BRATISLAVA. Výpovede už podalo minimálne 1 948 lekárov, pričom počty naďalej stúpajú. Informoval o tom šéf Lekárskeho odborového združenia Peter Visolajský. Výpovede budú lekári podávať postupne vo štvrtok aj piatok.
Podľa Visolajského ide o lekárov z približne 27 nemocníc Slovenska. Týka sa to fakultných aj univerzitných nemocníc, pripojili sa aj krajské a súkromné. K hromadným výpovediam sa podľa neho pridali aj niektorí lekári z tretích krajín, ktorí na Slovensku pôsobia.
"Som na týchto lekárov hrdý, že sa postavili za svojich pacientov natoľko, že riskujú aj svoj pracovný pomer a podali výpoveď v snahe zlepšiť podmienky pre nemocnice a pacientov," vyhlásil Visolajský.
Výpovede podľa Visolajského slov podali lekári z kľúčových oddelení, ako sú traumatológia, interné, kardiológia, anestéziológia, intenzívna medicína, pediatria, gynekológia či novorodenecké oddelenie. "V Bratislave bez týchto lekárov nie sú schopné fungovať veľké nemocnice," upozornil.
Visolajský: Iné riešenie nemáme
Šéf Lekárskeho odborového združenia pripomenul, že odborári dlhodobo upozorňujú na zlú situáciu v zdravotníctve. Opakovane skritizoval vládu, že na viaceré z ich požiadaviek nepredstavila konkrétne riešenia.
"Našich osem požiadaviek vnímame ako komplexné riešenie, aby sa slovenské nemocnice nadýchli a začali sa zlepšovať. Ak budeme plniť jednu alebo dve, tak nám to nepomôže," skonštatoval.
Deklaroval, že rozumie, že niektoré zmeny si vyžadujú dlhší čas. "Ponúkli sme cestu, aby sme spravili dohodu medzi vládou a lekármi, kde vláda predostrie riešenia, ktoré ide robiť – v akých krokoch, v akých termínoch a ako to garantuje," povedal, s tým, že takéto memorandum zatiaľ nedostali. "Napriek tomu, že v pondelok sme boli s ministrom Lengvarským, kde som ho o to opätovne požiadal," dodal Visolajský.
Lekárske odborové združenie opätovne pripomenulo, že je pripravené sadnúť si za rokovací stôl. Kritizuje kroky Lengvarského, ktorý lekárom odkázal, že si počká na počet výpovedí. "Lekári dali v histórii výpovede už vo viacerých krajinách, ale neviem o takej, kde by minister zdravotníctva lekárom pred výpoveďami toto odkázal," poznamenal Visolajský.
Iné riešenie podľa jeho slov lekári nemajú. "Mrzí nás, že sme dohnaní takto do kúta, ale, žiaľ, iné riešenie my lekári už nemáme," dodal.
Hegerova výzva lekárom
Premiér Eduard Heger v reakcii lekárov vyzval, aby prehodnotili svoj zámer. "Ľudia nemôžu byť rukojemníkmi v hre o váš zaslúžený komfort, ktorý však vieme spoločne docieliť," uviedol Heger.
„V čase, keď narastajú platy, keď aplikujeme zmeny, ktoré zlepšia pracovné podmienky lekárov a ostatných zamestnancov, keď investujeme do výstavby a rekonštrukcie všetkých nemocníc, keď je tu konečne vláda, ktorá to myslí so zdravotníctvom úprimne, netuneluje ho, ale práve naopak, zdvíha ho na podstatne vyššiu úroveň, mi príde nefér dávať hromadné výpovede," pokračoval premiér.
Podotkol, že požiadavkami lekárov sa zaoberajú dlhé mesiace, lebo nie sú splniteľné z večera do rána.
„Dvere máte otvorené a verím, že napokon zvíťazí zdravý rozum a zodpovednosť voči ľuďom, než očakávania, že za krátky čas vyriešime všetky bolesti, ktorými sektor zdravotníctva desaťročia trpí," odkázal lekárom premiér.
Ministerstvo kritizuje Visolajského
Ministerstvo zdravotníctva je z prístupu Visolajského rozčarované. Rezort to uviedol v tlačovej správe po návšteve najväčšej bratislavskej nemocnice. Šéf lekárskych odborárov podľa nich sprostredkúva lekárom neúplné alebo žiadne informácie a mnohí lekári v nemocniciach sú uvádzaní do omylu.
Ako informovala hovorkyňa ministerstva, z diskusie so zdravotníkmi vyplynulo, že nedisponujú dokumentami ministerstva o plnení požiadaviek Lekárskeho odborového združenia. "Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský pritom šéfovi LOZ Petrovi Visolajskému dokument poslal ešte v utorok podvečer a jeho prijatie odborársky predák obratom potvrdil," informuje rezort.
"Máme za to, že prístup vedenia Lekárskeho odborového združenia je neférový, keď opakovane počas prebiehajúcich rokovaní cielene mení požiadavky," dodáva. Ako príklad uvádza, že vedenie združenia zvýšilo koeficient za odpracovaný rok z 0,03 na 0,05 alebo prišlo s ďalšími požiadavkami nad rámec tých, o ktorých sa rokuje. V závere augusta 2022 malo zaslať ministerstvu ďalších 13 požiadaviek.
Ako zdôrazňuje rezort, k rokovaniam pristupuje s vážnosťou a rešpektom voči partnerom s cieľom nájsť dohodu. "Nájsť dohodu si však vyžaduje splniť tri základné podmienky u zainteresovaných strán: byť slušný, byť kompetentný a v neposlednom rade chcieť," dopĺňa ministerstvo.
"Našli ste tam všetkých osem našich požiadaviek? My ich tam nevidíme," reagoval Visolajský na dokumenty, ktoré dostal od ministerstva zdravotníctva a dodal, že lekárov a sestry, ktorí majú ponuky pracovať inde alebo sú pred dôchodkom, neudržia v zdravotníctve len sľuby.
Hromadné výpovede lekárov
Lekárske odborové združenie už dlhšie avizuje podanie výpovedí lekárov na znak nesúhlasu s aktuálnymi podmienkami v systéme.
Združenie ešte vo februári predstavilo osem požiadaviek, ktoré by mohli zdravotníctvu pomôcť. Napriek návrhu zvýšenia miezd zdravotníkov, o ktorom sa aktuálne rokuje v parlamente, Visolajský vyzval lekárov na podanie výpovedí.
Akcia hromadných výpovedí lekárov otriasla slovenským zdravotníctvom koncom roku 2011. Odchod asi 1200 lekárov z nemocníc vtedy viedol k vyhláseniu núdzového stavu.
Do akcie sa pôvodne zapojilo vyše 2400 lekárov, nakoniec na svojej výpovedi trvala asi polovica z nich. Zdravotníci sa vtedy rozhodli siahnuť po radikálnom riešení pre neakceptovanie ich požiadaviek.