SME

Ranný brífing: Slovensko si zvolilo kontinuitu. Zvíťazili nezávislí, úspech mal aj Hlas

Prečítajte si najdôležitejšie správy.

Ranný brífing SMERanný brífing SME (Zdroj: SME.sk / Hejty)

Voliči v spojených regionálnych a komunálnych voľbách ocenili stabilitu a kontinuitu, nemenia sa tri štvrtiny šéfov obcí. Najväčšími víťazmi volieb sú nezávislí kandidáti, no ak sa môže z politických strán niekto tešiť z úspechu v spojených voľbách, je to Hlas.

Komunálne a župné voľby nakoniec dopadli lepšie, ako mnohí dúfali. Nevyhral extrém ani fašisti, neuspeli však ani viacerí známi poslanci. Čo ukázali voľby? Je skutočným víťazom Hlas? Najnovšiu epizódu Dobrého rána si môžete ráno vypočuť aj v mobilnej aplikácii SME.

SkryťVypnúť reklamu

V dnešnom vydaní sa dočítate:


Hlas a Smer sú podobne silné ako Smer pred štyrmi rokmi. Trendy sa nemenia

Šesť z ôsmich županov bude pokračovať ďalšie štyri roky. V banskobystrickej župe iba syn Ondrej Lunter nahradil otca Jána. Pokračovať bude aj sedem z ôsmich primátorov krajských miest. Veľmi rozdielne to nie je ani v menších mestách a na dedinách. Až 70 percent primátorov a starostov bude podľa prepočtov SME pokračovať vo funkcii.

SkryťVypnúť reklamu

Volebný geograf Tibor Madleňák z Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici si myslí, že ľudia volili v sobotu stabilitu a kontinuitu. "Môže k tomu nahrávať aj neistá situácia a krízy," hovorí. Niektorým súčasným primátorom a županom však podľa neho pomohlo aj to, že ich protikandidáti boli roztrieštení.

Najväčšími víťazmi volieb sú nezávislí kandidáti, čím sa potvrdil trend z uplynulých rokov. V komunálnych voľbách vyhralo približne o sto nezávislých kandidátov viac ako pred štyrmi rokmi.

Ak sa môže z politických strán niekto tešiť z úspechu, tak je to Hlas. Ako nová strana získal najviac starostov a primátorov na celom Slovensku, a to samostatne aj v koalíciách. Najväčší úspech je kreslo župana v Nitre.

  • Oficiálne výsledky volieb: Účasť v župných voľbách bola o 14 percent vyššia ako pred poslednými krajskými voľbami v roku 2017, keď účasť dosiahla 29,75 percenta. V komunálnych voľbách prišlo oproti roku 2018 voliť menej ľudí, ide o pokles o 2,5 percenta. Pozrite si oficiálne výsledky komunálnych a župných volieb v jednotlivých krajoch a krajských mestách.
  • Pribudlo neplatných lístkov: Spojené krajské a komunálne voľby boli najnáročnejšie za posledných 30 rokov. Zložitosť volieb sa zrejme prejavila aj na počte platných volebných lístkov. Zatiaľ čo pred piatimi rokmi nebol platný vo voľbách županov každý 29. lístok z odovzdaných obálok voličmi, teraz išlo o každý deviaty lístok.
  • Poučenia pre parlamentné voľby: Čo naznačuje úspech Hlasu a jeho kandidáta Branislava Becíka a znamená neúspech extrémistov, že budú mať menej poslancov aj v parlamente? Denník SME odpovedá na otázky, čo sa z výsledkov samosprávnych volieb dá vyčítať vo vzťahu k parlamentným voľbám v marci 2024.
  • Voľby nedopadli tak zle: Voliči viditeľne potrestali niektorých ľudí z vysokej politiky, ktorí sa uchádzali o ich dôveru aj na lokálnej úrovni. Zároveň platí, že akékoľvek predpovede pre parlamentné voľby môžu byť ako predpovedať počasie na deň parlamentných volieb v roku 2024, píše šéfredaktorka Beata Balogová.
  • Spoločnosť nerezignovala: Napriek rôznej miere znechutenia z politiky, opakujúcich sa verbálnych útokov aj pokračujúceho šírenia dezinformácií či hoaxov od rôznych politikov voľby ukazujú, že obyvatelia Slovenska chcú riešenia, odborníkov aj slušnú politiku. A to si bude dobré opakovať najbližšie mesiace pred blížiacimi sa parlamentnými voľbami, píše Jakub Filo.
  • Matovičovi môžu byť regióny ukradnuté: Matovič sa o regióny neusiluje. Každý, kto kandidoval pod vlajkou OĽaNO, tak činil na vlastnú päsť. Má to jediné vysvetlenie: tieto voľby ho zaujímajú ešte menej ako jednoduché vtipy, mačičky a postonkávanie nad svojím „krížom“, píše Nataša Holinová.
  • Lunter vie, prečo ďakuje Hlasu: Keby sa Lunter nedohodol s Hlasom a ten by, naopak, našiel zhodu so smerácko-ľudáckym okruhom, dnes by mohol byť županom niekto medzi Adrianom Polónym a Marekom Kotlebom, píše Peter Tkačenko.
  • Samosprávam zobrali, teraz dostali po ušiach: Ak Heger chce, aby boli jeho slová o blízkych samosprávach a spoločnej práci na lepšom Slovensku aj kryté činmi, bolo by dobre začať s dohováraním na známej adrese. Čiže aspoň nehádzať na samosprávy neprekonzultované nápady svojho predsedu, píše Zuzana Kepplová.

V krátkosti z domova:

  • Akcia Balerion: Už ako 13-ročný vstúpil na extrémistické fóra, ktoré šíria idey o spoločenskej zmene prostredníctvom teroristických útokov. Postupne sa začlenil, šíril ich propagačné materiály a návody na výrobu strelnej zbrane. Nasadený policajný agent ho chytil až po troch rokoch.
  • Imrecze a Suchoba na súde obstáli: Odsúdenie bývalých úradníčok finančnej správy Kornélie Černej a Denisy Židovej prinieslo vôbec prvý verdikt, ktorý otestoval hodnovernosť dvoch dôležitých kajúcnikov. Bývalého šéfa finančnej správy Františka Imreczeho a podnikateľa Michala Suchobu. Dvojica spolupracujúcich obvinených usvedčuje aj Jozefa Brhela či Roberta Fica.
  • Koronavírus na Slovensku: PCR testy odhalili 110 nakazených, laboratóriá celkovo vykonali 547 testov. V nemocniciach aktuálne leží 602 pacientov, pribudli aj štyri obete ochorenia Covid-19.

Rusko znovu vydiera hladom. Dohoda, od ktorej odstupuje, zachránila sto miliónov ľudí

Pre boje na Ukrajine a v Čiernom mori sa na jar prakticky zastavil vývoz obilia z Ukrajiny, čo zmenila až letná dohoda, ktorú sprostredkovalo Turecko a OSN. Vďaka nej krajiny spolupracovali na tom, aby sa obilie dostalo do sveta, čo už odvtedy viedlo k zníženiu globálnych cien.

SkryťVypnúť reklamu

Dohoda o vývoze zachránila mnoho ukrajinských farmárov pred bankrotom, znížila globálny nedostatok potravín a znížením cien podľa OSN zachránila asi sto miliónov ľudí pred tým, aby sa prepadli do extrémnej chudoby.

Rusko však oznámilo, že od dohody odstupuje a už nebude vedieť zaručiť, že plavidlá s ukrajinským obilím sa budú môcť voľne pohybovať v Čiernom mori. Reagovala tak na útok na prístav v Sevastopoli, ktorý leží na Kryme okupovanom Rusmi od roku 2014.

Moskva z neho obviňuje ukrajinské ozbrojené sily, ktorým vraj pomáhali Briti. Podľa ruskej verzie na Kryme zostrelili útočiace ukrajinské drony, ale škody na lodiach a zariadení spôsobili autonómne plavidlá. Moskva tvrdí, že zasiahnuté boli aj plavidlá, ktoré podľa dohody sprevádzali civilné nákladné lode.

SkryťVypnúť reklamu

V krátkosti z Ukrajiny:

  • Maďarsko to ťahá k Moskve: Aj keď ruská invázia na Ukrajinu vo februári prekvapila aj politikov v Budapešti a Maďarsko ju odsúdilo, v posledných mesiacoch začala vláda Viktora Orbána opäť stupňovať protieurópsku rétoriku. Sankcie proti Rusku sú podľa neho chybou a dodávanie zbraní znamená predlžovanie vojny.
  • Rusi dokončili mobilizáciu: Čiastočná mobilizácia, ktorú Rusko oznámilo v septembri, bola dokončená. Uviedol to ruský minister obrany Sergej Šojgu. Povedal, že v zóne konfliktu sa nachádza 82-tisíc regrútov, pričom ďalších 218-tisíc je vo výcviku.
  • Nezáujem o stretnutie s Putinom: Americký prezident Joe Biden nemá záujem o stretnutie s ruským náprotivkom Vladimirom Putinom počas novembrového summitu skupiny G20 v Indonézii. Šéf Kremľa zatiaľ nepotvrdil, či na summit odcestuje.
  • Zelenskyj prirovnal Rusko k nacistom: Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj prirovnal Rusko k nacistom počas druhej svetovej vojny. Rusko podľa neho, ako kedysi nacizmus, sleduje tie isté ciele.
  • Ukončená evakuácia z Chersonu: Rusi dokončili evakuáciu civilistov z okupovaného Chersonu, tvrdí šéf ruskej správy anektovaného Krymu Sergej Axionov. Kyjev označuje presuny civilných obyvateľov za "deportácie".
  • Vagnerovci uvoľnili náborové kritériá: Ruská polovojenská organizácia Vagnerova skupina v dôsledku strát do značnej miery uvoľnila svoje prísne náborové kritériá. Skupina v súčasnosti prijíma väzňov so závažnými zdravotnými problémami, uviedlo britské ministerstvo obrany.
  • Kontrola kľúčovej cesty: Kľúčová cesta medzi mestami Svatove a Kreminna v Donbase je už opäť prakticky pod kontrolou Ukrajiny. Ukrajinská armáda postupuje smerom na východ do Luhanskej oblasti s cieľom oslobodiť Ruskom okupované mestá Svatove a Kreminna.
  • Zničenie dôležitého mosta: Ruskí vojaci vyhodili do vzduchu most cez rieku Krasna v Luhanskej oblasti na východe Ukrajiny. Ide o snahu zastaviť ukrajinskú armádu. Gubernátor Luhanskej oblasti Serhij Hajdaj uviedol, že ruské sily sa obávajú, že Ukrajinci sú veľmi blízko, keďže protiofenzíva v oblasti pokračuje.
  • Prepad ukrajinskej ekonomiky: Ukrajinská ekonomika podľa ukrajinskej centrálnej banky tento rok klesne o takmer 32 percent a medziročná inflácia zrýchli na 30 percent. Za predpokladu, že sa bezpečnostné riziká znížia a dopyt oživí, mohol by HDP v rokoch 2023 a 2024 vzrásť približne o štyri až päť percent.
  • Ušlo vyše 14 miliónov Ukrajincov: Z vojnou postihnutej Ukrajiny ušlo doposiaľ 14,3 milióna ľudí. Ďalších viac než sedem miliónov je v dôsledku ruskej agresie vysídlených v rámci samotnej Ukrajiny.

V krátkosti zo sveta:

  • Tragický Halloween v Soule: V tlačenici, ktorá v sobotu vypukla v juhokórejskom hlavnom meste Soul počas osláv sviatku Halloween, zomrelo 151 ľudí. Najmenej 82 ďalších utrpelo zranenia, niektorí sú v kritickom stave.
  • Politický motivovaný útok: Podozrivý, ktorý napadol Paula Pelosiho, manžela predsedníčky americkej Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiovej, sa zameriaval konkrétne na ich dom. Útočník sa vlámal do domu, zaútočil na Pelosiho kladivom a surovo ho zbil.
  • Český poslanec reaguje na Tepláreň: Český poslanec Jiří Navrátil, ktorý v snemovni zastupuje medzi konzervatívcami obľúbenú KDU-ČSL, sa po streľbe v Teplárni prihlásil k LGBTI+ menšine. Ide o prvý jednoznačný coming out českého poslanca vôbec.

Zo zahraničných webov:


SkryťVypnúť reklamu

Umelá rieka, piesočná pláž, horská dráha. Ako na Liptove kreslili megaatrakciu

Začiatok druhej dekády 21. storočia bol z realitného aj investičného hľadiska niečo ako „doba temna“. Svet sa stále nespamätal z dosahov hospodárskej a finančnej krízy, množstvo projektov sa zastavilo, ďalšie zamrzli či dokonca skrachovali.

Časy, keď sa investori pretekali, kto predstaví pompéznejší projekt, boli preč, no stále sa našli také, ktoré doslova šokovali. Jedným z nich bol Vodný a zábavný park Zlatý vek Demänová.

V marci 2011 sa tento projekt objavil medzi zámermi na posudzovanie vplyvu na životné prostredie. Svojimi parametrami sa zaradil medzi najväčšie v celom roku.

Investorská spoločnosť Tatra SPC3 chcela vybudovať komplex, ktorý by poskytoval „širokospektrálne športové, zábavné, aktívno-relaxačné, ale i ubytovacie a gastronomické služby“.

SkryťVypnúť reklamu

Komplex na štýl Disneylandu však zostal len na papieri. Na osud projektu sa pozeráme v ďalšej časti seriálu Megalomanské projekty.

V krátkosti z ekonomiky:

  • Musk sa stal majiteľom Twitteru: Majiteľom Twitteru sa stal kontroverzný podnikateľ a najbohatší muž sveta Elon Musk. Za spoločnosť zaplatil 44 miliárd dolárov. Medzi jeho prvé rozhodnutia na čele Twitteru patrilo prepustenie niekoľkých vedúcich pracovníkov firmy. Zároveň povedal, že by obnovil účet bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa.
  • Elektronické posielanie peňazí: Kúpili ste auto z úspor a potrebujete z účtu poslať väčšiu sumu peňazí? Ak viete platbu zadať cez mobil alebo internetbanking, nemusí vás stáť táto transakcia nič navyše. V prípade, že peniaze takto poslať neviete a pomôže vám s tým pracovník na pobočke, zaplatíte mu v závislosti od banky ďalšie eurá naviac.
  • Začali s čerpačkami, preslávil ich pivovar: Firmu Oil JPM z Holíča na Záhorí poznajú zrejme len vodiči, ktorí tankujú na jednej z jej štyroch čerpacích staníc. Stojí za ňou rodina Kadlecovcov. Vlajkovou loďou ich biznisu je však remeselný pivovar Wywar. Vo svojom segmente dominuje kvalitou i šírkou portfólia.

Slafkovský strelil ďalší gól. Odohral najlepší zápas, vraví tréner

Talentovaný útočník Juraj Slafkovský strelil gól v druhom zápase po sebe, do ktorého nastúpil. Jeho Montreal zdolal St. Louis 7:4.

SkryťVypnúť reklamu

Slafkovský prispel k výhre gólom. Po zranení dostal priestor vo štvrtej lajne, odohral 10 minút a 23 sekúnd, využil jedinú strelu na bránu, ktorú mal, a pridal k nej aj dva bodyčeky.

Podľa trénera Martina St. Louisa odohral svoj zatiaľ najlepší zápas v NHL.

"Myslím, že to bol Slafkovského najlepší zápas. Nie preto, že skóroval, nie preto, že hral v presilovke, ale keď sa pozriete na každé jeho striedanie, mám pocit, že sa do toho už dostal. Tá presilovka bola ponúknutá príležitosť, využil ju a skóroval," povedal St. Louis.


Lukáš Onderčanin: Moskve sa muselo páčiť, keď prišli Slováci a ponúkli sa jej vybudovať raj

Lukáš Onderčanin prežíva klasický údel novinára. To znamená, že aj keď je na dovolenke a mohol by oddychovať, nad všetkým, čo vidí, uvažuje ako nad potenciálnym článkom.

SkryťVypnúť reklamu

To sa mu stalo aj v Kirgizsku, s tým rozdielom, že mal rovno námet na knihu.

Vo vydavateľstve Absynt vyšla pod názvom Utópia v Leninovej záhrade a v literárnej súťaži Anasoft Litera získala cenu čitateľov. Písal v nej o Slovákoch, ktorí sa v roku 1925 pod vplyvom veľkých ekonomických problémov vybrali do Kirgizska budovať socialistický raj. Zanechali tu všetko a verili, že tam ďaleko medzi ťavami sa ho raz dožijú.

Mnohí boli oklamaní. Mnohých miesto krásnych domov a dobrej práce čakali choroby a smrť. Mnohí sa stali obeťou udávania a brutálnych politických čistiek. Reportér denníka SME si však myslí, že pri tomto projekte, o ktorom dnes už málokto tuší, sa prejavilo aj niekoľko pozitívnych a pekných vecí.

V krátkosti z kultúry:

  • Najlepší mladí maliari: Ján Bátorek, Samuel Kollárik a Martina Červenková sú najlepší mladí maliari tohto roka. Zvíťazili v súťaži Maľba – Cena Nadácie VÚB. Spomedzi 109 zapojených mladých maliarov a maliarok, ktorí sa tento rok do súťaže prihlásili, sa v nej objavilo až 40 nových mien.
  • Müller sa vracia: Vyhasnutý, apatický, bez energie. Tak režisér Miro Remo pred šiestimi rokmi zachytil Richarda Müllera v dokumentárnom filme Nepoznaný. Müller sa však nenechá len tak zlomiť. Potvrdzuje to aj jeho nový album Čierna labuť, biela vrana. Stále to mohol byť len album, ktorý vznikol najmä preto, aby bolo od neho v predaji niečo nové. Ale nie je.
  • Swift sa bojí, že bude tučná: Pozrite sa, ako vyzerajú moje čierne mory a myšlienky, ktorých sa neviem zbaviť, napísala Taylor Swift na twitteri, keď uvádzala videoklip Anti-Hero. Niekoľkominútové dielo muselo späť k strihačovi už po niekoľkých hodinách od vydania. Swift sa dostala pod tlak po tom, ako sa na sociálnych sieťach ozvalo viacero ľudí, ktorí sa klipom cítili dotknutí.

Rozhovory ZKH

Zdravotné poisťovne zarábajú na chudobných Rómoch. Ako na to Útvar Hodnota za peniaze prišiel? Ktoré poisťovne takto zneužívajú Rómov v najchudobnejších osadách? Čo s tým bude štát robiť? Pozrite si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s analytikom ÚHP Adamom Marekom.

SkryťVypnúť reklamu

Podcasty SME

Karikatúra

Recept dňa

Desať zeleninových jedál, ktoré vás zohrejú.

Voľný čas

Stiahnite si stovky e-kníh a audiorozprávok. Vyberte si zo slovenského zlatého fondu, svetovej klasiky a autorov edície SME.


Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť v stredu.

Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 849
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 778
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 5 795
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 395
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 249
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 727
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 279
  8. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 1 957
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu