chersonskej oblasti, kde sú ruské jednotky na pravom brehu Dnepru naďalej zraniteľné.
 • Odpoveď na ruský jadrový útok: Poľský minister zahraničných vecí Zbigniew Rau v rozhovore pre americkú stanicu NBC uviedol, že Severoatlantická aliancia by mala použiť "devastačnú" konvenčnú silu v prípade, ak by Rusko v rámci vojenskej ofenzívy na Ukrajine nasadilo jadrové zbrane.
 • Lukašenkova vratká pozícia: Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko by sa dopustil "politickej samovraždy" v prípade, že by bieloruskú armádu zapojil do vojny na Ukrajine, uviedla exilová líderka bieloruskej opozície Sviatlana Cichanovská s tým, že aj ľudia, ktorí sa zastávajú tohto režimu, a spojenci Lukašenka sú proti vojne na Ukrajine.
 • Prieskum úniku plynu: Potrvá až dva týždne, kým Dánsko bude môcť preskúmať úniky z dvoch plynovodov Nord Stream. Dôvodom je tlak v potrubiach a množstvo unikajúceho plynu, vysvetľoval dánsky minister obrany Morten Bödskov. Podľa dánskych úradov bude plyn z potrubia unikať "najmenej týždeň".
 • FSB hovorí o terorizme: Ruská tajná služba FSB vyšetruje poškodenie plynovodov Nord Stream v Baltskom mori ako "medzinárodný terorizmus". Ruská generálna prokuratúra vyšetrovanie zdôvodnila tým, že poškodenie plynovodov "spôsobilo Rusku značné hospodárske škody".
 • Návrh ďalších sankcií: Európska komisia navrhuje ďalšie sankcie voči Rusku vrátane stropu na ceny ropy. Zahŕňa aj ďalšie dovozné obmedzenia v hodnote sedem miliárd eur, oznámila predsedníčka komisie von der Leyenová. O návrhu teraz budú rokovať členské štáty Európskej únie, rozhodnúť musia jednomyseľne.

Zo zahraničných webov:


SkryťVypnúť reklamu

Heger hovorí o kolapse, NBS „len“ o inflácii nad 20 percentami

Pri niektorých predpovediach si človek praje, aby sa nikdy nenaplnili. Takto guvernér Národnej banky Slovenska Peter Kažimír uviedol najnovšiu, jesennú ekonomickú predikciu.

Podľa NBS bude budúci rok ešte náročnejší ako ten prebiehajúci. Reálne mzdy podľa jej predikcie poklesnú, inflácia dosiahne nové rekordy a Slovensko sa nevyhne miernej recesii.

Premiér Eduard Heger v nedávnom rozhovore pre denník The Financial Times vyhlásil, že slovenskej ekonomike pre prudko rastúce náklady na elektrinu hrozí kolaps.

Týmto slovom označil vývoj v prípade, ak sa neurýchli spoločný postup Európskej únie a nezavedú sa také opatrenia, ktoré sú solidárne naprieč všetkými členskými krajinami.

NBS sa s Hegerovým silným vyhlásením nestotožňuje. "Vnímame hrozbu jednoročného dočasného poklesu ekonomiky, ale to sa nedá pomenovať kolapsom," tvrdí guvernér Kažimír.

SkryťVypnúť reklamu
 • Kolaps podľa Hegera: Hegerovi sa zjavne nepáči európsky mechanizmus, ktorý nechal na národných štátoch, aby vybrali a prerozdelili daň z nadmerných ziskov. A keďže v prípade slovenskej elektriny sa zisky preliali do zahraničia, nebude mať čo vyberať a rozdeľovať, píše Peter Tkačenko.

V krátkosti z ekonomiky:

 • U. S. Steel Košice prepúšťa: Z košických oceliarní U. S. Steel odchádza po dohode so zamestnávateľom a s odstupným 32-tisíc eur viac ako šesťsto pracovníkov. Podľa podniku sa aj takto snažia o vyššiu efektívnosť a konkurencieschopnosť. Väčšina končiacich zamestnancov by mala odísť už v najbližších týždňoch.
 • Pokles spotreby elektriny: Následkom vysokých cien energií odstavilo výrobu na Slovensku viacero energeticky náročných podnikov. To sa premietlo do prepadu celkovej spotreby elektriny o viac ako 15 percent, ktorá tak klesla viac ako počas prvej vlny pandémie koronavírusu v roku 2020.
 • Záujem o palivové drevo: Dopyt občanov po palivovom dreve je o 45 percent vyšší ako v rovnakom období minulého roka, vyhlásilo ministerstvo pôdohospodárstva a deklarovalo, že štátny podnik Lesy SR dokáže pokryť žiadosti občanov o kúpu palivového dreva formou samovýroby.

Víťazi Dakaru sa vzdali štartu na rely. Museli by formálne odsúdiť ruskú agresiu

Veľkými úspechmi si vybudovali imidž nezdolateľného tímu. „Sme proste rýchlejší ako súperi. Obsadili sme prvé štyri priečky a dokázali sme, že sme stále najlepší,“ vraví Vladimir Čagin.

SkryťVypnúť reklamu

Kamaz je na Rely Dakar synonymom úspechu, ba až dominancie. V kategórii kamiónov zbiera jedno víťazstvo za druhým. Na Dakare má už spolu 19 triumfov.

V poslednom ročníku vyhrali Kamazy všetky etapy a obsadili všetky tri pódiové priečky. Súperi sú ďaleko za nimi. V posledných rokoch je pre súperov úspechom čo i len 3. priečka, boj o víťazstvo je nereálny. Lenže na najbližšom Dakare budú ruské kamióny chýbať.

Medzinárodná automobilová federácia nezakázala Rusom účasť na medzinárodných podujatiach, no vyžaduje od nich, aby vyplnili dotazník a aspoň formálne odsúdili ruskú agresiu na Ukrajine. Je to podmienka účasti na pretekoch.

Toto sa však stalo pre mnohých ruských pretekárov neprekonateľnou prekážkou. „Tento dokument narušuje princíp rovnosti a má politický charakter,“ uviedol ruský tím vo svojom vyhlásení.

SkryťVypnúť reklamu


Psychologička: Niektorým sa láskavé rodičovstvo vymkne z rúk a dieťa nezvládajú

"V istom období ma prekvapovalo, čo všetko ľudia od dieťaťa a v akom veku očakávajú bez poznania základných súvislostí. Napríklad učia deväťmesačné batoľa sadať si na nočník, aby sa naučilo vyprázdniť," hovorí psychologička a lektorka Mária Kopčíková.

Od roku 2006 spoluorganizuje kurzy pre budúcich rodičov a za tie roky vidí, kam sa posunul ich záujem aj vedomosti a aký vplyv to má na vývin detí.

Často sa stretáva s tým, že si budúci rodičia neveria alebo na seba kladú priveľké nároky. Odráža sa to aj v tom, ako pristupujú k svojmu dieťaťu. Napríklad majú pocit, že ho musia 24 hodín denne zabávať a vypĺňať mu čas.

"Majú pocit, že mu potrebujú vypĺňať program, namiesto toho, aby vytvorili prostredie, dali dieťaťu vhodné pomôcky a nechali, aby aj ono samo bolo tvorivé."

SkryťVypnúť reklamu

V krátkosti o rodine a vzťahoch:

 • Interrupčná politika: Interrupcie sú odopierané mnohým ženám vo svete, a to aj tým, ktoré možno označiť len za deti. A hoci na Slovensku a v stredoeurópskom regióne zatiaľ o prípadoch tehotných detí a ich nútených pôrodov nepočuť, snahy sprísňovať interrupčnú legislatívu sú už niekoľko rokov viditeľné.
 • Čo robiť s prieberčivými jedákmi: Nakŕmiť rodinu je náročná práca. V niektorých prípadoch musia rodičia pripraviť rôzne jedálne lístky pre deti. Výberom strednej cesty môžu rodičia deťom pomôcť, aby mali zdravý vzťah k jedlu. Tu je niekoľko spôsobov, ktoré môžu pomôcť nájsť správnu rovnováhu.
 • Starajte sa o črevá: Ak je človek duševne zdravý, tak je schopný prekonať bežné napäté situácie, smútok a životné neúspechy. Ak však človek pociťuje psychickú nepohodu, napätie z bežného života môže prerásť do úzkosti či depresie, preto svoj duševný stav netreba podceňovať. Aj črevná mikrobiota môže ovplyvniť psychickú pohodu.

Rozhovory ZKH

Aká je prognóza pre Slovensko na budúci rok? Komu by mala vláda adresne pomôcť? Čo by pre nás znamenalo rozpočtové provizórium? A zvládneme blížiacu sa krízu v kombinácii s vysokou infláciou? Pozrite si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s viceguvernérom Národnej banky Slovenska Ľudovítom Ódorom.

SkryťVypnúť reklamu

Podcasty SME

Karikatúra

Recept dňa

Aj biele kuracie mäso môže byť na tanieri pestré. Vyskúšajte voňavé koriandrovo-cesnakové kurča.

Voľný čas

Stiahnite si stovky e-kníh a audiorozprávok. Vyberte si zo slovenského zlatého fondu, svetovej klasiky a autorov edície SME.


Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.

Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Zimná ríša divov Maďarska
 2. Strážia ho divé opice. Gibraltár vás prenesie do Británie
 3. Deti potrebujú rodinu na optimálny vývoj
 4. Mikuláš prinesie plné vrece prekvapení aj v novej rodinnej telke
 5. Konečne moderná životná poisťovňa bez nepríjemných prekvapení
 6. Ako sa dostať k darčeku výhodnejšie? Skúste túto možnosť.
 7. Obnovte svoj dom so službou Obnov dom so SSE
 8. Hotely, strava, pláže, služby. Aká je dovolenka v Punta Cana?
 1. Strážia ho divé opice. Gibraltár vás prenesie do Británie
 2. dm a jej zákazníci podporili inštaláciu fotovoltických panelov
 3. Zimná ríša divov Maďarska
 4. Konečne moderná životná poisťovňa bez nepríjemných prekvapení
 5. Mikuláš prinesie plné vrece prekvapení aj v novej rodinnej telke
 6. Deti potrebujú rodinu na optimálny vývoj
 7. Ako sa účinne vyrovnať s energetickou krízou? Spôsobov je viac
 8. SPŠ strojnícka v Prešove úspešne realizuje program Erasmus+
 1. Po pohlavnom styku by sa ženy mali čo najskôr vymočiť. Muži nie 12 033
 2. Hotely, strava, pláže, služby. Aká je dovolenka v Punta Cana? 6 869
 3. Niektorí ľudia nemajú pracovné návyky. Ako dlho trvá zmeniť to? 4 968
 4. Zarábame milióny, no jachtu na Malorke nemám 4 019
 5. TESCO pokračuje v raste.Otvorilo predajňu v Kysuckom Novom Meste 2 071
 6. Deti potrebujú rodinu na optimálny vývoj 1 344
 7. Diplom, na ktorý budeš právom hrdý. Študuj u nás. 1 111
 8. Liečba rakoviny sa u nás výrazne zlepší. Bude to stáť 300-tisíc 1 067
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ranný brífing SME

Prečítajte si najdôležitejšie správy.


1 h

Ceny starších nehnuteľností čaká zreálnenie na úroveň spred roka 2021.


15 h
Z milujúceho manžela sa vykľul vrah, ktorému hrozí doživotie.

Muž, ktorý po vražde rozporcioval telo svojej manželky, môže stráviť zbytok života za mrežami.


8 h
Petícia Smeru za referendum.

Na referende za predčasné voľby by sa zúčastnilo určite 37 percent voličov


2 h
SkryťZatvoriť reklamu