Bolo to 4. novembra 1922, keď sa v Údolí kráľov zjavili pod motykami kopáčov prvé schody. Viedli do hrobky, ktorú britský egyptológ Howard Carter roky hľadal. Bola to jeho posledná šanca, lord Carnarvon, ktorý vykopávky financoval, už stratil trpezlivosť, no zvíťazila Carterova buldodžia povaha.
Nasledovali výjavy ako z Indianu Jonesa. Za zapečateným vchodom ležali v tme predmety spred vyše troch tisícročí. Len zlato tvorilo niekoľko ton, v hrobke bol aj nepoškodený sarkofág s múmiou. Našli hrobku faraóna Tutanchamona.
Bol to bezprecedentný archeologický objav a Cartera dávali desaťročia za príklad, dlhé roky strávil katalogizovaním nálezov. Oceňovali ho zvlášť v porovnaní s predchodcami, ktorí nakradnuté nálezy vyvážali z Egypta.
Aj Carter pritom disponoval artefaktmi z Tutanchamonovej hrobky, ktoré oficiálne nemal mať. S krádežou sa spája aj druhý významný nález zo starého Egypta, Rosettská doska s hieroglyfmi, od ktorej rozlúštenia práve ubehlo 200 rokov.
Ukradnuté nálezy žiada teraz egyptská strana vrátiť späť.
"Nežiadame, aby sa vrátil každý egyptský artefakt, ale iba tie, ktoré sú jedinečné a ikonické a sú kľúčovými súčasťami nášho historického dedičstva alebo ktoré opustili krajinu nelegálne," povedal pre SME najznámejší egyptský archeológ, bývalý generálny tajomník Najvyššej rady pre pamiatky Egypta a prvý minister pre pamiatky Zahi Hawass.
Odvrátená tvár
"Unikajúci vzduch spôsoboval, že svieca blikala, ale len čo si oči zvykli na záblesk svetla, vynoril sa postupne interiér pohrebnej komory so zvláštnou a úžasnou zmesou mimoriadnych predmetov nahromadených jeden na druhom. Prítomných, ktorí to nevideli, čakala chvíľa krátkeho napätia. Lord Carnarvon mi povedal: 'Vidíš niečo?' Odpovedal som mu: 'Áno, a je to úžasné.' Potom som zväčšil otvor, aby sme obaja videli."

Scény zo samotného vstupu do hrobky 26. novembra 1922 opísal Carter vo svojich denníkoch. Faraónovi Tutanchamonovi dali na cestu na onen svet bohatú pohrebnú výbavu, komory boli plné predmetov, nechýbali trón, ležadlá, sochy, zbrane, šperky aj predmety dennej potreby. Súčasťou výbavy boli aj nádoby zvané kanopy na faraónove vnútornosti a stovky figúrok zvaných vešebti, ktoré mali ako sluhovia zaňho pracovať v posmrtnom živote. Carterov zoznam obsahuje vyše päťtisíc položiek.
Objav pred sto rokmi spôsobil obrovskú senzáciu, dobové médiá sa predháňali v superlatívoch a bulvarizácia stojí aj za výmyslami ako kliatba faraóna.
Príbeh mal však aj odvrátenú tvár, o ktorej vedelo len zopár zasvätených. Niektoré predmety z hrobky Carter zrejme ukradol.