BRATISLAVA. Predseda parlamentu Boris Kollár prerušil rokovanie Národnej rady pre veľmi vážny kybernetický bezpečnostný incident. Schôdza bude pokračovať zrejme až 8. novembra. Ak by bol incident vyriešený skôr, mohla by pokračovať už budúci týždeň.
„Dohodli sme sa, že 8. novembra budeme rokovať o bodoch a hlasovanie sa uskutoční o 11:00," oznámil Kollár po poslaneckom grémiu. Dodal, že budúci týždeň v stredu ho budú informovať o odstránení chyby. „Pokiaľ chybu odstránia, na ďalší deň zvolám schôdzu," uviedol predseda parlamentu.
"Nemáme identifikovaný zdroj tohto problému, riešia to technici," priblížil Kollár. Podľa jeho slov to vyzerá tak, že sa to nepodarí vyriešiť vo štvrtok ani v piatok. Plénum by tak malo pokračovať v rokovaní až v utorok 8. novembra od deviatej ráno, o jedenástej by potom malo byť hlasovanie.
Schôdzu prerušili Kollár doobeda najskôr na 15 minút, neskôr ju posunuli až na poobedie. Podpredseda parlamentu Peter Pčolinský oznámil, že v parlamente sú technické problémy. "Rozsah tohto technického problému je pomerne veľký," uviedol podpredseda snemovne Peter Pčolinský.
Poslanci mali hlasovať o desiatkach prerokovaných bodov programu aktuálnej 75. schôdze. Posledné tri rokovacie dni totiž plénum nehlasovalo.
Incident rieši bezpečnostný úrad
Národný bezpečnostný úrad potvrdil, že od Národnej rady prijal hlásenie o kybernetickom bezpečnostnom incidente. "Úrad by navyše rád zdôraznil rozdiel medzi kybernetickým útokom a kybernetickým bezpečnostným incidentom. Zjednodušene povedané, kybernetický bezpečnostný incident je akákoľvek udalosť, ktorá negatívne vplýva na systém alebo programový prostriedok, kým kybernetický útok je úmyselný akt, ktorého cieľom môže byť napríklad krádež dát či znefunkčnenie systému, respektíve prevádzky," vysvetlil hovorca Peter Habara.
Kancelária Národnej rady priblížila, že dopoludnia zaregistrovala výpadky IT služieb. "Prvotnou analýzou tohto kyberneticko-bezpečnostného incidentu bolo zistené, že sieťová komunikácia vykazuje abnormálne správanie. V dôsledku toho bola ovplyvnená funkčnosť všetkých komponentov vrátane hlasovacích zariadení pracujúcich na sieťovej infraštruktúre Národnej rady," informovala hovorkyňa Michaela Jurcová. Incident kategorizovali ako kategóriu 3. Na odstránení pracujú odborné útvary Kancelárie Národnej rady v spolupráci s bezpečnostným úradom.
Národná rada incident nahlásila v zmysle zákona o kybernetickej bezpečnosti, táto povinnosť jej vyplýva ako prevádzkovateľovi základnej služby. "Rovnaký zákon Národnému bezpečnostnému úradu neumožňuje zverejňovať podrobnosti takýchto udalostí a ukladá povinnosť zachovávať o nich mlčanlivosť," doplnil Habara.
Zemanová o útoku pochybuje
Poslankyňa za stranu Sloboda a Solidarita Anna Zemanová pochybuje, že došlo k hackerskému útoku v Národnej rade. Domnieva sa, že schôdza bola prerušená účelovo pre nedostatok koaličných poslancov v pláne. "Je to konšpirácia, ktorú si ako opozičná strana môžem dovoliť," skonštatovala.
Ako povedala, na grémiu im bolo oznámené, že ide o rozsiahly problém, ktorý rieši Národný bezpečnostný úrad ako rozsiahly hackerský útok. Zemanová žiadala, aby bol prizvaný niekto z úradu, kto by rozsah problému vysvetlil, no podľa jej slov bola vysmiata. Preto zavolala riaditeľovi Národného bezpečnostného úradu Romanovi Konečnému.
"Povedal, že doteraz nebol Národný bezpečnostný úrad požiadaný o súčinnosť s vyšetrením hackerského útoku a vyzerá to, že to je nejaký problém v infraštruktúre Národnej rady," uviedla Zemanová. Považuje za absurdné, aby bol parlament prerušený na 12 dní z takéhoto dôvodu. Podľa nej sa technický problém dá vyriešiť do piatka rána a keby nie, tak maximálne v stredu ráno sa malo začať rokovanie.
Predseda poslaneckého klubu strany OĽaNO Michal Šipoš odmietol, že by išlo o účelovú snahu koalície prerušiť rokovanie. Podľa neho situácia, ktorá nastala, nevyhovuje asi nikomu, pretože každý by si chcel robotu už odrobiť a venovať sa ďalším zákonom, lebo sa to bude kopiť.
"Pokyn, ktorý sme dostali od technikov Národnej rady je taký, že systém zlyhával. My budeme veľmi radi, keď ho opravia a nastavia tak, aby bol funkčný a mohli sme schvaľovať dobré zákony pre ľudí," povedal Šipoš. Ako ďalej dodal, keď bude technický systém fungovať, sú ochotní prísť kedykoľvek do práce.
Zmeny Ústavy presunuli
Poslanci budú o novelách Ústavy SR, ktoré by mali viesť k predčasným voľbám, rokovať až na ďalšej riadnej schôdzi. Vo štvrtok plénum odsúhlasilo presunutie viacerých bodov. Najbližšia schôdza sa má začať 29. novembra.
V druhom čítaní sú dva návrhy novelizácie ústavy. Sme rodina navrhuje, aby bola súčasťou ústavy možnosť skrátiť volebné obdobie Národnej rady ústavným zákonom alebo referendom. Predseda parlamentu Kollár avizoval stiahnutie návrhu, pretože ho malo vetovať OĽaNO. Návrh bol zatiaľ súčasťou programu aktuálnej schôdze.
Druhý návrh novely je z dielne nezaradeného poslanca Tomáša Tarabu. Týkal sa rozšírenia dôvodov zániku mandátu poslanca o prípad, ak sa v platnom celoštátnom referende rozhodne o skrátení volebného obdobia parlamentu.
Okrem týchto noviel presunuli na ďalšiu schôdzu aj viaceré ďalšie poslanecké návrhy.