BRATISLAVA. Na Slovensku sa nateraz nezavedie inštitút partnerského spolužitia. Poslanci Národnej rady v stredu neposunuli do druhého čítania návrh novely Občianskeho zákonníka z dielne SaS.
Návrh mal podľa poslancov SaS zlepšiť legislatívu v oblasti majetkových práv týkajúcu sa osôb žijúcich v spoločnej domácnosti.
Partnerské spolužitie malo byť možné podľa návrhu uzavrieť medzi dvoma osobami rôzneho pohlavia, ako aj medzi osobami rovnakého pohlavia.
Zaviesť navrhovali oprávnenia v prospech spolužijúcich partnerov v oblasti dedenia, informovanosti o zdravotnom stave, ako aj pri nároku na ošetrovné.

Zo 133 prítomných poslancov hlasovalo za návrh 50, proti bolo 37, zdržali sa 15 poslanci a 31 nehlasovalo. Šéf klubu OĽANO Michal Šipoš pre TASR ešte pred hlasovaním uviedol, že poslanci OĽANO budú mať tzv. voľnú kartu. Piati poslanci za OĽANO pôsobiaci v strane Kresťanská únia vopred avizovali, že návrh nepodporia.
SaS sa bude usilovať naďalej
Poslankyňa Vladimíra Marcinková (SaS) po hlasovaní zdôraznila, že išlo o minimálny balík práv. "Nešlo o nič, čo by mohlo spoločnosť rozdeľovať, išlo tam o praktické situácie," povedala na tlačovej konferencii s tým, že návrh sa mohol upraviť v druhom čítaní.
SaS sa chce naďalej usilovať o posilnenie práv LGBTI+ ľudí, najprv chcú o tom hovoriť s politickými partnermi.
Šéf SaS Richard Sulík vyhlásil, že jeho strana po najbližších voľbách vstúpi len do takej koalície, ktorá si v koaličnej zmluve a programovom vyhlásení vlády zakotví prijatie legislatívnych partnerstiev.
"Ak SaS bude v budúcej koalícii, len za tej podmienky, že sa návrh registrovaných partnerstiev, ktorý bude z našej strany dostatočne včas a odborne zdatnými ľuďmi vypracovaný a prediskutovaný, dostane do koaličnej zmluvy, respektíve programového vyhlásenia vlády a bude aj obratom schválený," priblížil.
Spustilo by to lavínu, uviedol Vašečka
Poslanec Richard Vašečka (OĽANO) hlasoval proti návrhu.
"Pred voľbami sme vám sľúbili, že budeme v parlamente chrániť manželstvo ako zväzok muža a ženy. Preto som dnes nehlasoval za zavedenie registrovaných partnerstiev na Slovensku," napísal na sociálnej sieti s tým, že ak je to potrebné, sú ochotní pomôcť usporiadať majetkové práva osôb žijúcich v spoločnej domácnosti.

"Nie sme však ochotní súhlasiť s niečím, o čom vieme aj na príklade množstva iných krajín, že spúšťa lavínu, na konci ktorej sú adopcie detí pármi rovnakého pohlavia, či trestanie ľudí za ich nesúhlas s takýmito vecami," doplnil.
Prezidentka je sklamaná
Prezidentka SR Zuzana Čaputová je sklamaná, že napriek deklarovanej podpore poslancov zákon o partnerskom spolužití v parlamente nenašiel pri hlasovaní dostatočnú podporu.
Skonštatovala, že k vytvoreniu pocitu bezpečia a prijatia LGBTI+ komunite nepostačia iba prázdne gestá a deklarácie, ale treba aj konať. Uviedla to na sociálnej sieti.
"Našu spoločnosť neohrozuje láska dvoch ľudí rovnakého pohlavia ani ich partnerský vzťah. Naša spoločnosť dopláca na ľahostajnosť a necitlivosť, keď ani takáto hrozná tragédia nepohne dostatočným počtom poslancov a poslankýň, aby urobili potrebný a správny krok. V ústrety pozostalým, komunite aj nám všetkým," uviedla prezidentka.
Útoky z nenávisti sú podľa nej útokom na bazálne hodnoty spoločnosti a v tomto zmysle sa týkajú všetkých.
Ako komentovala, bezprostrednou reakciou na vraždu z nenávisti spoločnosť ukázala, že súcití s komunitou LGBTI+. Významná časť spoločnosti podľa nej považuje za samozrejmé, že ľudia z tejto komunity majú byť prijatí a cítiť sa rovnako bezpečne ako ktokoľvek z nás.
"Zákon o partnerskom spolužití mohol byť prvým krokom v ústrety," podotkla Čaputová. "Neviem, ako chceme prispieť k pocitu bezpečia a prijatia našich spoluobčanov, keď sa budú poslanci báť aj obyčajnej notárskej zápisnice," dodala.