BRATISLAVA 18. júna (SITA) - Zákon o preukazovaní pôvodu majetku, ktorý má byť účinný od septembra, nemusí podľa generálneho prokurátora Dobroslava Trnku priniesť efekt. Zákon podľa neho totiž neobsahuje presný procesný postup jednotlivých orgánov, na základe ktorých by mali konať. "Nehovorím, že sa to nedá aplikovať, ale bude sa to dať aplikovať len veľmi ťažko," povedal novinárom po skončení diskusného fóra o tomto zákone. Podľa Trnku sú možnosti na zatajenie majetku veľmi veľké, s čím nesúhlasí minister spravodlivosti Daniel Lipšic. "Všetko na svete sa dá obísť a zneužiť. Zákon je ale schválený tak, že riziko je minimálne," povedal. Dodal, že pokiaľ bude finančná polícia a justícia využívať všetky svoje oprávnenia, zákon sa nebude dať obísť. Najväčšie problémy pri aplikácii tohto zákona vidí Lipšic v odvahe ľudí, ktorí sa budú prešetrovaniu podaní venovať. "Bude záležať na odbornej úrovni, ale aj občianskej odvahe jednotlivcov vo finančnej polícii a v justícii, ako budú zákon aplikovať," vyhlásil.
Predseda Smeru Robert Fico tvrdí, že dnes neexistuje nič, čo by bránilo v aplikácii tohto zákona, hoci pripustil, že prax môže priniesť prípady legalizácie majetku, ktoré zákonodarca nemohol ani pri najlepšej vôli obsiahnuť v zákone. Zdôraznil, že zákon o preukazovaní pôvodu majetku by sa mal týkať mimoriadnych prípadov, teda tých, kde ide o mimoriadny rozdiel medzi majetkom a legálnymi príjmami. "Zákon obsahuje aj niektoré prvky ako spätná účinnosť a rozdelenie dôkazného bremena, pre ktoré sa môže ocitnúť aj na ústavnom súde. Bez týchto prvkov by však nebol efektívny."
Zavedenie zákona do praxe si podľa Lipšica vyžiada aj zvýšenie stavov prokurátorov a pracovníkov finančnej polície. "Stavy vo finančnej polícii by sa mali zvýšiť o 30 policajtov a na prokuratúre o 20 ľudí, z toho 12 prokurátorov." Koľko budú mať práce, to ukáže až prax, dodal Lipšic.
SITA vydá k správu zvukovú správu