BRATISLAVA. Lacné teplo, čistejší vzduch, vlastné spracovanie bioodpadu, ktoré nahradilo kanalizácie a čistiareň, udržanie finančných tokov v regióne a nezávislosť od plynu a uhlia.
To všetko získala malá česká obec Kněžice, keď sa stala energeticky sebestačnou. Má 530 obyvateľov, 410 z nich je napojených na obecný centrálny zdroj tepla, ostatní, ktorí sa fyzicky pre veľkú vzdialenosť pripojiť nemohli, si kupujú lacnú štiepku na lokálne vykurovanie.
Svoj biologický odpad obec spracováva v bioplynovej stanici. "Tá nikdy nebude voňať po fialkách," hovorí starosta Milan Kazda. "Občas tu zápach máme, ale keď bolo na miestnom poľnohospodárskom družstve 750 kráv a 50-tisíc brojlerov, tiež to nevoňalo. Je to kompenzované výrazne nižšou cenou tepla," priblíži, ako život v obci vnímajú samotní Kněžičania.
Aj príklad Kněžíc ukazuje, ako najskôr malé zmeny môžu zásadne transformovať obce a pripraviť ich na energetickú a klimatickú krízu. A prečo sú dôležití aktívni starostovia a samosprávy.
"Vieme urobiť veľa a ľudia by to aj pomerne rýchlo pocítili na kvalite života a v riešení svojich každodenných praktických problémov," vysvetľuje koordinátorka Klimatickej koalície Lucia Szabová dôležitosť lokálnych volieb.
Niektoré klimatické opatrenia sú podľa Szabovej na prvý pohľad ťažšie uchopiteľné. Ale tam, kde si povedali, že chcú pre svoj región, mesto či obec urobiť niečo, aby sa cítili lepšie, boli zdravší, mali lepšie možnosti a príjemnejší život – urobili to, hoci nie vedome, práve cez klimatické opatrenia.
Rýchla cesta do práce po cyklotrase, nadväzujúce vlaky a autobusy, bezpečná cesta pre deti do školy, ktorej nehrozí zatvorenie pre cenové šoky, peniaze, ktoré neodtečú preč z obce, ale vytvoria lokálne miesta, v horúcom dni tieň v aleji zdravých stromov.
"Obce a mestá vedia veľmi veľa urobiť aj samostatne. Z prieskumov tiež vieme, že ľuďom záleží na tom, aby sa riešila klimatická zmena. Chýba uvedomenie si toho ako. Ako občania musíme dávať vedieť miestnym politikom – cez voľby, čo je pre nás dôležité. Ľudia pritom nemusia každému opatreniu do detailov rozumieť, na to sú odborníci na úradoch," dodáva.
Prieskumy hovoria jednoznačne
"Sme eko Mekka," hovorí starosta moravského Hostětína Daniel Šenkeřík. "Nehovorím, že všetko robíme správne, ale to, že k nám príde na návštevu sedemtisíc ľudí za rok – do malej, predtým možno bezvýznamnej obce, niečo znamená," dodá.