Text je prepisom relácie Dobré ráno, ktorá vznikla pre podcasty.sme.sk. Prepísala ho Ema Šarkőzyová.
"Už v roku 2017 sme sa tešili, že sa účasť zdvihla z 20 na zhruba 30 percent. V tohtoročných župných voľbách účasť stúpla až na 44 percent. Pre zaznávané voľby je to veľký úspech, pretože sa z nich stávajú normálne. Chýba nám ešte jeden skok na 50 percent a potom môžeme byť spokojní," hovorí šéf prieskumnej agentúry AKO VÁCLAV HŘÍCH.
Hovorí aj o súboji Smeru a Hlasu, úspechu nezávislých kandidátov a budúcnosti strán reprezentujúcich maďarskú menšinu.
Kto je víťazom spojených volieb?
Víťazom je najmä účasť vo voľbách do samosprávnych krajov, ktorú sa po piatich rokoch opäť podarilo posunúť hore.
Už v roku 2017 sme sa tešili, že sa účasť zdvihla z 20 na zhruba 30 percent. V tohtoročných voľbách účasť stúpla až na 43 percent. Pre zaznávané voľby je to veľký úspech, pretože sa z nich stávajú normálne. Chýba nám ešte jeden skok na 50 percent a potom môžeme byť spokojní.
Zároveň si myslím, že sme víťazom my všetci. Situácia bola podobná ako v roku 2017, keď bolo veľmi veľa kandidátov z radikálnejšej časti spektra. Zdá sa, že sa opäť tieto obavy nenaplnili, získali minimum poslaneckých miest.
Mementom je však Banská Bystrica, kde boli dokonca štyria kandidáti, ktorí zastupujú tento druh politických strán. Napriek tomu, že sú roztrieštení, po zrátaní to predstavuje takmer 20 percent. To znamená, že ich sila nie je malá.
Určite sú víťazmi všetci, ktorí patria do kategórie "obhajujem". Veľká časť županov a starostov, ktorí sa obhajovali, to zvládli. Ja dokonca hovorím, že v župách neboli šiesti, ale siedmi, pretože aj Ondrej Lunter bol ako vicežupan výkonným prvkom riadenia župy už predtým.
Zmena nastala len v Nitre u rekordéra župných volieb Milana Belicu. Ľudia pravdepodobne akceptovali fakt, že potrebujú novú energiu alebo novú krv. Bolo to také veľmi tesné, že to stále nepovažujem za prehru, skôr za plynulý prechod.
A kto sú potom porazení?