BRATISLAVA. Najlepšie hospodárili primátori, starostovia a župani, ktorí kandidovali v predošlých voľbách s podporou strán NOVA alebo SaS.
Spolu s kandidátmi podporenými hnutím OĽaNO dokázali počas rokov 2019 až 2021 finančné zdravie v samosprávach mierne pozdvihnúť.
Nezávislí kandidáti na úrovni priemeru ostatných strán
Naopak, najhoršie výsledky počas aktuálneho volebného obdobia dosiahli tí zvolení kandidáti, ktorých v posledných komunálnych a župných voľbách podporili strany SNS a Smer.

Vyplýva to z hodnotenia Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy – INEKO, ktorý porovnal stav finančného zdravia samospráv v rokoch 2018 a 2021.
„Nezávislí kandidáti, ktorí tvoria najpočetnejšiu skupinu a vedú takmer polovicu samospráv na Slovensku, dosiahli výsledky na úrovni priemeru ostatných strán. Oproti kandidátom, ktorí boli podporení politickými stranami, teda v priemere ani nič nezlepšili, ani nepokazili," doplnil analytik INEKO Matej Tunega.
Zlaté Moravce si pohoršili najviac
Myjava, Martin a Senica sú mestá, ktorým sa počas súčasného volebného obdobia podarilo najviac zlepšiť svoje hospodárenie.
Naopak, finančná stabilita sa v tomto období najviac znížila Zlatým Moravciam, Námestovu a Spišským Vlachom.

„V súvislosti s posunom skóre finančného zdravia treba poznamenať, že ľahšie ho možno zlepšiť v meste, ktoré predtým hospodárilo horšie, v porovnaní s mestom, ktoré už dobré finančné zdravie malo," podotkol Tunega.
Príkladom toho je Myjava, ktorá zlepšila síce viaceré ukazovatele hospodárenia, avšak aj napriek tomuto progresu bola ku koncu minulého roka podľa hodnotenia INEKO ešte stále mestom s celkovo tretím najhorším finančným zdravím spomedzi všetkých 141 miest na Slovensku.
Zlaté Moravce patrili už v roku 2018 k mestám s najhorším finančným zdravím, figurovali na 13. mieste od konca. Aj napriek tomu si v aktuálnom volebnom období pohoršili najviac.
Výrazné zhoršenie v Žilinskom kraji
Spomedzi samosprávnych krajov zlepšili finančné zdravie počas aktuálneho funkčného obdobia v najväčšej miere župani v košickom, trnavskom a banskobystrickom kraji.
Jediným vyšším územným celkom, kde sa rating finančného zdravia výraznejšie zhoršil, bol Žilinský samosprávny kraj.
Medzi mestskými časťami Bratislavy a Košíc narástlo finančné zdravie najviac košickým častiam Poľov, Luník IX a Sever. Z bratislavských boli pozitívnymi skokanmi samosprávy Záhorskej Bystrice, Petržalky a Dúbravky.