BRATISLAVA. Návrh budúcoročného rozpočtu pre zdravotníctvo je pre ministerstvo zdravotníctva aj organizácie naprieč celým zdravotníctvom neakceptovateľný.
Vyhlásil to šéf rezortu Vladimír Lengvarský po okrúhlom stole so zástupcami zdravotníkov. Dúfa, že dôjde k takým úpravám, aby mohla byť zdravotná starostlivosť zabezpečená na patričnej úrovni.
Prezident Asociácie nemocníc Slovenska Marián Petko označil návrh rozpočtu ako najhorší za posledných 20 rokov. Asociácia ho odmieta a tvrdí, že v zdravotníckom sektore chýba 450 miliónov eur. "Všetky ďalšie informácie, ktoré dostávate o zvýšeniach, sú skôr mýtom ako realitou," poznamenal Petko. Vyzval poslancov, aby takýto rozpočet neschválili.
Lengvarský súhlasí, že zdravotníctvo potrebuje navyše asi 450 miliónov. Deklaroval, že ak sa návrh nezmení, na vláde za takúto podobu rozpočtu nezahlasuje.
Zdravotná starostlivosť sa pre ľudí podľa prezidenta Asociácie súkromných lekárov Mariána Šótha pri takomto návrhu stane luxusom. Návrh rozpočtu označil za hanbu rezortu financií a vlády.

"Ministerstvo financií otvorene podporuje pasívnu eutanáziu a pacientom hovorí - starajte sa o seba, ako viete," zhodnotila návrh rozpočtu pre zdravotníctvo viceprezidentka Asociácie na ochranu práv pacientov Elena Marušáková.
Prezident Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení Tomáš Malatinský verí, že sa vláde a rezortu financií podarí urobiť v rozpočte korekcie, aby zdravotníctvo fungovalo. Tvrdí, že majú neblahú skúsenosť s rozpočtom z minulých rokov.
Ministerstvo financií ani po nespokojnosti neplánuje upraviť budúcoročný návrh rozpočtu pre zdravotníctvo. "Predmetný návrh rozpočtu bude po schválení koaličnou radou v tomto znení predložený na rokovanie vlády," uviedli z tlačového odboru rezortu financií.
Ministerstvo je prekvapené z Lengvarského reakcie. Konštatuje, že rozpočet na rok 2023 pre zdravotníctvo predstavuje oproti minulému roku nárast o 19,44 percenta, a tiež zvýšenie výdavkov zdravotníctva o viac ako tretinu.
"Navyše návrh rozpočtu obsahuje dodatočnú rezervu na negatívne vplyvy pandémie a výdavky v zdravotníctva v sume ďalších 400 miliónov eur. Z uvedených údajov je viac ako zrejmé, že zdravotníctvo je naďalej top prioritou vlády a dezinterpretácie o nedostatočnom rozpočte sa zakladajú na nie úplnom oboznámení sa s návrhom rozpočtu verejnej správy," reagoval rezort.