SME
Nedeľa, 5. február, 2023 | Meniny má Agáta

Nehoda v Bratislave: Obete tragédie si uctili prezidentka aj premiér

Mikulec chce exemplárne tresty za alkohol za volantom.

Tragická nehoda na Zochovej v Bratislave. Tragická nehoda na Zochovej v Bratislave. (zdroj: SME)

Kľúčové udalosti

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za sledovanie

SkryťVypnúť reklamu
3. 10. 2022
|
16:12
|
Domov

Premiér Heger si v aule Univerzity Komenského uctil pamiatku piatich obetí nehody na zastávke Zochova. "Ako otec štyroch detí si o to viac neviem predstaviť bolesť, ktorú teraz prežívajú rodičia a príbuzní," vyhlásil Heger.

Eduard Heger sa ako dočasný minister školstva zapísal do troch kondolenčných kníh na pamiatku zosnulých študentov univerzity.

Rodine obetí vyjadril úprimnú sústrasť a v tejto súvislosti zároveň verejnosť požiadal o pomoc pozostalým. "Pomôžme im, ako najlepšie vieme, aby tento čas zvládli," doplnil.

(TASR)
Premiér Heger počas zápisu do kondolenčných kníh na pamiatku obetí tragickej dopravnej nehody.
Zdroj SITA
3. 10. 2022
|
15:56
|
Domov

Tragická nehoda vyvolala otázky nielen o bezpečnosti cestnej premávky, ale aj o bezpečnosti chodcov a cestujúcich MHD, skonštatovala bratislavská samospráva.

Magistrát apeluje na dôraznú prevenciu a hrozbu tvrdých represií, ktoré odradia človeka pod vplyvom alkoholu sadnúť si za volant a veľkou rýchlosťou sa prevážať mestom.

Pripomína, že spoločne s Úniou miest Slovenska a so združením krajských miest K8 od roku 2020 apeluje na vládu, aby bolo obciam umožnené vykonávať kontroly objektívnou zodpovednosťou aj na meranie maximálnej povolenej rýchlosti. "Najmä prostredníctvom stacionárnych radarov. Dnes tieto kontroly môže vykonávať iba Policajný zbor," uviedli z hlavného mesta.

Viaceré zastávky alebo ostrovčeky pre chodcov v uplynulých štyroch rokoch boli v Bratislave podľa samosprávy upravené tak, aby zvýšili bezpečnosť.

"Naďalej v takýchto úpravách budeme pokračovať. Za všetky môžeme spomenúť rozšírenie ostrovčekov, nástupísk a úpravu jazdných pruhov na križovatke Račianske mýto alebo nové integrované prestupné zastávky bus-električka na zmodernizovanej Dúbravsko-Karloveskej radiále," podotkol magistrát.

Naďalej chce taktiež pristupovať k znižovaniu rýchlosti na komunikáciách s vysokým rizikom stretu s chodcami či k zužovaniu jazdných pruhov v miestach, ktoré lákajú vodičov k vysokej rýchlosti. (TASR)

3. 10. 2022
|
14:26
|
Domov

Univerzita Komenského si v utorok o 9.00 h uctí minútou ticha svojich troch študentov, ktorí zahynuli pri tragickej nehode na autobusovej zastávke Zochova, potvrdil prorektor pre vonkajšie vzťahy UK Radomír Masaryk.

"Pred univerzitou bude visieť čierna vlajka, kondolenčná kniha bude všetkým obetiam vystavená v utorok od 15.15 h," uvádza sa na webe najstaršej slovenskej univerzity.

Zároveň rektor UK Marek Števček poslal sústrastné listy rodinám obetí. (SME)

3. 10. 2022
|
14:22
|
Domov

Nehoda na zastávke Zochova sa nedá považovať za systémové zlyhanie zabezpečenia zastávok. To aj v súvislosti so zisteným alkoholom a neprimeranou jazdou vodiča auta, tvrdí bratislavský dopravný podnik.

Bratislavský mestský dopravca pripomína, že zastávky MHD musia ostať pre verejnosť prístupné, a podobne ako chodníky pre peších sú od áut oddelené obrubníkom. Práve ten má auto pri bežnej rýchlosti nasmerovať späť do jazdného pruhu.

"Vzhľadom na medializované informácie nemožno považovať udalosť za systémové zlyhanie zabezpečenia zastávok," skonštatoval hovorca bratislavského dopravného podniku Martin Chlebovec.

Bezpečnosti cestujúcich v hlavnom meste však podľa neho prospieva, že na rozdiel od viacerých iných miest sú električkové zastávky vybavené zábradlím a väčšina zastávok autobusov i trolejbusov má vyvýšené nástupištia.

Práve aj pre bezpečný prestup medzi linkami vznikajú v Bratislave moderné prestupné terminály, napríklad na Rivére alebo Záluhách. Zastávka na Staromestskej ulici vznikla spolu s vybudovaním podchodu a prístrešku ešte v roku 1980.

Do budúcnosti bude preto podľa dopravného podniku pravdepodobne predmetom odborných diskusií zavádzanie plných čiar, užších jazdných pruhov či iných prvkov dopravného značenia.

Tie by mali napríklad obmedziť predbiehanie vozidiel MHD a uprednostniť zníženie jazdnej rýchlosti pred plynulosťou cestnej premávky. Práve rýchlosť vozidiel spôsobuje spravidla pri nehodách fatálne následky.

"Tragická nehoda na Staromestskej ulici nemá svojimi okolnosťami v histórii hlavného mesta obdobu," poznamenal Chlebovec.

Dopravný podnik aj v tejto súvislosti rázne odsudzuje jazdu akýmkoľvek dopravným prostriedkom pod vplyvom alkoholu alebo návykových látok.

Mestský dopravca aj v kontexte tejto nehody podporuje navrhovanú úpravu, na základe ktorej by sa mali sprísniť tresty za vedenie vozidla pod vplyvom alkoholu. (TASR)

3. 10. 2022
|
14:22
|
Domov

Deaflympijský výbor Slovenska považuje nehodu na Zochovej za neospravedlniteľné zlyhanie jednotlivca. Nehodu mal spôsobiť jeho generálny sekretár Dušan Dědeček.

Deaflympijský výbor vyjadril rodinám obetí nehody úprimnú sústrasť. "Výkonný výbor DVS intenzívne pracuje na ďalšom riadnom fungovaní DVS a najmä na tom, aby športovci so sluchovým postihnutím neboli ovplyvnení touto tragédiou," doplnil prezident výboru Peter Birka.

Bližšie informácie k nehode neposkytol. "Vzhľadom na skutočnosť, že DVS ma iba sprostredkované mediálne informácie v tejto veci a z úcty k obetiam tejto tragédie a všetkých zainteresovaných osôb nám neprislúcha sa v tejto veci bližšie vyjadrovať," vysvetlil.

(TASR)
3. 10. 2022
|
14:10
|
Domov

V prípade, že vyšetrovateľ vinníkovi prekvalifikuje trestný čin usmrtenia na trestný čin všeobecného ohrozenia, hrozí mu až 20-ročný trest, uviedol bývalý dlhoročný vyšetrovateľ a v súčasnosti trestný advokát Peter Vačok.

"Ešte nevieme, ako to bude so psychotropnými látkami, ale to je jedno. Mal viac ako jedno promile a išiel nehoráznou rýchlosťou. Tam je aj umenie vyletieť z cesty. Jedine, kto sa napije a ešte letí takou nehoráznou rýchlosťou, vyletí z takejto cesty," domnieva sa Vačok.

Vyšetrovateľ by podľa jeho názoru mohol skutok kvalifikovať jednoznačne ako úmyselné všeobecné ohrozenie, lebo spôsobil smrť. "Ja byť vyšetrovateľom, tak by som ani na inú platformu nešiel," vysvetlil s tým, že za všeobecné ohrozenie je trestná sadzba 15 až 20 rokov odňatia slobody. (TASR)

3. 10. 2022
|
14:01
|
Domov

Prezidentka Čaputová si uctila pamiatku obetí tragickej nehody v Bratislave. V blízkosti miesta nešťastia neďaleko zastávky Zochova položila kvety a zapálila sviečky, informoval hovorca prezidentky Martin Strižinec.

"Je veľmi ťažké uvedomiť si, že piatim rodinám sa ich blízki už nikdy nevrátia domov. Táto zastávka je nesmierne frekventovaná a stáť na nej mohol ktokoľvek," povedala prezidentka.

(TASR)
Veniec, ktorým si prezidentka Čaputová uctila pamiatku obetí tragickej nehody v Bratislave.
Zdroj TASR
3. 10. 2022
|
13:54
|
Domov

Vodiči, prichytení pod vplyvom alkoholu, by mali byť trestaní prísnejšie, vyhlásil minister vnútra Mikulec. "Ľuďom musíme dať jasne najavo, že ak budú šoférovať pod vplyvom alkoholu, bude ich to stáť veľa," povedal.

Minister Roman Mikulec ďalej uviedol, že okrem trestu odňatia slobody by sa mohlo zaviesť doživotné odobratie vodičského oprávnenia, nevylúčil ani návrh na skonfiškovanie motorového vozidla s tým, že chce dať pri tvorbe legislatívy priestor odbornej obci.

Minister dodal, že v súčasnosti existuje právny predpis, ktorý umožňuje v podobných prípadoch, aký sa stal na Zochovej, odsúdiť vinníka nepodmienečne až na 12 rokov. (SME)

3. 10. 2022
|
13:32
|
Domov

Linky mestskej hromadnej dopravy jazdiace z centra Bratislavy smerom do Petržalky opäť zastavujú na zastávke Zochova, informuje Dopravný podnik Bratislava. (TASR)

3. 10. 2022
|
13:27
|
Domov

Veľa ľudí šoféruje pod vplyvom alkoholu pravidelne, hovorí dopravný psychológ Miloš Šlepecký. Niektorí sa po nehode ocitnú v protialkoholickej poradni a ešte stále sa pýtajú, prečo tam vôbec majú byť. (SME)

3. 10. 2022
|
13:08
|
Domov

Premiér Eduard Heger sa v priestoroch auly Univerzity Komenského zapíše do kondolenčných kníh na pamiatku obetí tragickej dopravnej nehody na Zochovej ulici. Informoval o tom Úrad vlády SR.

Po zápise do kondolenčných kníh o 15:00 poskytne predseda vlády krátke vyjadrenie pre médiá.

Heger, ktorý je dočasne poverený vedením ministerstva školstva, nechal vyvesiť na rezorte čiernu zástavu.

"Ide o mimoriadne citlivú situáciu a smrť prevažne študentov zarmútila celú krajinu. Som v kontakte aj s ministrom zdravotníctva a ministrom vnútra. Pravidelne sa informujem o stave zranených a priebehu vyšetrovania," napísal na sociálnej sieti.

(SME)
3. 10. 2022
|
12:45
|
Regióny

Jednou z obetí tragickej nehody v Bratislave je 20-ročný Marek z obce Ždiar v okrese Poprad, ktorý študoval v Bratislave. Ako futbalový brankár mal ešte v nedeľu popoludní zápas vo Vysokých Tatrách. (Korzár)

3. 10. 2022
|
12:30
|
Domov

Český prezident Miloš Zeman zaslal prezidentke Čaputovej kondolenčný list v súvislosti s tragickou nehodou v centre Bratislavy. Informoval o tom hovorca prezidentky Martin Strižinec.

"Dovoľte mi, aby som v mene svojom aj v mene českej verejnosti vyjadril hlbokú sústrasť vám, ako aj rodinám pozostalých po obetiach tejto tragickej udalosti. V tejto pohnutej chvíli sme myšlienkami s vami," napísal v liste Zeman. (TASR)

3. 10. 2022
|
12:19
|
Domov
Dôležité

Polícia informovala o piatej obeti nehody na Zochovej ulici v Bratislave. V nemocnici podľahlo zraneniam 21-ročné dievča.

(SME)
3. 10. 2022
|
12:17
|
Domov

Vodič, ktorý spôsobil nehodu na zastávke Zochova, sa nachádza po vykonaní úkonov v cele policajného zaistenia. Vyšetrovateľ z krajskej kriminálky vedie trestné stíhanie vo veci trestného činu usmrtenia a nevylučuje zmenu právnej kvalifikácie.

(SME)
3. 10. 2022
|
11:59
|
Domov

V ére samostatného Slovenska sa taká tragická dopravná nehoda v súvislosti s alkoholom a vysokou rýchlosťou ešte nestala, skonštatoval riaditeľ odboru dopravnej polície policajného prezídia Tomáš Vrábel.

"Najmä pri kombinácii alkoholu a rýchlej jazdy. Nič také neevidujeme a dúfam, že ani evidovať nebudeme," zdôraznil Vrábel v súvislosti s udalosťou na zastávke Zochova v Bratislave. (TASR)

3. 10. 2022
|
11:56
|
Domov
Dôležité

V bratislavských nemocniciach sú po nehode na Zochovej hospitalizovaní štyria pacienti, dvaja boli po ošetrení prepustení do domácej liečby. Dvaja pacienti sú v kritickom stave a umelom spánku.

"Títo pacienti bojujú o život, naši zdravotníci robia všetko pre ich záchranu," povedala  hovorkyňa Univerzitnej nemocnice Bratislava Eva Kliská.

Minister Lengvarský je od včerajšieho večera v úzkom kontakte s vedením Univerzitnej nemocnice Bratislava. Dnes ráno sa stretol aj s jej riaditeľom, aby sa informoval o aktuálnej situácii.

(SME, TASR)
3. 10. 2022
|
11:41
|
Domov

Policajný prezident Štefan Hamran z miesta nehody potvrdil štyri obete. Ďalšie tri osoby sú hospitalizované s veľmi vážnymi zraneniami. Hamran vyslovil sústrasť pozostalým a dodal, že vyšetrovanie pokračuje.

(SME)
3. 10. 2022
|
11:01
|
Domov

Medzi obeťami nehody na bratislavskej zastávke Zochova boli študentka a študent Univerzity Komenského v Bratislave. Univerzita o tom informovala na sociálnej sieti.

"Dnes smútime. Je hrozné, koľko bolesti dokáže spôsobiť arogancia a nezodpovednosť. Vyjadrujeme úprimnú sústrasť rodinám, blízkym, priateľom a spolužiakom obetí včerajšej tragickej nehody na Zochovej ulici, medzi ktorými boli aj študentka a študent našej univerzity," uviedla univezita.

Ďalšou obeťou bol študent prvého ročníka Fakulty informatiky a informačných technológií Slovenskej technickej univerzity, potvrdili pre TASR z univerzity. (TASR)

3. 10. 2022
|
10:48
|
Domov

Minister financií Igor Matovič chce na koaličnej rade navrhnúť sprísnenie trestov za šoférovanie pod vplyvom alkoholu. Minister vnútra Roman Mikulec zvoláva vo veci pracovnú skupinu.

"Automobil, v ktorom bude pristihnutý vodič s jedným a viac promile prepadne v prospech štátu. Bez debaty. Nemilosrdne. Okamžite na mieste," napísal Matovič na sociálnej sieti.

"Zvolám pracovnú skupinu a následne predložím koaličným partnerom návrh, aby boli nekompromisné tresty pre jazdu pod vplyvom alkoholu. Nevinné ľudské životy pre opitých za volantom nesmú vyhasínať," skonštatoval Mikulec na sociálnej sieti.

(SME)
3. 10. 2022
|
10:35
|
Domov
Dôležité

Auto, ktoré vrazilo do ľudí na zastávke v centre Bratislavy, mal šoférovať generálny sekretár Deaflympijského výboru Slovenska Dušan Dědeček. Informoval o tom portál televízie Markíza.

Na sedadle spolujazdca mal podľa informácií portálu sedieť jeho syn Lukáš Dědeček, ktorý je vo výbore kontrolórom. (tvnoviny.sk, Sportnet)

3. 10. 2022
|
09:29
|
Regióny
Dôležité

Medzi obeťami tragickej nehody v Bratislave sú aj študenti. "Niektorí z nich dnes mali prvýkrát nastúpiť na vysokú školu," povedal minister vnútra Roman Mikulec, ktorý prišiel na miesto nehody.

Vodič musel podľa ministra ísť veľmi rýchlo. "Vidieť to miesto, koľko to auto išlo po náraze do tých ľudí, je až nepochopiteľné," uviedol. (SME)

3. 10. 2022
|
08:55
|
Regióny
Dôležité

Vodič, ktorý v Bratislave spôsobil tragickú nehodu, bol pod vplyvom alkoholu. Na sociálnej sieti to oznámil minister vnútra Roman Mikulec. Policajný prezident Štefan Hamran spresnil, že vodičovi namerali 1,6 a jeho spolujazdcovi jedno promile alkoholu v krvi. (SME)

3. 10. 2022
|
07:47
|
Regióny

Prezidentka Zuzana Čaputová vyjadrila úprimnú sústrasť rodinám, blízkym a priateľom obetí tragickej nehody v Bratislave. Ľudí vyzvala, aby sa pri sadaní za volant správali zodpovedne. "Alkohol pri jazde autom nemá miesto," napísala na sociálnej sieti.

(SME)
3. 10. 2022
|
07:43
|
Regióny

Policajti v centre Bratislavy naďalej dokumentujú okolnosti nočnej nehody. Vodičov vyzývajú na opatrnosť. Premávka je usmerňovaná v smere od Hodžovho námestia na Most SNP do jedného jazdného pruhu. Na presun do Petržalky vyzývajú použiť alternatívnu trasu. (SME)

3. 10. 2022
|
06:36
|
Regióny
Dôležité

Pri tragickej nehode v centre Bratislavy sa zranili šiesti ľudia, z toho dvaja vážne. Záchranári ich uviedli do umelého spánku a s viacerými ťažkými poraneniami, informovala hovorkyňa záchranárov. Prvé informácie hovorili o siedmich zranených. Hovorkyňa tiež potvrdila štyri obete nehody. (TASR)

3. 10. 2022
|
01:39
|
Domov

Polícia žiada svedkov tragickej nehody v centre Bratislavy o pomoc. Ak ju niekto videl a má informácie, ktoré môžu pomôcť pri vyšetrovaní, môže sa prihlásiť na bezplatnom čísle 158, alebo cez súkromnú správu na facebooku na stránke Polícia SR Bratislavský kraj. (TASR)

3. 10. 2022
|
01:05
|
Domov

Doprava po Staromestskej v Bratislave smerom na Most SNP je po tragickej nehode úplne uzavretá. Linky MHD odklonili cez Námestie SNP a Rázusovo nábrežie, informoval bratislavský primátor Matúš Vallo. (TASR)

Cesta je po nehode neprejazdná.
Zdroj TASR

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Vyšlo februárové Doma v záhrade
 2. Dom postavený z konope? Nápad, ktorý si zaslúžil envirocenu
 3. Turisti ešte v Egypte neobjavili veľa miest, hovorí delegátka
 4. Wüstenrot aktívne čelí výzvam trhu a mení svoj obchodný model
 5. Dodajte vašej pokožke šťavu
 6. Vica Kerekes: Som väčší introvert, ako sa zdá
 7. McDonald's opäť medzi lídrami v ankete Najzamestnávateľ roka
 8. Ktorá banka dvíha úroky na termiňáku? A čo pre to treba spraviť?
 1. Vyšlo februárové Doma v záhrade
 2. Tím súťažného kvízu Riskuj! vyráža za fanúšikmi do Košíc
 3. Viete, kto je Najzamestnávateľ vo finančných službách?
 4. Dom postavený z konope? Nápad, ktorý si zaslúžil envirocenu
 5. Turisti ešte v Egypte neobjavili veľa miest, hovorí delegátka
 6. Wüstenrot aktívne čelí výzvam trhu a mení svoj obchodný model
 7. McDonald's opäť medzi lídrami v ankete Najzamestnávateľ roka
 8. Vica Kerekes: Som väčší introvert, ako sa zdá
 1. Ktorá banka dvíha úroky na termiňáku? A čo pre to treba spraviť? 13 038
 2. Klinčeky Zanzibaru zarobili viac, než neslávny obchod s otrokmi 3 580
 3. Dodajte vašej pokožke šťavu 3 074
 4. Zdravie bez liekov. Lekár namiesto nich predpisuje studenú vodu 2 212
 5. Dom postavený z konope? Nápad, ktorý si zaslúžil envirocenu 1 835
 6. Šetriť energiu sa oplatí. Špecialisti poradili, ako na to 1 799
 7. 10 eur za 10 rokov. Mimoriadna ponuka od mimoriadneho časopisu 1 464
 8. Ako skĺbiť remeslo a moderné technológie? Inšpirujte sa Bajkery 1 106
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu