AKTUALIZOVANÉ 17. 10. o 12.20 h o stanovisko Inštitútu ľudských práv, ktorý organizuje anticenu Homofób roka.
Na októbrovú schôdzu predložila poslankyňa ANNA ZÁBORSKÁ (Kresťanská únia, na kandidátke OĽANO) ďalší návrh zákona o pomoci tehotným ženám.
Proti niektorým bodom v jej návrhu, týkajúcich sa interrupcií, sa znova ozývajú námietky. Poslankyňa s kolegami napríklad chcú, aby ženy pri žiadosti o interrupciu vypĺňali dotazník s otázkami, prečo sa ju rozhodli podstúpiť a tiež akú ochranu pred otehotnením používali.
Návrh tiež určuje, že povinná 48-hodinová čakacia lehota pred vykonaním zákroku, ktorá sa v súčasnosti vzťahuje len na interrupcie bez zdravotných indikácií, má platiť aj pri zákrokoch zo zdravotných dôvodov.
Redakcia robila rozhovor s Annou Záborskou v utorok 11. októbra. Po udalostiach z nasledujúceho dňa, keď v Bratislave útočník zastrelil dve osoby z LGBT+ menšiny, sme poslankyni poslali doplňujúce otázky ohľadom reakcie na túto tragédiu. Odpovedala na ne písomne.
Denník SME sa poslankyne pýtal:
- ako vníma udalosť, pri ktorej boli dvaja ľudia zavraždení pre ich príslušnosť k menšine
- či nie sú aj jej výroky, za ktoré vyhrala anticenu Homofób roka, nenávistné
- či má tentoraz dostatočnú podporu pre svoj návrh zákona o pomoci ženám
- prečo čakacie lehoty na interrupcie nezrušíme, tak ako to odporúča WHO
- či si vie predstaviť, že žena, ktorej plod nežije, bude musieť čakať 48 hodín
- ako vníma pravidelné výhrady voči jej návrhom
- či pripúšťa, že pomoc ženám je aj prístup k interrupciám bez prekážok
O útoku na LGBT+ menšinu
Ako vnímate udalosť, ktorá sa stala v stredu večer v bare Tepláreň, pri ktorej boli zavraždení dvaja ľudia pre ich orientáciu?
Je mi to veľmi ľúto. V priebehu pár dní je to druhá strašná tragédia, kde vyhasli životy mladých ľudí.
V roku 2020 ste zvíťazili v anticene Homofób roka za výrok týkajúci sa homosexuálnych párov. Šíril sa v rámci vašej kampane vo viacerých obecných rozhlasoch. Výrok znel: „Musíme sa postaviť nepriateľom, ktorí ohrozujú samotnú podstatu toho, čo znamená byť človekom… zastavíme adopcie detí homosexuálnymi pármi a prijatie registrovaných partnerstiev.“ Nie je toto podľa vás nenávistný či diskriminačný výrok namierený proti LGBT+ ľuďom?
Nie je. Tento výrok je zmanipulovaný, prepája dve od seba vzdialenejšie časti textu, ktoré vzájomne nesúvisia. Mrzí ma, že zmanipulovaná interpretácia môjho výroku spôsobila toľko hejtu na sociálnych sieťach a mohla sa niekoho dotknúť.
Ľudia vám tento výrok momentálne na sociálnych sieťach vyčítajú a takisto sa ohradzujú proti ďalším nenávistným výrokom, ktoré odznievajú z úst viacerých poslancov a poslankýň. Do akej miery podľa vás prispieva takáto rétorika voči LGBT+ ľuďom k tomu, že sú vnímaní negatívne a sú terčami útokov?
Mnohé debaty na sociálnych sieťach silne skresľujú spoločenskú realitu. Spoločnosť by mala byť ostražitá v spôsobe vnímania informácií a vždy ich podrobiť testu kritického myslenia.
Za uznesenie, ktoré v roku 2021 priniesli niektorí poslanci a poslankyne OĽANO a ktorým chceli odsúdiť diskrimináciu menšín a komunít, ste s konzervatívnymi kolegami nehlasovali. Prečo?
V klube aj v koalícii platia pravidlá. Návrhy si neoznamujeme na tlačových konferenciách, ale si ich vysvetlíme vnútri a dohodneme sa. Tu sa to tak nestalo.
Vzhľadom na vaše konzervatívne politické nastavenie – akú formu pomoci LGBT+ menšine na Slovensku považujete za prijateľnú a ako by ste im vzhľadom na to, čo sa stalo, chceli pomôcť, aby sa tu cítili bezpečne?