SME

Ranný brífing: Sliačania riešili totálnu hlúposť, súd uznal homosexuálne manželstvo

Prečítajte si najdôležitejšie správy.

Ranný brífing SMERanný brífing SME (Zdroj: SME.sk / Hejty)

Spolu s regionálnymi voľbami sa na Sliači uskutočnilo referendum o americkej základni na tamojšom letisku. Nijaký štátny orgán pritom nevyhlásil, že na Sliači bude americká základňa. Primátorka Sliača Ľubica Balgová sa bráni, že referendum musela vyhlásiť.

Slovensko zrejme uzná pobyt pre manžela Slováka, hoci ich zväzok neuznáva. Rozhodnutie súdu je prelomové, štát však ešte môže podať sťažnosť.

Andrej Babiš oznámil kandidatúru na prezidenta. Bývalý český premiér sľubuje, že pomôže bežným ľuďom, jeho oponenti poukazujú, že si chce zabezpečiť imunitu voči trestným stíhaniam. Ako ohlásenie Babišovej kandidatúry zamieša karty v prezidentských voľbách a má šancu na úspech? Najnovšiu epizódu Dobrého rána si môžete ráno vypočuť aj v mobilnej aplikácii SME.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V dnešnom vydaní sa dočítate:


Sme bezpečný priestor pre LGBTI+: Ak si dnes kúpite tlačené vydanie denníka SME, nájdete v ňom vložené dúhové nálepky s nápisom „Sme bezpečný priestor pre LGBTI+“. Pozývame všetky firmy, predajne, kaviarne, obchody, reštaurácie či bary, aby sme spoločne vytvorili desiatky, stovky či tisíce bezpečných priestorov pre každého.

SkryťVypnúť reklamu

Primátorka Sliača nevie, kde čítala, že v meste bude americká základňa

Spolu s komunálnymi a župnými voľbami sa na Sliači uskutočnilo referendum o americkej základni na tunajšom letisku. Otázka znela: Súhlasím s tým, aby mestské zastupiteľstvo mesta Sliač podniklo všetky zákonné opatrenia k tomu, aby zabránilo umiestneniu vojenskej základne Spojených štátov amerických v akejkoľvek forme na území letiska Sliač a v jeho okolí?

Referendum sa uskutočnilo napriek tomu, že ministerstvo obrany ani nijaký iný štátny orgán nikdy nevyhlásili, že na Sliači bude americká vojenská základňa. Minister obrany Jaroslav Naď to tiež poprel.

Vyhláseniu referenda predchádzala petícia, ktorú podpísalo 1 343 obyvateľov tohto kúpeľného mesta. Referendum podľa zákona o obecnom zriadení vyhlasuje obecné zastupiteľstvo, ak sa pod petíciu podpíše aspoň 30 percent oprávnených voličov. Na Sliači je ich 4 082, takže táto podmienka bola splnená.

SkryťVypnúť reklamu

V rozhovore pre SME sa primátorka Sliača Ľubica Balgová bráni, že referendum musela vyhlásiť, lebo nemá ako prezident právo dať otázku na Ústavný súd. Ústavní právnici Kamil Baranik a Vincent Bujňák súhlasia, že takéto právo primátorka nemá.

Referendum však nebolo platné. Zúčastnilo sa na ňom len 37 percent oprávnených voličov, z ktorých bolo proti základni 75 percent hlasujúcich.

  • Hoax o americkej základni: Ministerstvo obrany aj polícia už dávno vyvrátili, že by sa vôbec o americkej základni na Sliači uvažovalo. Na Sliači sú umiestnené systémy protivzdušnej a protiraketovej ochrany Patriot, ktoré obsluhujú spojeneckí vojaci, americkí vojaci sa tam podľa informácií ministerstva obrany momentálne ani nenachádzajú.
  • Inteligenčný test obyvateľstva: Sliačske referendum možno interpretovať ako inteligenčný test obyvateľstva, z ktorého vyšlo, že 37 percent voličov vôbec považuje za potrebné vyjadriť sa a spomedzi nich rovné tri štvrtiny neexistujúci problém odmietli. Na meranie, ako veľmi sú ľudia zasiahnutí hoaxmi a proruskou propagandou, to ako vzorka celkom stačí. Zle je, píše Nataša Holinová.

Úrady musia uznať pobyt homosexuálnemu manželovi Slováka. Čo verdikt znamená pre LGBTI+ ľudí?

Argentínčanovi Marianovi Ruizovi de Šanko Slovensko zrejme bude musieť uznať trvalý pobyt na svojom území, lebo vstúpil do manželstva so Slovákom. Pred troma rokmi si doma zobral Jakuba Šanka.

SkryťVypnúť reklamu

Rozsudok Krajského súdu v Žiline v prospech páru je u nás prvým svojho druhu. Súd prevzal judikatúru Európskeho súdu pre ľudské práva, ktorá je záväzná pre všetky krajiny Európskej únie.

Homosexuálny pár sa spoznal v Argentíne, kde dosiaľ aj žije. Šanko odišiel do latinskoamerickej krajiny za prácou už pred rokmi a presadil sa tam ako kuchár. Chcel by sa vrátiť na Slovensko, ale aj s Argentínčanom Marianom Ruizom.

Slovenské úrady však Ruizovi na základe zväzku so Šankom neudelili trvalý pobyt, cudzinecká polícia odkázala, že Slovensko neuznáva homosexuálne zväzky. Pár sa preto rozhodol súdiť, podal správnu žalobu, a napokon na súde uspel.

„Súd potvrdil, že zamietnutím žiadosti v tomto prípade došlo k neoprávnenej diskriminácii na základe sexuálnej orientácie a porušeniu práva na rešpektovanie súkromného a rodinného života a slobody pobytu,“ povedal advokát manželov Peter Kubina.

SkryťVypnúť reklamu
  • Nechce byť vyhnaný z vlastnej krajiny: Jakub Šanko de Ruiz pre SME hovorí, prečo považuje verdikt za dôležitý a prečo sa chce vrátiť domov aj napriek netolerancii, ktorá sa ukázala aj v uplynulých týždňoch.
  • A čo je problém: Manželia svojím príkladom štát upozorňujú, že LGBT+ ľudia nielen odchádzajú, ale aj prichádzajú. A nemienia sa tu podrobiť argumentom, ktoré uhranuli domácu debatu. Bude to znieť revolučne, ale aj niektorí LGBT+ ľudia chcú sedieť doma pri telke v štátom uznanom zväzku, píše Zuzana Kepplová.
  • Koho ohrozuje dúha: Skutočne demokratická spoločnosť chápe, že rešpekt je ešte viac než tolerancia. Najmä ak si pojem tolerantná spoločnosť mnohí interpretujú tak, že „my s nimi nemáme problém“, pokiaľ pochopia, že kde je ich miesto, píše šéfredaktorka Beata Balogová.

V krátkosti z domova:

  • Za výpadkom parlamentu je kábel: V parlamente nešiel internet, telefóny ani pokladnice v parlamentnom bufete. Pôvod výpadku pritom už poznajú. Niekto v parlamente prepojil dve sieťové zásuvky jedným káblom, čím celý systém akoby skratoval.
  • Kusý mal porušiť moratórium: Spojené regionálne voľby sprevádzalo aj niekoľko porušení moratória. Bratislavský kandidát Rudolf Kusý napríklad zverejňoval inzerciu v časopise. V Podunajských Biskupiciach zas niekto polepil autá nálepkami.
  • Exsiskár hovorí o pôsobení v tajnej službe: Marian Kočner sa snažil v jednej zo svojich káuz dohodnúť bývalého príslušníka SIS Romana Osuského, aby vypovedal v jeho prospech. Osuský teraz rozpráva o svojej činnosti v tajnej službe aj vzťahoch s Kočnerom či Petrom Tóthom.
  • Koronavírus na Slovensku: PCR testy odhalili 195 nakazených, laboratóriá celkovo vykonali 1 128 testov. V nemocniciach aktuálne leží 529 pacientov, pribudli aj tri obete ochorenia Covid-19.

Putin verí, že v zime rozdelí Európu. Ukrajina už s tmou a chladom bojuje

Zima nie je ruským nástrojom vojny len na Ukrajine. Putin verí tomu, že obmedzené dodávky plynu a ropy do Európy zlomia európsku súdržnosť a podporu Ukrajine, píše v analýze americký Inštitút pre štúdium vojny.

SkryťVypnúť reklamu

„Základom tejto ruskej snahy je teória, že mrznutie európskeho obyvateľstva vytvorí taký tlak na vlády, že začnú akceptovať Putinove požiadavky, aby nedodávali Ukrajine zbrane a ani inak ju nepodporovali a možno aj zrušili sankcie voči Rusku,“ tvrdí ISW.

Aj keď obmedzenie dodávok ruského plynu a jeho využívanie ako politického nástroja Moskvy zvýšilo jeho ceny, Európa podľa ISW obyvateľov na ťažšiu zimu pripravila a prinajmenšom prvé mesiace sú lídri odhodlaní tlaku odolávať.

Zlé počasie a nízke teploty už teraz ovplyvňujú dianie na fronte. Pre obe strany je extrémne náročné vykonať rozsiahle útočné akcie. Kým ukrajinské jednotky sa snažia zatláčať Rusov najmä na hraniciach Luhanskej a Chersonskej oblasti, Rusi neprestávajú s útokmi na mesto Bachmut.

SkryťVypnúť reklamu

Kým ukrajinská pôda poriadne premrzne, čo môže pomôcť presunom techniky, jeseň patrí medzi najhoršie obdobia, keď rozmočená zem výrazne spomaľuje techniku aj vojakov.

V krátkosti z Ukrajiny:

  • Vojna aj v roku 2023: Rusko bude podľa amerického Inštitútu pre štúdium vojny pravdepodobne pokračovať v konvenčných vojenských operáciách na Ukrajine aj v roku 2023 namiesto toho, aby sa uchýlilo k použitiu taktických jadrových zbraní alebo obmedzilo ciele svojej invázie v snahe o zastavenie bojov.
  • Dekrét o ukončení mobilizácie: Kremeľ vyhlásil, že Rusko nepotrebuje prezidentský dekrét, ktorý by oficiálne ukončil čiastočnú mobilizáciu záložníkov do vojenskej ofenzívy na Ukrajine a žiaden dekrét preto vydaný nebude. Odmietnutie Kremľa vydať dekrét o skončení mobilizácie môže zvýšiť obavy Rusov o tom, že by mohlo dôjsť k obnove vydávania povolávacích rozkazov.
  • Strely Kinžal v Bielorusku: Rusko zrejme presunulo do Bieloruska hypersonické strely Kinžal, upozornilo britské ministerstvo obrany. Vyslanie nadzvukových striel do Bieloruska Londýn hodnotí ako gesto, ktorým chce Rusko dať najavo, že má bieloruskú podporu.

V krátkosti zo sveta:

  • Babiš oznámil prezidentskú kandidatúru: Český expremiér a predseda hnutia ANO Andrej Babiš bude kandidovať za prezidenta. Podľa vlastných slov chce byť prezidentom, ktorý bude vládu tlačiť k ďalšej pomoci občanom Českej republiky. Momentálne stojí pred súdom v pozícii obžalovaného. V kauze Čapí hnízdo čelí obvineniam z nelegálneho čerpania európskych dotácií.
  • Bolsonarovi priaznivci hovoria o podvode: Podporovatelia brazílskeho prezidenta Jaira Bolsonara zablokovali cesty vo viacerých štátoch. Vyjadrovali tým nespokojnosť s výsledkami prezidentských volieb, v ktorých Luiz Inácio Lula da Silva zvíťazil nad úradujúcim prezidentom Bolsonarom.
  • Útočník chcel Pelosiovú uniesť: Muž obvinený z útoku na Paula Pelosiho, manžela predsedníčky Snemovne reprezentantov amerického Kongresu Nancy Pelosiovej, vyšetrovateľom povedal, že političku plánoval uniesť a "polámať jej kolená". Chcel tak údajne upozorniť aj ostatných členov Kongresu, že ich činy majú dôsledky.

Zo zahraničných webov:


SkryťVypnúť reklamu

Mali veľké plány a expandovali. Nakoniec sa sami poslali do bankrotu

Aj keď sa médiá zvyčajne venujú najmä veľkým a úspešným firmám, na Slovensku pôsobia tisícky malých podnikov, ktoré píšu svoj autentický príbeh. Platí to aj o stavebnej spoločnosti Zlatner z Levíc. V roku 1994 ju ako eseročku založil Ladislav Zlatner, ktorý dovtedy v tomto biznise podnikal na živnosť.

Zlatner sa spočiatku venoval výstavbe rodinných domov, bytoviek, administratívnych budov a obchodných domov. Stál napríklad za nákupným centrom vo Zvolene či za levickou poliklinikou. Postupne však nabaľoval aj ďalšie činnosti, ktoré viac-menej využívali synergický efekt.

Zlatnerovci k stavebnej činnosti postupne pridali výrobu plastových okien, predaj betónu, štrku a betónových tvárnic, stolársku výrobu a výrobu hliníkových profilov. V roku 2008 sa firma rozhodla, že všetky činnosti sústredí do jedného priemyselného areálu, v ktorom plánovala postaviť deväť nových hál.

SkryťVypnúť reklamu

Zlatnerovci sú na pomyselnom vrchole. Od tohto momentu ubehlo 14 rokov a rodinná firma z Levíc je na opačnom konci biznisového rebríčka. Je v konkurze, chystá sa veľký rozpredaj jej majetku.

V krátkosti z ekonomiky:

  • Zmeny v Zákonníku práce: Firmy aj zamestnancov čakajú ešte pred koncom tohto roka viaceré zmeny. Ukážu sa napríklad pri uzatváraní pracovných zmlúv. Od novembra totiž v zmluve musia byť povinne uvedené - okrem identifikačných údajov zmluvných strán - len podstatné náležitosti.
  • Otcovská dovolenka: Od novembra si otcovia, ktorým sa čerstvo narodilo dieťa, môžu vziať dva týždne plateného voľna a pomáhať so starostlivosťou o novorodenca. Na dávku zo Sociálnej poisťovne má pritom otec nárok – ak spĺňa stanovené podmienky – aj v prípade, že matka súčasne poberá na bábätko materské alebo rodičovský príspevok.
  • Nadpríjmy z predaja plynu: Nórsko sa stalo najväčším dodávateľom plynu do EÚ. Po začiatku ruskej invázie na Ukrajine a v dôsledku toho, že Vladimir Putin používa plyn ako geopolitickú zbraň, minimalizovala EÚ závislosť od ruského plynu. Nórsko zároveň čelí kritike, že na vojne bohatne. Množia sa aj návrhy, aby sa o nadzisky z predaja plynu podelilo. Nórska vláda sa k nim zatiaľ stavia vlažne.

Lobotka má štyri oči. Najlepší tím Európy sa točí okolo neho, tvrdí expert

Počúva ódy, určuje trendy, láme rekordy. „SSC Neapol je momentálne asi najsilnejší a najšikovnejší tím na svete. Je neuveriteľné, ako hrá,“ vyhlásil Nemec v službách Liverpool FC Jürgen Klopp. Jeden z najlepších trénerov sveta nebol sám, kto to tvrdil.

SkryťVypnúť reklamu

SSC Neapol v tejto sezóne stále neprehral, v tomto smere je na svetovej úrovni unikát. Vládne v Taliansku i v Lige majstrov.

Bývalý hráč SSC Gianni Improta označil Neapol ako iluzionistický tím, ktorý vás oklame. „Zrodila sa neuveriteľná alchýmia, ktorá sa podobá mágii. Kto by tomu bol uveril? Tréner Luciano Spalletti je ako kúzelník David Copperfield,“ tvrdil Improta pre Canale 21.

V ofenzíve žiaria Nigérijčan Victor Osimhen a Gruzínec Kviča Kvarackelia. Z neznámych mladíkov sú dnes hráči svetovej úrovne, ktorých cena astronomicky stúpla. Podľa viacerých expertov však kľúčovú rolu v systéme SSC zohráva Stanislav Lobotka.


Zašli aktivisti ďaleko, keď hodili polievku na van Gogha? Čo hovorí veda na radikálne protesty

Najskôr jedni vykydli paradajkovú polievku na obraz od Vincenta van Gogha, onedlho druhí hodili zemiakovú kašu na maľbu Clauda Moneta. Na diela od holandského aj francúzskeho maliara cielili environmentálni aktivisti z britskej organizácie Just Stop Oil a nemeckej Last Generation.

SkryťVypnúť reklamu

Chceli pritiahnuť pozornosť k svojim požiadavkám - zastaviť novú ťažbu ropy a zemného plynu v Británii a zasiahnuť proti prebiehajúcej klimatickej zmene. Ľuďom predsa nemôže viac záležať na umeleckom diele ako na našej planéte, vraveli.

Ani jedno dielo nebolo pri zásahu poškodené. Protesty tak či tak vzbudili vlnu odporu. Vraj podobné činy majú skôr opačný účinok a znechutení prizerajúci sa ľudia prestanú podporovať environmentálne hnutia aj myšlienky o ochrane klímy.

Skutočne si environmentálni aktivisti režú pod sebou a svojimi zámermi konár, keď oblievajú umelecké diela, prilepujú sa o ich rámy a líhajú si doprostred ciest? Na tieto otázky hľadá vo svojom výskume odpoveď psychológ Colin Davis.

V krátkosti z vedy a techniky:

  • Veľryby v podstate žerú odpad: Už päťdesiat rokov ľudia vedia, že plasty sa dostávajú aj do morského potravinového reťazca. Mikroplasty objavili vedci pri tisícke druhov. Najväčšie obavy majú biológovia o obrie veľryby, ktoré filtrujú veľké množstvá oceánskych vôd. Nový výskum ukazuje, že niektoré z nich môžu denne nevedomky zožrať až desať miliónov kúskov mikroplastov.
  • Ekologický pohreb: Politička Cristina Garcia vždy chcela, aby z nej bol po smrti strom. V Kalifornii presadila zákon, vďaka ktorému sa môžu ľudia po smrti nechať premeniť na kompost. Kompostovanie ľudských tiel sa stalo jednou z foriem ekologického pochovávania, ktorého popularita v západných krajinách v posledných rokoch rastie.
  • Pomôcka pre každého fotografa: Trend, ktorý nastolili v Apple je k perifériám krutý a pokiaľ potrebujete pracovať s externým zdrojom dát, musíte siahnuť po rôznych adaptéroch. Kingston sa rozhodol vytvoriť špeciálnu stanicu s vymeniteľnými modulmi. Môžete si ju prispôsobiť presne podľa svojich potrieb.

Rozhovory ZKH

Ako sa fotia ľadové medvede v rozkvitnutej Arktíde? Čo bolo najťažšie? Ako dlho vlastne fotograf čaká na takúto fotku? A ako točí na drony divoké zvieratá, tak aby sa nebáli? Pozrite si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s fotografom Martinom Gregušom.

SkryťVypnúť reklamu

Podcasty SME

Karikatúra

Recept dňa

S mäsom, so zemiakmi aj ako polievky. Vybrali sme pre vás klasické aj nezvyčajné recepty na jedlá s kyslou kapustou.

Voľný čas

Stiahnite si stovky e-kníh a audiorozprávok. Vyberte si zo slovenského zlatého fondu, svetovej klasiky a autorov edície SME.


Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.

Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  7. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 710
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 195
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 542
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 870
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 182
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 024
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 776
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 907
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Miloš Roman.

Na gól čakali fanúšikovia 50 minút.


TASR
Futbalisti FK Humenné.

Domáci Považania inkasovali tri góly v úvodnom polčase.


TASR
Máté Lékai (vľavo) a Lukáš Urban v prvom štvrťfinále Európskeho pohára EHF FTC-Green Collect Budapešť - Tatran Prešov.

Hádzanárov Tatrana čaká domáca odveta vo štvrťfinále Európskeho pohára EHF.


Larry Lloyd.

Po skončení v Nottinghame pôsobil ako hrajúci tréner vo Wigane, ktorý dostal zo štvrtej do tretej ligy.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu