BRATISLAVA. Vznik prvej Československej republiky bol predpokladom samostatnosti Slovenskej i Českej republiky, na tomto základe dodnes stojíme.
Skonštatovala to prezidentka Zuzana Čaputová pri príležitosti Dňa vzniku samostatného československého štátu.
V piatok ráno položila vence k Pamätníku československej štátnosti a k Pamätníku Milana Rastislava Štefánika v Bratislave.
ČSR ako úspešný príbeh
"Prvá ČSR bola vďaka osobnostiam ako Tomáš Garrigue Masaryk a Milan Rastislav Štefánik úspešným príbehom, na základoch ktorého dodnes stojíme," povedala prezidentka.
Skonštatovala, že vznikom ČSR sa Slovensko stalo štátotvorným národom. Na našom území podľa jej slov následne vznikali dôležité inštitúcie a zavádzali sa aj viaceré moderné demokratické inštitúty ako napríklad volebné právo žien.
Od vzniku prvej ČSR uplynulo 104 rokov. Národný výbor československý v Prahe prijal 28. októbra 1918 zákon o utvorení samostatnej ČSR, vyhlásil jej vznik a prevzal štátnu moc.
Následne sa v Turčianskom sv. Martine 30. októbra konalo verejné zhromaždenie, na ktorom bola prijatá deklarácia, v ktorej sa Slováci jasne prihlásili k spoločnému štátu s Čechmi.
Unikátne vzťahy
Československá republika bola štátom, ktorý garantoval široké práva a slobodu všetkým občanom, ako aj volebné právo pre ženy, povedal premiér Eduard Heger.
Podľa premiéra si pripomíname vznik Československej republiky právom a veľmi radi. Premiér položil veniec k Pamätníku československej štátnosti na bratislavskom Námestí T. G. Masaryka.
"Jej zakladatelia Štefánik, Masaryk a Beneš dokázali po rozpade rakúsko-uhorskej monarchie vybudovať silný demokratický štát. Štát s ústavou, ktorá garantovala široké práva a slobodu všetkým občanom. Štát, ktorý zaviedol všeobecné volebné právo aj pre ženy. Štát, v ktorom došlo k rozmachu slovenského jazyka, kultúry a vzdelávania," skonštatoval Heger.
Predseda vlády vyzdvihol vzájomné vzťahy s Českou republikou. "Naše vzájomné vzťahy sú naozaj bratské, sú unikátne, výnimočné a dovolím si povedať, každým rokom silnejšie," skonštatoval.
Český veľvyslanec na Slovensku Tomáš Tuhý sa poďakoval premiérovi, že sa každoročne zúčastňuje na spomienke na vznik spoločného štátu. Je rád, že sa podaril vznik Námestia T. G. Masaryka.
"Aj táto ťažká doba, ktorú zažívame, vidíme, čo sa deje za hranicami Slovenska, len upevňuje vzťahy medzi Čechmi a Slovákmi," zdôraznil. Pripomenul, že sa blíži 30. výročie rozdelenia štátu. "Ale my sme pomyselne stále spolu. To je silný dôkaz, aby sme v Európe mali silné slovo," dodal.
Slovensko pokračuje v napĺňaní odkazu
Vytvorenie spoločného štátu - Československa v roku 1918 znamenalo civilizačný rozmach Čechov a Slovákov. Zaradili sme sa tak medzi demokratické krajiny a prihlásili sa k účasti na modernom medzinárodnom poriadku, uviedol to minister zahraničných vecí Rastislav Káčer.
Spoločný štát mal podľa Káčera pokrokovú ústavu, jednu z najvyspelejších ekonomík a patril medzi prvé krajiny sveta, kde mali ženy hlasovacie právo.
"Existencia Československa dokazuje, že naša história a emancipačné snahy stavajú na hodnotách založených na princípoch demokracie. Už v tom období nimi boli rovnosť pred zákonom, práva príslušníkov menšín či sloboda slova, svedomia, vyznania a zhromažďovania," povedal Káčer.
Dodal, že tieto hodnoty treba udržiavať tak, ako to robili naši predkovia v spoločnom štáte.
Po roku 1989 dostalo Slovensko možnosť v tejto ceste pokračovať a nadviazať na demokratickú tradíciu. "Vstupom do Európskej únie a Severoatlantickej aliancie navyše Slovensko pokračuje v napĺňaní historického odkazu – chceme patriť medzi vyspelé a slobodné krajiny, ktoré stoja na opačnej strane ako agresívne a autoritárske režimy," poznamenal šéf diplomacie.
Pripomína, že pri vzniku prvej republiky zohrala úlohu pomoc a podpora USA, Veľkej Británie, Francúzska a ďalších partnerov a zahraničných spojencov. Dôležitým bol aj domáci a zahraničný odboj. Vznikom Československa sa podľa Káčera vytvorili predpoklady na slobodný rozvoj národného povedomia, jazyka, budovanie štátnosti a samostatnej Slovenskej republiky.
Šanca dospieť
Pred 104 rokmi dostali Slováci obrovskú historickú šancu dospieť a zaradiť sa medzi hrdé, sebavedomé a štátotvorné národy Európy, podarilo sa. Na sociálnej sieti to napísala vicepremiérka a predsedníčka Za ľudí Veronika Remišová. Podľa nej bol vznik Československa politický zázrak a obrovský diplomatický úspech.
„Podarilo sa ho českému a slovenskému národu presadiť u veľmocí napriek silnému odporu mocností, ktoré boli v prvej svetovej vojne porazené," napísala. Spoločný štát s Českou republikou je podľa vicepremiérky jedným z najväčších úspechov slovenského národa v dejinách.
„V Európe neexistujú iné dva malé národy, ktoré by mali k sebe kultúrne, historicky aj rečou tak blízko ako majú práve Slováci a Česi a ktoré by sa aj po zániku spoločného štátu navzájom tak veľmi podporovali," tvrdí Remišová. Zároveň upozorňuje, že ako občania Slovenska sa musíme stále usilovať o zmenu k lepšiemu.
Odrazový bod
Minister obrany Jaroslav Naď nazval vznik prvej československej republiky jedným z najkľúčovejších momentov našich moderných dejín. „Týmto štátoprávnym aktom boli vytvorené priaznivé podmienky na dovtedy nepoznaný civilizačný vzostup Slovákov. Slováci sa svojimi aktivitami v zahraničnom odboji významne zaslúžili o československú štátnosť," napísal Naď na sociálnej sieti.
Minister obrany pripomenul, že aj napriek nižšiemu počtu slovenských príslušníkov v československom zahraničnom vojsku v porovnaní s českými legionármi, prispeli viaceré slovenské osobnosti k vytváraniu samotnej koncepcie československého odboja.
„Československá republika priniesla Slovákom radikálnu zmenu ich postavenia, stali sa štátotvorným národom," tvrdí Naď. Minister ďalej uviedol, že ešte pred prevratom v roku 1918 sotva niekomu vzišlo na um, že v parlamente budú Slovensko reprezentovať desiatky poslancov.
„Nikto nepredpokladal, že členmi každej Československej vlády budú aspoň dvaja slovenskí ministri a po sedemdesiatich rokoch existencie ČSR sa aj na čele vlády objaví Slovák Milan Hodža," dodal.
Silná vízia, ktorá spája
Predseda strany Hlas Peter Pellegrini vníma vznik Československa ako inšpiráciu zjednotenia za spoločný cieľ. „Vznik Československa bol výsledkom diplomatického talentu vtedajších politických elít, ktoré sa dokázali spojiť pre spoločný cieľ. Dejiny nám ukazujú pozitívny príklad, ako sa dá presadiť silná vízia," napísal Pellegrini na sociálnej sieti.
Dodal, že Tomáš Garrigue Masaryk, Edvard Beneš a Milan Rastislav Štefánik odhodili vlastné úzke politické záujmy výsledkom, čoho bol vznik Československej republiky. „Svojimi silnými demokratickými princípmi a pluralitou spoločnosti vytvorila neskôr základy pre vznik samostatných moderných štátov Čechov a Slovákov," doplnil predseda Hlas.
„V prvej Československej republike sme sa učili demokracii a zodpovednosti za krajinu“, napísala na sociálnej sieti strana Sloboda a Solidarita (SaS). „Aj keď už nežijeme v jednom štáte, vzťah medzi našimi krajinami bude vždy výnimočný," tvrdí strana. Členovia SaS dodali, že ich teší presadenie pamätného dňa vzniku Československa.
„Minulosť nás učí, formuje, posúva vpred, ale aj motivuje, vznik spoločného štátu Čechov a Slovákov znamenal výrazný posun v emancipačných snahách Slovenska“, uviedla na sociálnej sieti opozičná strana Smer. Ďalej tvrdí, že na Slovensku boli po vzniku ČSR naštartované výrazné modernizačné procesy v politickej, hospodárskej, kultúrnej aj vzdelanostnej oblasti.
„O dva mesiace bude Slovensko oslavovať tridsiate výročie samostatnosti. Historický odkaz Československa je však stále živý a dôkazom toho je fakt, že aj po desaťročiach samostatnosti zostáva pre nás Česko najbližším zahraničným partnerom a jeho obyvatelia bratským národom," uzavrel Smer.