BRATISLAVA. Po parlamentných voľbách v domovine, ktoré sa konali minulý mesiac, má dátový vedec Andrea Paviglianiti politiky plné zuby.
Zarmútila ho miesto v talianskej parlamentnej väčšine pre krajne pravicovú stranu Bratia Talianska. Žartuje, že už len pomyslenie na politiku a politikov je dostatočne odrádzajúce, aby neprišiel k volebným urnám pri spojených komunálnych voľbách, ktoré sa konajú tento víkend na Slovensku.
„Potrebujem pauzu od politiky,“ zasmial sa.
Paviglianiti žije na Slovensku sedem rokov a v Bratislave má trvalé bydlisko. Vysvetľuje, že jeho neúčasť na blížiacich sa voľbách nevychádza zo žiadneho odporu voči kandidátom, ich programom, či politiky všeobecne.
Rovnako ako ďalší cudzinci na Slovensku, aj on sa stretol s nedostatkom informácií o kandidátoch v angličtine. Jeho znalosti o politických programoch pre Bratislavu a Bratislavský kraj, sú, ako hovorí, slabé.
„Keď sa v budúcnosti zlepším v slovenčine, rád by som volil. Slovensko považujem za svoj domov, takže ma domá politika prirodzene zaujíma,“ povedal.
Paviglianiti navyše už teraz vie, aký typ politického programu by podporil. Všimol si totiž nárast počtu ľudí bez domova.
„Hlasoval by som za niekoho, kto má okrem udržateľnosti, ochrany menšín a integrácie cudzincov na prvom mieste (politického programu) sociálne služby,“ hovorí.
Angažovanosť poháňaná záväzkom voči krajine
Centrum pre výskum etnicity a kultúry (CVEK) v roku 2020 publikovalo štúdiu o politickej angažovanosti cudzincov.
Dokopy sa na výskume zúčastnilo 55 obcí. Cudzinci volili v komunálnych voľbách v 27 z nich, ale len jediná obec mala cudzinca v pozícii poslanca.

Výskum tiež ukázal, že výška miery politickej angažovanosti cudzincov závisí od toho, či plánujú zostať žiť na Slovensku. Podľa výskumu sa mnohí cudzinci na voľbách nezúčastňujú, pretože nemajú dostatok informácií o tom, či a ako môžu voliť alebo kandidovať.
Paviglianiti priznáva, že donedávna ani netušil, že môže voliť, keďže nemá slovenské občianstvo.