Text je prepisom relácie Rozhovory ZKH, ktorá vznikla pre video.sme.sk. Prepísala ho Ema Šarkőzyová.
"Terapia, ktorá je v iných štátoch Európskej únie hradená z verejného zdravotného poistenia, je u nás nadštandardnou službou. Teda je spoplatnená," hovorí psychiatrička MÁRIA MATISOVÁ.
Hovorí aj o nevyhnutnosti sexuálnej výchovy v školách, coming oute, transrodových ľuďoch a nedostatku psychiatrov na Slovensku.
Mária Matisová
- študovala na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave,
- je členkou neziskovej organizácie No more stigma,
- pôsobí ako psychiatrička na klinike Calma v Bratislave.
Pani Matisová, čo teraz prežívajú ľudia z LGBTI+ komunity?
Prežívajú obrovský mix emócií od hnevu, smútku a beznádeje. Je to obrovská zložka emócií a nie je to nič pozitívne.
Ak teraz queer človek prežíva strach, ako s ním má pracovať? Čo by ste mu poradili?
Veľa sa rozprávať a urobiť si akúsi bublinu ľudí, ktorí sú ochotní počúvať a rozprávať o týchto emóciách. Nedusiť to v sebe, telefonovať alebo písať so známymi. Písať si denníky alebo poznámky v telefóne. Prípadne vyhľadať odbornú pomoc. Napríklad prostredníctvom anonymných liniek, ako je Linka dôvery Nezábudka alebo občianske združenie IPčko, kde sú odborníci, ktorí poradia a usmernia.
Výroky politikov sú stále necitlivé. Teraz sa bránia, že za to nemôžu. Ako k tomu prispievajú politici a celý ten diskurz?
Výrazne. Na Slovensku politici vraj nikdy za nič nemôžu. Takže tá rétorika mi je dosť jasná. Prispievajú však práve k beznádeji. K pocitu, že buď s tým treba bojovať a aktivizovať sa, alebo utiecť do inej krajiny. Rétorika niektorých politikov prispieva práve k tomu. Čiže určite nepomáhajú.
Hovorili ste, že ste sa stretli s rodičmi, ktorí po coming oute reagovali od hádky, bitky cez vyhodenie z domu až po zavolanie exorcistu. Prečo sa to deje? Prečo zrazu prestane platiť bezhraničná rodičovská láska?