BRATISLAVA. Kandidáti Diana Javorčíková, Matúš Vallo a Ondrej Lunter majú pred jesennými miestnymi a regionálnymi voľbami najviac transparentnú kampaň.
Vyplýva to z hodnotenia mimovládnej organizácie Transparency International Slovensko, ktorá porovnávala transparentnosť predvolebných kampaní v krajských mestách a v samosprávnych krajoch.
Až tretina kampaní je netransparentná

Hodnotenie „Transparentná kampaň“ získalo len jedenásť z celkovo 98 hodnotených kandidátov.
„Až tretinu väčších kampaní je možné označiť ako netransparentnú, pri vyše polovici prevládajú výhrady. Nepriaznivé konštatovanie platí napriek pozitívnej skutočnosti, že na Slovensku sú už po druhýkrát pri komunálnych a župných voľbách povinné transparentné účty, čo nemá mnoho iných krajín, napríklad ani susedné Česko,“ uvádza TIS v tlačovej správe.
Najlepšie si doposiaľ vedie nezávislá kandidátka na post primátorky Banskej Bystrice Diana Javorčíková.
Ako jedinej sa jej podarilo získať maximálne hodnotenie (100 percent). Uspela vo všetkých troch posudzovaných oblastiach a šestnástich špecifických ukazovateľoch.
Kampaň s výdavkami 30-tisíc eur je na jej účte podrobne a úplne rozpísaná už od októbra minulého roka. Kandidátka ju financuje z darov, na účet jej prispelo už 105 unikátnych podporovateľov s priemernou výškou daru 100 eur. Na vyžiadanie poskytla informáciu o finančnom pláne a na volebnom webe má aj členov kampaňového tímu.
Podobne otvorené kampane majú primátor hlavného mesta Matúš Vallo (89,3 percenta) a vicežupan Banskobystrického samosprávneho kraja Ondrej Lunter (83,3 percenta).
Zelenú farbu majú aj Bročka, Hattas či Droba
Zelenú farbu si vyslúžili aj primátor Trnavy Peter Bročka (75,4 percenta), kandidát na nitrianskeho župana Branislav Becík (75,4 percenta), kandidátka na primátorku Prešova Zuzana Bednárová (75 percent), bratislavský župan Juraj Droba (74,1 percenta), nitriansky primátor Marek Hattas (74,1 percenta), žilinský primátor Peter Fiabáne (70,8 percenta), kandidát na primátora Nitry Igor Kršiak (70,8 percenta) a trenčiansky župan Jaroslav Baška (70 percent).
Majerský či Belica sú netransparentní

Z predstaviteľov najvýznamnejších samospráv sú na opačnej strane hodnotenia prešovský župan Milan Majerský (25,9 percenta), nitriansky župan Milan Belica (38,6 percenta) a žilinská županka Erika Jurinová (39,3 percenta), ktorých kampane TIS vyhodnotila ako netransparentné.
Kampane Majerského a Jurinovej nie sú podľa TIS viditeľné, pretože nemajú vlastné transparentné účty a na účtoch ich materských strán nemajú vyznačené výdavky.
„Majerského KDH, aj Jurinovej OĽaNO navyše kampaň zahmlilo súhrnnými platbami do mediálnych agentúr,“ poukázala TIS. Belica na svojom účte neuvádza, čo a v akom objeme si objednáva a komu za to platí.
Problematické financovanie
TIS skúmala kvalitu vykazovania kampaní na povinných transparentných účtoch, spôsob ich financovania, dodržiavanie základných zákonných náležitostí, ako aj to, či je zabezpečená minimálna informovanosť voličov o kandidátovi a jeho kampani.
Viac ako tretina oznámkovaných kandidátov riadne nevyznačuje, komu v kampani posielajú peniaze. Takmer pätina kampaní je platená z veľkých darov, ktoré môžu vnášať otázky do ich financovania.
Kandidáti na kampane pred spojenými voľbami minuli už minimálne 6,5 milióna eur, čo je tretina z celkových výdavkov politických strán v parlamentných voľbách 2020.
Z 98 kandidátov uchádzajúcich sa o vedenie šestnástich najväčších samospráv, ktoré boli zaradené do hodnotenia, si až 23 nesplnilo základnú zákonnú podmienku a ministerstvu vnútra nenahlásilo svoj transparentný účet.
V zostávajúcom čase pred voľbami bude TIS kampane sledovať a v jednotlivých prípadoch upozorní na prípadné zlepšenia a zhoršenia.
Výsledky regionálnych volieb 2022
- Oficiálne výsledky regionálnych volieb 2022
- Výsledky regionálnych volieb 2022
- Výsledky komunálnych volieb 2022
- Výsledky volieb do VÚC 2022
- Zvolení primátori
- Zvolení starostovia
- Zvolení župani
- Zvolení poslanci v komunálnych voľbách 2022
- Zvolení poslanci vo voľbách do VÚC 2022