BRATISLAVA. V bratislavskom Starom Meste na Zámockej ulici došlo v stredu podvečer k streľbe.
Na mieste zomreli na následky strelných poranení dvaja muži. Pri útoku bola zranená aj čašníčka jedného z podnikov na ulici.
Existuje podozrenie, že išlo o nenávistne motivovaný útok proti LGBT komunite. Incident sa totiž odohral pred podnikom, v ktorom sa komunita stretáva. Pred útokom navyše útočník zverejnil manifest namierený proti Židom a LGBT ľuďom.
Prečítajte si reakcie politikov.
Zuzana Čaputová, prezidentka

Prezidentka Čaputová v reakcii na útok kritizovala nenávistné prejavy v politike.
"Tri roky hovorím, že aj slová sú zbraň. Že my politici sme zodpovední za každé jedno slovo, ktoré vyslovíme. Napriek tomu tu mnohí bezohľadne zapĺňajú priestor nenávisťou," uviedla.
Prezidentku hnevá, že ani niektorí prokurátori a sudcovia neprikladajú dôležitosť verbálnym trestným činom a nepovažujú ich za nebezpečné. Dlhodobo podľa vlastných slov upozorňuje na to, že sa to nemusí skončiť iba pri slovách.
Čaputová poukazuje na to, že aj najnovší incident bol podľa doterajších informácií trestným činom z nenávisti k menšine. "Z nenávisti už dlhodobo živenej hlúpymi a nezodpovednými výrokmi politikov. Táto nenávisť stála nevinné ľudské životy," napísala prezidentka a odkázala politikom, aby s takýmito výrokmi prestali skôr, ako budú stáť ďalšie životy. Zároveň vyzvala justičné orgány, aby začali konať.
"Nenávisť a zlo musíme spoločne prekonať. Máme na to," uzavrela.
Eduard Heger, premiér

Útok v centre Bratislavy ostro odsúdil aj premiér Eduard Heger. Zdôraznil, žiadna forma extrémizmu nie je prípustná.
"Ak hovorím, že Slovensko je slobodná a demokratická krajina, tak to myslím vážne. Je neprípustné, aby sa ktokoľvek pre svoj spôsob života mal báť o svoj život," uviedol na sociálnej sieti.
Blízkym obetí vyjadril úprimnú sústrasť.
Boris Kollár, predseda parlamentu

Predseda parlamentu Boris Kollár rovnako ako prezidentka a premiér odsudzuje "dvojnásobnú vraždu mladých ľudí".
"Je neprijateľné, aby sa takto nenávistne správala spoločnosť či jedinci voči komukoľvek," napísal na sociálnej sieti.
Pozostalým a trúchliacim rodinám vyslovil úprimnú sústrasť.
Roman Mikulec, minister vnútra

Minister vnútra Roman Mikulec verí, že motívy a pozadie činu budú vyšetrené.
"Odsudzujem tento brutálny čin, o to viac, že sa stal na mieste, kde sa stretávala a hľadala bezpečie LGBTI menšina. Prejavy extrémizmu a nenávisti voči tejto a akejkoľvek inej menšine sú neakceptovateľné a v našej spoločnosti nemajú miesto," uviedol na sociálnej sieti.
Dodal, vďaka enormnému úsiliu polície ďalší útok strelca už nehrozí.
Veronika Remišová, ministerka investícií

Ministerka investícií Veronika Remišová pripomenula, že nejde o jedinú tragickú udalosť v Bratislave za posledné dni. Nehoda, pri ktorej opitý vodič zabil na zastávke MHD na Zochovej piatich ľudí, bola podľa ministerky dôsledkom osobnej nezodpovednosti vodiča, kým najnovšia udalosť bola následkom nenávisti.
"Čokoľvek viedlo tohto mladého človeka po ceste násilia a teroru, je to neospravedlniteľný akt zločinu z nenávisti. Je to dôsledok sveta, kde sa ľudia delia na “my” a “oni”, kde sa vykopávajú brázdy hnevu a stavajú sa hradby fóbie a vzájomnej nevraživosti. Je to opak lásky k vlasti, pretože Slovensko patrí všetkým, bez ohľadu na rozdiely," napísala Remišová na sociálnej sieti.
Viliam Karas, minister spravodlivosti

Minister spravodlivosti Viliam Karas dôrazne odsudzuje vražedný útok v centre Bratislavy. „Správa o šialenom nenávistnom útoku a vyhasnutých životoch mladých ľudí je zdrvujúca. Myslím na obete tohto činu a pozostalým vyjadrujem hlbokú úprimnú sústrasť," reagoval Karas.
Minister zdôraznil, že v spoločnosti sa stupňuje agresivita, čo vníma aj ako dôsledok neustáleho hrubnutia slovníka vo verejnom priestore a nárastu extrémizmu. Podľa neho je potrebné zásadne zmeniť spoločenskú komunikáciu a mať rešpekt k názorovým oponentom, kde základom akéhokoľvek postoja je rešpekt k dôstojnosti každej ľudskej osoby.
Ján Horecký, minister školstva

Ľútosť nad udalosťou vyjadril aj minister školstva Ján Horecký. Vyzval k ľudskosti, akceptácii a ukončeniu polarizácie v spoločnosti.
„Včerajšia tragédia nás zasiahla o to viac, že doteraz sa nám podobné incidenty zdali veľmi vzdialené, poznali sme ich len z médií. Dnes vieme, že sa nás to týka všetkých. Každý jeden z nás môže prispieť k zlepšeniu spoločnosti," vyjadril sa minister v statuse na sociálnej sieti.
Zdôraznil, že ak niekto potrebuje hovoriť o svojich pocitoch, môže sa obrátiť na odborníkov na rôznych tiesňových linkách. Apeloval tiež na pedagógov, rodičov, ale aj priateľov a blízkych, aby hovorili so žiakmi a deťmi a vnímali ich postoje i traumy.
Natália Milanová, ministerka kultúry

Ministerka kultúry Natália Milanová považuje útok na človeka pre jeho príslušnosť k menšine za prejav malosti, hnevu a nekultúrnosti.
"Je mi nesmierne ľúto obetí včerajšej tragédie a je neznesiteľné tušiť, čo ju spôsobilo. Nenávisť. Nechcem sa už viac budiť do takýchto rán. Sú beznádejne smutné, ako nenávisť sama," skonštatovala na sociálnej sieti.
Milan Krajniak, minister práce

Minister práce Milan Krajniak odsúdil dvojnásobnú vraždu mladých ľudí.
"Je neprijateľné, aby sa takto nenávistne správala spoločnosť či jedinci voči komukoľvek," napísal na sociálnej sieti.
"Pozostalým a trúchliacim rodinám vyjadril úprimnú sústrasť.
OĽaNO
Ľudská odlišnosť, či už sexuálna, rasová, názorová, životno-štýlová alebo akákoľvek iná, nemôže byť podľa hnutia OĽaNO dôvodom nenávisti a už vôbec nie nenávisti vraždiacej.
"Tak ako štát nemôže agresívne útočiť na iný štát, nemôže jednotlivec vraždiť iných ľudí len preto, že sú iní ako on," uvádza hnutie na sociálnej sieti.
Ak sa potvrdia správy o tom, že išlo o útok voči menšinám páchaný z nenávisti, bude to podľa OĽaNO šokujúce a desivé zistenie. "Je čas zahodiť všetky spory a začať budovať tolerantné Slovensko, kde svoj život môže dobre prežiť úplne každý," uviedlo.
Ministerstvo zahraničných vecí
Ministerstvo zahraničných vecí zdôraznilo, že národnostné, etnické, náboženské, sexuálne a iné menšiny si v demokratickej spoločnosti zaslúžia politickú ochranu, ako aj zabezpečenie ich rovnocenného postavenia a rovnakého prístupu.
"Od agresívnych slov je len na krok k odsúdeniahodným a tragickým činom. Akýkoľvek prejav nenávisti, aj voči menšinám, musí byť našou spoločnosťou odmietnutý a odsúdený," uviedlo v stanovisku.
Maroš Žilinka, generálny prokurátor

Generálny prokurátor Maroš Žilinka zaslal reakciu na streľbu na Zámockej ulici až po položených otázkach.
"Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka sa plne stotožňuje s vyjadrením, ktoré poskytol médiám k danému prípadu špeciálny prokurátor Daniel Lipšic, ktorý vo veci koná a rovnako dôrazne odsudzuje akékoľvek formy neznášanlivosti," odkázal Žilinka.
Po autonehode na Zochovej ulici, pri ktorej Dušan Dědeček zabil piatich ľudí, napísal Žilinka samostatný status, v ktorom vyjadroval sústrasť rodinám obetí.