SME

V kauze emisie obvinili tri osoby. Mali spôsobiť škodu najmenej 47 miliónov eur

Žiadne osoby neboli zadržané.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: SME/Jozef Jakubčo)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

BRATISLAVA. V kauze Emisie obvinili tri osoby, P.H., P.S. a N.H., za obzvlášť závažný zločin podvodu spáchaný organizovanou skupinou.

Bola tým spôsobená škoda najmenej 47 miliónov eur. Žiadne osoby neboli zadržané, informovala hovorkyňa Generálnej prokuratúry Jana Tökölyová.

"V trestnej veci dozorovanej Úradom špeciálnej prokuratúry Generálnej prokuratúry označovanej ako 'emisie' NAKA vykonala úkony na účel zabezpečenia dôkazov o páchanej trestnej činnosti," priblížila Tökölyová.

SkryťVypnúť reklamu

Dodala, že vzhľadom na stále prebiehajúce procesné úkony nie je možné k prípadu poskytnúť ďalšie informácie.

Polícia v utorok ráno informovala, že NAKA zasahuje na viacerých miestach stredného a západného Slovenska. Prehľadáva domy a iné priestory v rámci policajnej akcie "Cold Case" súvisiacej s kauzou emisie.

Polícia spresnila, že dvaja obvinení sú bývalí vysokopostavení predstavitelia ministerstva a ďalšou je fyzická osoba. Podvodu sa mali dopustiť tým, že v roku 2008 zabezpečili predaj emisných kvót v prospech spoločnosti Interblue Group, Llc., "predstierajúc objektivitu, nestrannosť, uskutočnenie riadneho procesu jednania s ostatnými záujemcami a predstierajúc konanie v záujme SR predať kvóty čo najvýhodnejšie, čo však bolo v príkrom rozpore s ich krokmi".

SkryťVypnúť reklamu

Sporný predaj emisných kvót oxidu uhličitého americkej spoločnosti Interblue Group, ktorá sídlila v garáži, je z roku 2008. Slovensko vtedy predalo 15 miliónov ton za cenu 5,05 eura za tonu, pričom okolité krajiny ich predávali výhodnejšie.

Na tom, že emisie predala do Japonska, mala zarobiť 47 miliónov eur. Švajčiarska spoločnosť Interblue Group AG, ktorá sa považuje za nástupcu Interblue Group, podala žalobu na súd, v ktorej MŽP žalovala o viac ako 34 miliónov eur za to, že jej nepredal aj ďalšie kvóty. Envirorezort tento rok súd vyhral.

Ministerstvo životného prostredia je pripravené poskytnúť príslušníkom NAKA súčinnosť. Podľa šéfa envirorezortu Jána Budaja súčasná vláda Eduarda Hegera rozviazala ruky policajtom, NAKA, prokurátorom a orgánom činným v trestnom konaní. "Obdobie našich ľudí sa skončilo. Škandalózna kauza nehospodárneho nakladania s majetkom štátu musí byť dôsledne vyšetrená," zdôraznil Budaj.

SkryťVypnúť reklamu

Polícia viedla trestné stíhanie v kauze predaja emisií aj v minulosti. Trestné stíhanie sa začalo v polovici decembra 2009 na základe trestného oznámenia, zastavili ho v septembri 2013. Vyšetrovanie kauzy ukončil prokurátor Generálnej prokuratúry v júni 2014, keď dospel k záveru, že predaj, pre ktorý sa viedlo trestné stíhanie, sa síce stal, ale nie je trestným činom.

Národná kriminálna agentúra

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 9 090
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 704
  3. Kam smerujú peniaze bohatých? 5 037
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 3 797
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 295
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 624
  7. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život? 2 305
  8. Crème de la Crème štartuje už čoskoro 2 208
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Americkí hráči oslavujú po góle v zápase semifinále Švédsko - USA na MS 2025 v hokeji.

Pozrite si program finále a zápasu o bronz na MS v hokeji 2025.


Frederik Dichow v zápase Švajčiarsko - Dánsko v semifinále na MS v hokeji 2025.

Video, zostrih a góly zo zápasu Švajčiarsko - Dánsko v Semifinále na MS v hokeji 2025.


Futbalisti Stuttgartu oslavujú gól proti Bielefeldu vo finále Nemeckého pohára.

Favorit si v závere zápasu svoje vedenie ustrážil.


a 1 ďalší
Lewis Hamilton s mechanikmi počas Veľkej ceny Monaka.

Hamilton, ktorý v Monaku vyhral trikrát, tak bude v nedeľu štartovať zo siedmeho miesta.


Reuters
SkryťZatvoriť reklamu