SME

Slobodník vypovedal v prospech Reháka. Beňa videl svedectvo o spolupráci so sýkorovcami

Na súd s bývalým policajným funkcionárom v kauze Judáš prišli svedčiť vplyvní expolicajti.

Bernard SlobodníkBernard Slobodník (Zdroj: TASR/Martin Baumann)

BANSKÁ BYSTRICA. Bývalého šéfa národnej jednotky finančnej polície Národnej kriminálnej agentúry Bernarda Slobodníka, bývalého námestníka riaditeľa Slovenskej informačnej služby (SIS) Borisa Beňu a bývalého viceprezidenta finančnej správy Daniela Čecha vo štvrtok predvolali na Špecializovaný trestný súd (ŠTS) do Banskej Bystrice.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Slobodník vypovedal v prospech Reháka

Svedčiť majú na hlavnom pojednávaní v kauze Judáš s bývalým riaditeľom úradu zvláštnych policajných činností Jozefom Rehákom, ktorý je obžalovaný zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny a dvoch skutkov prijímania úplatku.

SkryťVypnúť reklamu

Jozef Rehák ešte na začiatku procesu v januári tohto roku uviedol, že sa cíti byť nevinný.

„Nemám žiadnu konkrétnu vedomosť ku skutkom, ktoré sú uvedené v obžalobe,“ uviedol v spontánnej výpovedi Slobodník, ktorý podľa vlastných slov obžalovaného poznal od roku 2014, keď sa stal funkcionárom v Policajnom zbore.

„V priebehu tých troch až štyroch rokov som Jozefa Reháka jedenkrát alebo dvakrát pri našom stretnutí požiadal, či je možné sa pozrieť, či určité osoby nie sú v ich systéme riešené odpočúvaním,“ uviedol na otázku prokurátora, či spolu riešili akúkoľvek záležitosť, ktorá by sa vymykala z bežného rámca služobnej činnosti ako funkcionára.

Podľa jeho slov išlo o osoby jemu známe a nie z kriminálneho prostredia, ale nespomína si, ktoré konkrétne, a odpoveď bola vždy taká, že neboli odpočúvaní. Jozef Rehák uviedol, že si to nepamätá, lebo vtedy ho veľa ľudí oslovovalo.

SkryťVypnúť reklamu

„Povedal som jasne, že pozriem,“ popísal obžalovaný s tým, že bez toho, aby to preveroval, povedal následne, že je to v poriadku. Cez telefón by určite takéto veci neriešil.

Beňa videl svedectvo o spolupráci Reháka so sýkorovcami

K skutkom obžalovaného sa priamo nevie vyjadriť ani svedok Beňa, ktorý podľa jeho slov nebol súčasťou korupčného správania Jozefa Reháka a pozná to len z médií. Obžalovaného pozná od roku 2010, keď nastúpil na ministerstvo vnútra.

Na otázku prokurátora o inej vedomosti k skutkom uviedol, že na jednom stretnutí na prelome rokov 2016 a 2017, sa stretli s obžalovaným a s Petrom Koščom.

„V priebehu rozhovoru Košč ukázal zápisnicu o výpovedi svedka, kde vypovedal jeden zo skupiny sýkorovcov a popisoval spôsob, akým spolupracovali s príslušníkmi polície, ako získavali informácie a ako ich vyplácali za tieto informácie.

SkryťVypnúť reklamu

Bola tam aj osoba, ktorú tento človek oslovoval Dodo, ktorý dostával peniaze vo výške tisícok korún,“ popísal Beňa a dodal, že malo ísť o obžalovaného Jozefa Reháka.

„Košč vtedy povedal, že ho to stálo veľa úsilia, aby vec upratal, aby bola odňatá dozorovému prokurátorovi a pridelená na inšpekciu pod Lučanského,“ dodal svedok s tým, že Košč to pre obžalovaného urobil, lebo boli priatelia.

Po otázke prokurátora, kto bol Košč na súde vypadla elektrina a sudca pojednávanie prerušil.

Po takmer hodinovej pauze pojednávanie pokračuje vypočúvaním svedka Beňa, ktorý hovorí, že Košča spoznal v roku 2016, keď mu ho pri nástupe do SIS predstavil riaditeľ ako „osobu, ktorá má dobré kontakty naprieč bezpečnostnými zložkami SR a môže byť užitočný ako zdroj informácií“.

SkryťVypnúť reklamu

Košč mal získavať podľa Beňa informácie o prípadoch, ktoré boli vyšetrované na Prezídiu Policajného zboru, prešetrované na SIS alebo vojenskom spravodajstve. Budoval si vzťahy na týchto inštitúciách a využíval získané informácie vo svoj prospech v biznise a podobne.

Čech dostal peniaze od Lučanského kamaráta

Súd v prípade Beňa v máji 2021 schválil dohodu o vine a treste. Obvineného uznal za vinného zo zločinu prijímania úplatku a z dvoch prečinov ohrozenia dôvernej skutočnosti a vyhradenej skutočnosti.

Za to mu uložil úhrnný trest odňatia slobody vo výmere troch rokov s podmienečným odkladom so skúšobnou dobou na päť rokov a probačným dohľadom.

Beňa mal zaplatiť aj peňažný trest vo výške 14-tisíc eur s náhradným trestom odňatia slobody vo výmere osem mesiacov. Proti verdiktu sa nebolo možné odvolať.

SkryťVypnúť reklamu

Svedok Daniel Čech uviedol, že obžalovaného Jozefa Reháka osobne videl jedenkrát v živote na pracovnej porade na Donovaloch, inak sa s ním nestretol a nepoznal ho. Hovorí k druhému skutku obžaloby, ktorý sa ho aj týka. Popisuje, že prijal úplatky od Milana Lučanského trikrát – dvakrát 4 000 eur a raz 2 000 eur.

„Bolo to prevažne za informácie, na ktoré sa ma pýtal, informácie sa týkali rôznych daňových subjektov, či je tam otvorená daňová kontrola, či tam prebieha odvolacie konanie a prípadne aj iné informácie. Peniaze od pána Lučanského neboli za dohodu, o ktorej sa hovorí v obžalobe. Hovoril mi však, že to je od jeho kamaráta, ktorý je vďačný za informácie, ktoré mu poskytujeme. To meno mi nikdy nepovedal,“ popísal Čech, s tým, že Lučanský mu nepovedal, kam tie informácie posúva.

SkryťVypnúť reklamu

Lučanský bol podľa svedka v tom čase vo funkcii prvého viceprezidenta Policajného zboru. Čech podobne ako Beňa uzavrel s prokurátorom dohodu o vine a treste, ktorú schválil súd.

Podľa obžaloby Jozef Rehák v rokoch 2000 až 2011 pôsobil pod prezývkou „Dodo" pre zločineckú skupinu sýkorovcov, pre ktorú mal zisťovať informácie z prostredia polície.

Takisto je obžalovaný z korupčných skutkov, do ktorých boli zapojení aj ďalší policajní funkcionári.

Bihári potvrdil spoluprácu s Rehákom

Na súde už v procese s Jozefom Rehákom vypočuli napríklad odsúdených členov sýkorovcov Martina Biháriho a Róberta Lališa. Zatiaľ čo prvý menovaný obžalovaného usvedčoval, druhý odmietol, že by s Jozefom Rehákom spolupracoval.

Ako svedok sa pred súd v tejto kauze postavil aj ďalší sýkorovec, odsúdený Jurij Fejer, známy ako „Malý Rus“, ktorý uviedol, že obžalovaného osobne nepoznal, ale pozná ho pod prezývkou „Dodo“ a vie, že bol na výplatnej páske sýkorovcov

SkryťVypnúť reklamu

Bývalého riaditeľa úradu zvláštnych policajných činností obvinili v rámci kauzy Judáš. Pôvodne bol od decembra 2020 stíhaný väzobne, v apríli 2021 ho však prepustili na slobodu.

Najvyšší súd totiž dozorovému prokurátorovi vyčítal nekonanie pri žiadosti obvineného o prepustenie.

Súdy

Eskorta odvádza z pojednávacej miestnosti Branislava Pašku.

Paška bol odsúdený za machinácie pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe.


SITA 6
Odsúdený bos skupiny piťovcov Juraj Ondrejčák počas pojednávania Špecializovanom trestnom súde v Banskej Bystrici 18. marca 2025.

Ondrejčák kritizoval obmedzenia návštev.


SITA 4
Súvisiace témy: Súdy, Korupcia
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. Kam smerujú peniaze bohatých?
  3. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  4. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  5. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  7. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  8. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji
  1. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  2. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  3. Kam smerujú peniaze bohatých?
  4. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  6. Záver vojny bol pre mnohých Slovákov životnou skúškou
  7. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá
  8. LESY SR otvorili Poľanu: Nová cesta pre ľudí aj prírodu
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 15 943
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 6 213
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 080
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 4 107
  5. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas? 2 598
  6. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 2 536
  7. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 433
  8. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody 2 342
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Maďarskí hokejisti na MS v hokeji 2025.

Nórsko dnes zdolalo Maďarsko v skupine B na MS v hokeji 2025. Pozrite si priebeh, výsledok, tabuľku a góly.


a 1 ďalší
Marián Zeman a Martin Petro počas nahrávania podcastu Taký je futbal.

Pozrite si najnovšiu epizódu podcastu Taký je futbal.


Slovenskí hokejisti po prehre v zápase Slovensko - Lotyšsko v skupine A na MS v hokeji 2025.

Jediné dva tímy, ktoré Slovensko zdolalo na MS v hokeji 2025, hrali v priamom súboji o udržanie sa medzi elitou.


Stanislav Benčat
Max Verstappen prichádza do cieľa Veľkej ceny Emilia Romagna 2025.

Formule 1 v budúcom roku pribudne Madrid, no kalendár sa má udržať na 24 veľkých cien.


Reuters
SkryťZatvoriť reklamu