BRATISLAVA. Na displeji alkohol testeru svieti po vykonanom teste nula. Môžem si byť istý, že už nemám v krvi žiaden alkohol? Odpoveď nie je nikdy jednoznačne áno, ale na kvalitný prístroj sa dá spoľahnúť aspoň na 90 percent, tvrdí odborník a predajca Vladimír Radič.
Testery preto môžu výrazne znížiť počet podnapitých vodičov na cestách.
Tragickej nehode v Bratislave na zastávke Zochova z nedele večera, keď vodič Dušan Dědeček s 1,69 promile alkoholu v krvi autom zabil piatich ľudí a ďalších päť zranil, by test na alkohol nezabránil, keďže Dědeček si za volant sadol vedome po niekoľkohodinovom pití.
Testy však môžu výrazne pomôcť vodičom, ktorí rešpektujú nulovú toleranciu alkoholu za volantom na Slovensku, ale po jeho požití si nie sú istí, či už ich telo stihlo všetok odbúrať.

Už približne 0,2 promile alkoholu v krvi zvyšuje sebadôveru, znižuje sústredenosť a odhad rýchlosti a vzdialeností u vodiča.
Väčšinou ide o vodičov s takzvaným "zostatkovým alkoholom" v krvi, ale aj takých, ktorí si vypili len niekoľko hodín pred jazdou a myslia si, že šlo o malé množstvo, ktoré už stihli stráviť.
Pri policajných meraniach o niečo viac ako polovica prichytených vodičov "nafúkala" hodnotu viac ako jedno promile alkoholu, čo je hranica, za ktorou sa z priestupku stáva trestný čin. Vypovedajú o tom policajné dáta za rok 2020.
Denník SME pripravil prehľad odpovedí na otázky spojených s meraním množstva alkoholu v tele pomocou testerov.
V článku odpovedáme na otázky:
- Sú alkohol testery presné?
- Našiel som tester za 15 eur. Môžem sa naň spoľahnúť?
- Potrebujem tester za 700 alebo 1300 eur, aby sa mu dalo veriť?
- Koľko stojí policajný tester?
- Videl som jednorazové testy za euro. Mám sa im vyhnúť?
- Prečo záleží aj na tom, kde tester kúpim?
- Môžem tester nechávať v aute?
- Je nutné vymieňať náustky na testeroch?
- Budú testery montované do áut, aby sa ich opitý nemohli naštartovať?