SME
Sobota, 25. marec, 2023 | Meniny má Marián

Utiekli pred Putinovou vojnou a žijú na Slovensku. Deti nakreslili, čo chcú ukázať svetu (archívny text)

Ich matky povedali, čo by chceli odkázať Putinovi.

(Zdroj: Dorota Holubová/SME)

Z dôvodu bezpečnosti nie sú v texte uvedené celé mená respondentov a respondentiek.

BRATISLAVA. Červená kalina je jedným zo symbolov Ukrajiny. Podľa legiend má v sebe tento strom silu, ktorá prináša nesmrteľnosť a dokáže spájať generácie v boji proti zlu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„To je náš národný strom,“ hovorí plynulou slovenčinou 11-ročná Alisa z Kyjeva, popritom tom, ako ho kreslí. Na Slovensku sa najskôr rozprávali s mamou po anglicky, potom začala rozprávať po slovensky. „V škole a v skautskom oddiele som počúvala slovenčinu, tak som si veľa vecí zapamätala,“ pokračuje.

Už pri vstupe do ateliéru je Alisa usmiata a hovorí, aký mala deň v škole. Na prvý pohľad by človek nepovedal, že ide o dieťa, ktoré s matkou utieklo pred vojnou a že patrí ku generácii, ktorej invázia "ukradla" detstvo na Ukrajine.

Alisa a jej mama Natalia odišli z Ukrajiny začiatkom marca. „Bohužiaľ, Alisa bola pripravená, že niečo ako vojna príde. Hovorilo sa o tom medzi dospelými, niečo sme tušili,“ vysvetľuje Natalia. Keď sa všetko začalo, mali pripravené dokumenty, peniaze a natankované auto. Báli sa, že Kyjev sa stane prvým mestom, kam prídu Rusi.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Potom zazneli sirény a výbuchy, keď začalo bombardovanie Hostomeľu. Natalia vedela, že musia odísť.

Chcem fotiť všetko, čo vidím

Natalia a Alisa žili v Kyjeve desať rokov. Keď prišli na Slovensko, mali na sebe len lyžiarsku súpravu, no Slováci im pomohli. Prichýlila ich slovenská rodina s dvoma synmi v Alisinom veku, u ktorej päť mesiacov žili.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu