SME

Ranný brífing: Putin si ulúpil kus Ukrajiny, no prehráva a z Lymanu je ruská katastrofa

Prečítajte si najdôležitejšie správy.

Ranný brífing SMERanný brífing SME (Zdroj: SME.sk / Hejty)

Ukrajine sa podarilo po obkľučovacej operácii oslobodiť kľúčové mesto Lyman na východe krajiny. Kremeľ pritom len pár dní po pochybných referendách označil štyri okupované oblasti na juhu a východe Ukrajiny za „navždy ruské“, aj keď ich celé neovláda. Vojna podľa expertov vstupuje do novej fázy. Ruský prezident Putin teraz môže mobilizovať aj mužov na okupovaných územiach a tvrdiť, že ukrajinská protiofenzíva znamená útok na Rusko.

Detský influencer Miro Jaroš pretextoval svoju detskú pesničku na kampaň Borovičky Nebuď bulo. Je etické použiť detského influencera na kampaň borovičky? Aký vážny má Slovensko problém s alkoholom? A ako vplýva alkohol na mladých? Najnovšiu epizódu Dobrého rána si môžete ráno vypočuť aj v mobilnej aplikácii SME.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V dnešnom vydaní sa dočítate:


Putin anektoval ďalšie územia. Ukrajinskú obranu môže vydávať za útok na Rusko

V čase, keď ukrajinské jednotky obkľučovali ruských vojakov v meste Lyman v Doneckej oblasti, sa ruský prezident Vladimir Putin postavil pred kamery a plnú sálu v Kremli a oznámil, že k Rusku sa „navždy pridávajú“ štyri ukrajinské regióny.

SkryťVypnúť reklamu

V deň výročia Mníchovskej dohody z roku 1938, keď Československo prišlo o územie Sudet, došlo v Európe k najväčšiemu násilnému prebratiu cudzieho územia od druhej svetovej vojny. Rusko po pochybných referendách anektovalo štyri oblasti, nad ktorými ani nemá plnú kontrolu.

Vojna na Ukrajine tak vstupuje do novej fázy – keďže referendá a anexia okupovaných území Ukrajinu v protiofenzíve nezastavia, Rusko môže ďalšie boje označiť za útok na svoje územie. Ukrajina zase podáva žiadosť o urýchlené prijatie do NATO, oznámil Zelenskyj.

Čo znamená anexia štyroch oblastí, zvýšilo sa riziko jadrovej vojny, a prečo môže Rusko naverbovať Ukrajincov, aby bojovali proti Ukrajine?

  • Zámienka na jadrový útok: „Kremeľ eskaluje konflikt najnebezpečnejším možným spôsobom,“ hodnotí najnovší vývoj pre SME vojenský analytik Matúš Halás z Ústavu medzinárodných vzťahov v Prahe. Rusko si podľa neho práve vytvorilo zámienku na použitie jadrových zbraní. V rozhovore približuje, aká môže byť reakcia Západu a čo by Rusko mohlo od jadrového útoku odstrašiť.
  • V Chersone anexiu neoslavovali: Napriek tomu, že ruská propaganda opakuje slová o túžbe miestnych vrátiť sa pod nadvládu Moskvy, po oznámení Vladimira Putina, že sa tak aj stane, v uliciach žiadne veľké oslavy neprebiehali. Anexiu štyroch oblastí, ktoré Rusi ani celé neovládajú, prakticky nikto vo svete neuznáva.

Opustiť Lyman je zločin. Rusi hľadajú vinníka zlyhania na fronte

Najskôr zaviala ukrajinská vlajka pri nápise Lyman pri vstupe do mesta, večer sa už objavili zábery z centra mesta, kde z budovy miestneho úradu vojaci strhli vlajky Ruska a samozvanej Doneckej ľudovej republiky a nahradili ich ukrajinskou vlajkou.

SkryťVypnúť reklamu

Deň po tom, ako ruský prezident Vladimir Putin oznámil anexiu štyroch čiastočne okupovaných ukrajinských oblastí a povedal, že aj toto mesto v Doneckej oblasti bude „navždy ruské“, získala ukrajinská armáda Lyman naspäť. Mesto bolo donedávna kľúčovým logistickým centrom pre ruskú armádu.

Ruské ministerstvo obrany priznalo prehru, aj keď s tvrdením, že sa „spojenecké jednotky stiahli z Lymanu na výhodnejšie pozície“. Pri obliehaní Lymanu zrejme zahynuli stovky ruských vojakov, ukrajinská armáda hovorí aj o obkľúčení tisícok z nich. Ukrajina má teraz výhodnú pozíciu na pokračovanie protiofenzívy na Donbase.

Strata Lymanu však v ruských vojenských kruhoch vyvolala vášnivé debaty o tom, kto je za debakel zodpovedný. Kritika už siaha do najvyšších vojenských a politických úrovní a môže naznačovať, že Putin čoskoro siahne po zmene.

SkryťVypnúť reklamu
  • Použitie taktickej jadrovej zbrane: Čečenský líder Ramzan Kadyrov vyzval po ruskom ústupe z Lymanu na použitie taktickej jadrovej zbrane s nižšou účinnosťou v ukrajinskom regióne, ktorý Rusko anektovalo. Z neúspechu v Lymane obvinil veliteľa Centrálneho vojenského okruhu Alexandra Lapina.

V krátkosti z Ukrajiny:

  • Žiadosť o zrýchlený vstup do NATO: Ukrajina podáva žiadosť o zrýchlený vstup do NATO, oznámil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Krajina týmto krokom reaguje na ruskú anexiu ukrajinských okupovaných území. Zelenskyj pri podpise žiadosti uviedol, že proces "zrýchleného" vstupu do NATO je možný. Ako príklad uviedol Fínsko a Švédsko.
  • Útok na civilný humanitárny konvoj: Najmenej 25 ľudí zahynulo a ďalšie desiatky utrpeli zranenia pri raketovom útoku na civilný humanitárny konvoj pri juhoukrajinskom meste Záporožie, oznámili ukrajinské úrady, podľa ktorých útočili Rusi.
  • Rusi rozstrieľali autá s civilistami: Najmenej dve desiatky ľudí, vrátane desiatich detí, prišli o život v ruskej paľbe na kolónu áut s evakuovanými civilistami, ktorí sa snažili uniknúť do bezpečia pred ruským ostreľovaním nedávno oslobodených miest na severovýchode Ukrajiny. Rusi zničili kolónu siedmich áut s civilistami ešte na konci septembra.
  • Mobilizácia vyvolala v Rusoch úzkosť a strach: Od vyhlásenia čiastočnej mobilizácie v Rusku sa prudko zvýšila pozornosť obyvateľov krajiny k udalostiam týkajúcim sa Ukrajiny a výrazne vzrástli ich obavy z ďalšieho vývoja. Správy o mobilizácii vyvolali v spoločnosti úzkosť a strach.
  • Zadržaný riaditeľ Záporožskej elektrárne: Ruská vojenská hliadka násilím zadržala Ihora Murašova, generálneho riaditeľa Záporožskej jadrovej elektrárne ležiacej na okupovanom území na juhu Ukrajiny. Murašov ako generálny riaditeľ nesie hlavnú a výlučnú zodpovednosť za jadrovú a radiačnú bezpečnosť elektrárne a jeho zadržanie môže ohroziť jej prevádzku.
  • Nemecká dodávka protivzdušných systémov: Nemecká ministerka obrany Christine Lambrechtová navštívila ukrajinské prístavné mesto Odesa. Kyjevu prisľúbila do niekoľkých dní dodávku prvého moderného protivzdušného systému Iris-T. Berlín sľúbil dodávku až štyroch komplexov.
  • Slovenské Zuzany 2 pre Ukrajinu: Štátna akciová spoločnosť Konštrukta Defence by mala vyrobiť pre Ukrajinu ďalších 16 kusov samohybných kanónových húfnic Zuzana 2. Výrobu novej techniky budú financovať spoločne Dánsko, Nemecko a Nórsko, ktoré na tento účel vyčlenili 92 miliónov eur.

Zo zahraničných webov:


Bývalý pokladník Smeru Viktor Stromček má vo Francúzsku vilu za päť miliónov eur

Šéf Smeru Robert Fico mu dôveroval natoľko, že mu zveril peňažné toky Smeru. Bývalý pokladník strany Viktor Stromček síce pôsobil dlhé roky v politike a za ten čas zarobil podľa majetkových priznaní len niečo vyše štvrť milióna eur, na francúzskom pobreží podľa zistení SME však vlastní luxusnú vilu v hodnote piatich miliónov eur.

SkryťVypnúť reklamu

Redakcia získala z Francúzska dokumenty, ktorých pravosť si overila, a vyplýva z nich, že Stromček je majiteľom spoločnosti Les Petits Arbres (v preklade „stromčeky“) so sídlom v Monaku, ktorej neďaleko stredozemského letoviska Nice patrí pozemok s dvoma domami a bazénom s rozlohou jeden a pol hektára.

Stromček sa v dokumente spomína ako „skutočný vlastník“ monackej firmy založenej v decembri 2018 s predmetom podnikania v oblasti prenájmu nehnuteľností. Tieto informácie potvrdzujú aj dva od seba nezávislé francúzske weby, ktoré zhromažďujú zoznamy súkromných spoločností.

Bývalý štátny tajomník na ministerstve dopravy je tak už druhým známym vysokopostaveným predstaviteľom Smeru z čias bývalých Ficových vlád s významným majetkom na Azúrovom pobreží. Prvým je práve jeho niekdajší nadriadený, exminister dopravy Ján Počiatek.

SkryťVypnúť reklamu

V krátkosti z domova:

  • Dovládnutie do riadnych volieb: Až 90 percent sympatizantov OĽaNO si želá dovládnutie súčasnej menšinovej koalície do riadneho termínu parlamentných volieb, teda do marca 2024. U priaznivcov všetkých ostatných strán, ktoré by sa podľa septembrového prieskumu Focusu dostali do parlamentu, si rovnakú možnosť želá nanajvýš tretina.
  • Ako sa Bratislava stala metropolou: Na začiatku šlo iba o malú osadu pod hradom na kopci. Mestečko rástlo iba pomaly, obyvatelia niekoľkých ulíc sa navzájom poznali, spoločne odolávali záplavám, epidémiám, vojnám. Za sedem storočí narástla stonásobne a formovala sa aj za cenu drastických zásahov a tragédií.
  • Koronavírus na Slovensku: PCR testy odhalili 271 nakazených, laboratóriá celkovo vykonali 721 testov. V nemocniciach aktuálne leží 579 pacientov, pribudli aj dve obete ochorenia Covid-19.

SkryťVypnúť reklamu

Energoministri Slovensku nepomohli, Heger hrozí znárodnením elektriny

Ministri energetiky krajín Európskej únie, ktorí rokovali v Bruseli o zmiernení dosahov energetickej krízy, sa zhodli na troch opatreniach. Zastropovanie cien zemného plynu, ktoré by Slovensku podľa ministra hospodárstva Karla Hirmana výrazne pomohlo, medzi nimi nebolo.

Premiér Eduard Heger sa vyhráža znárodnením už predanej elektriny do zahraničia. Je to krajné riešenie, ktoré by mohlo vyvolať medzinárodné arbitráže. Heger chce, aby boli nadmerné zisky výrobcov energií v EÚ rozdelené medzi členské štáty rovnomerne. Pýta tiež tri až štyri miliardy eur z nevyužitých eurofondov na záchranu podnikov.

V opačnom prípade pohrozil znárodnením dodávok elektriny. Ide o plán B, ktorý vyplýva z novej úpravy energetického zákona, definujúcej stav núdze a vyšší ekonomický záujem.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa premiéra by mal tiež Brusel zdaniť obchodníkov, ktorí v minulosti lacno nakúpili slovenskú elektrinu a teraz ju predávajú s výrazným ziskom. Z krajín, v ktorých by sa nadmerný výnos z predaja zdanil, by sa podľa neho mala časť výnosu z dane prerozdeliť do krajín, kde bola elektrina vyrobená.

V krátkosti z ekonomiky:

  • Kam investovať v časoch vysokej inflácie: Ekonómovia sa zhodujú, že finančný nástroj, ktorý by dokázal prekonať súčasné úrovne inflácie, neexistuje. Štatistiky z minulosti však ukazujú, že pri dostatočnom investičnom horizonte akciové trhy dokázali poraziť spriemerovanú infláciu. Ľudia by si investície mali vyberať podľa toho, ako dlho chcú investovať a aké riziko sú ochotní akceptovať.
  • Zvýšený záujem o vŕtané studne: Istotu vlastnej vody v studni chce čoraz viac ľudí. Väčšina touto vodou polieva záhrady, ale objavujú sa požiadavky aj na pitnú vodu či možnosť pripojenia na tepelné čerpadlo. Každým rokom sa tiež zvyšuje záujem o vŕtané studne. Firmy, ktoré ich vŕtajú, nestíhajú.
  • Z Nord Streamu už neuniká plyn: Z plynovodov Nord Stream v Baltskom mori už neuniká plyn. Tlak medzi plynom v potrubiach a vodou v plynovodoch Nord Stream 1 a 2 sa vyrovnal. Plynovody Nord Stream sa v posledných mesiacoch stali stredobodom geopolitického napätia, keď Rusko prerušilo dodávky do Európy.

Rozhodlo sa až v závere, Keňan Kerio vyhral košický maratón už tretíkrát

Kenský vytrvalec Reuben Kerio sa časom 2:07:16 h stal víťazom 99. ročníka Medzinárodného maratónu mieru v Košiciach. Obhájil tak vlaňajší triumf a v metropole východného Slovenska triumfoval po tretí raz v kariére.

SkryťVypnúť reklamu

Tretím víťazstvom na MMM sa dotiahol na niekdajšieho českého vytrvalca Pavla Kantorka, ktorý podujatie ovládol v rokoch 1958, 1962 a 1964. Viac prvenstiev má na konte iba József Galambos, ktorý vyhral štyrikrát (1927, 1928, 1932, 1933).

Keria delilo v cieli na košickej Hlavnej ulici iba pätnásť sekúnd od traťového rekordu, o ktorý pred desiatimi rokmi postaral Lawrence Kimaiyo (2:07:01 h). Na traťový rekord útočil aj minulý rok, vtedy za ním zaostal o sedemnásť sekúnd. Teraz bol o dve sekundy rýchlejší.

Kerio sa vo finiši dokázal "zbaviť" trojice Etiópčanov. Druhý skončil vo veľmi vyrovnanom maratóne Aychew Bantie Dessie (+3 s), tretí bol Yohans Mekasha Tadesse (+3 s) a štvrté miesto obsadil Adane Kebede Gebre (+5 s).


Znásilnená, ponížená, chorá. Vo filme o Marylin je všetko, nielen orálny a análny sex

Marilyn, ako ste sa vlastne dostali k filmu? Ako sa vám v ňom podarilo presadiť? Mala by to byť jednoduchá otázka zvedavého priateľa, ju však úplne zaskočila, priam ju paralyzovala. Nedokázala na ňu odpovedať, všetky slová, ktorými by zlomový moment svojho života mohla opísať, sa jej strácali. Vybavovali sa jej len obrazy.

SkryťVypnúť reklamu

Obrazy, ako vstupuje do kancelárie riaditeľa filmového štúdia. Obrazy, ako jej ten mocný a vplyvný muž nariaďuje, aby si kľakla na štyri a zozadu jej vyzlieka nohavičky. Obrazy, ako na sebe nedala znať sklamanie a ticho to strpí. Kým na to všetko spomína, do očí sa jej tlačia slzy.

O filme Blonde sa už niekoľko mesiacov šírili všelijaké fámy. Vraj s ním Netflix dlho nebol spokojný. Musel na pomoc zavolať nového strihača. Bál sa početných scén s nahotou, s orálnym aj análnym sexom, reakcie rodiny Kennedyovcov. A nakoniec režiséra donútil, aby to najhoršie z neho vyhodil.

Jedno je nespochybniteľné. Netflix ešte nikdy nemal film, ktorý by dostal označenie, že je nevhodný pre divákov do sedemnásť rokov. Explicitné, časté a dlhé sexuálne scény však zďaleka nie sú tým jediným, čo môže ľudí na ňom vyrušiť.

SkryťVypnúť reklamu

V krátkosti z kultúry:

  • Bartuszovú sme objavili až po jej smrti: Maria Bartuszová nikdy poriadne nevykročila z Košíc. V čase, keď tvorila, ju nikto poriadne nechápal, dvadsaťšesť rokov po svojej smrti má však sólovú výstavu v Tate Modern. A tí, čo sa dnes na jej sochárske dielo v Londýne pozerajú, pravdepodobne vôbec netušia, akou cestou medzitým prešla.
  • Machaj o zmenách v RTVS: V pozícii generálneho riaditeľa RTVS je Ľuboš Machaj dva mesiace. Počas svojej kandidatúry zdôrazňoval aj skvalitnenie spravodajstva. Priznáva, že zatiaľ sa toho v spravodajstve telerozhlasu až tak veľa nezmenilo, ale zároveň hovorí, že už zaznamenáva lepšie výsledky sledovanosti. Aktuálne pracuje na jeho personálnom posilnení a chystá sa aj zatraktívnenie vizuálu.
  • Chcú žiť inak ako ľudia v dedine: Film Svetlonoc je intímnym príbehom dvoch žien v kulisách divokého slovenského vidieka, kde prežívajú hrubosť, poverčivosť a zdá sa, že aj kus mágie. Vyrozprávala ho režisérka Tereza Nvotová. A so svojím druhým hraným filmom, ktorý vstupuje do kín, už získala Zlatého leoparda na festivale v Locarne.

Podcasty SME

Karikatúra

Recept dňa

Cviklové, špenátové aj klasické. Ponúkame vám desať receptov na najlepšie halušky.

SkryťVypnúť reklamu

Voľný čas

Stiahnite si stovky e-kníh a audiorozprávok. Vyberte si zo slovenského zlatého fondu, svetovej klasiky a autorov edície SME.


Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.

Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  4. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  5. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  6. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  7. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  8. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  1. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  2. Gymnazisti z Nového Mesta nad Váhom sa h3kovali
  3. Aj jedenáste ocenenie Slovak Superbrands Award putuje do dm
  4. Autocentrá AAA AUTO už za prvý štvrťrok predali 26 000 vozidiel
  5. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  6. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  7. Relaxačný raj v resorte Drevenice Terchová
  8. Koniec bolesti! Využite výstavné dotácie na masážne kreslo
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 833
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 8 293
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 4 662
  4. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy 3 139
  5. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 128
  6. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím 2 859
  7. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike 2 361
  8. Nebudete veriť, že toto skrýva Albánsko. Jeho pláže vyrazia dych 2 160
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Lunin v akcii.

Ukrajinec Lunin spasil najslávnejší klub sveta.


Hráči Arizona sa tešia z gólu

Nikita Kučerov sa stal piatym hráčom v histórii so 100 asistenciami v sezóne.


Oh my Hockey
Ruslan Iskhakov v drese NY Islanders.

Napodobnil Čecha Michala Kempného.


Oh my Hockey
Mattias Skjelmose.

Pre extrémny chlad odstúpili z Valónskeho šípu tri štvrtiny štartujúcich.


SkryťZatvoriť reklamu