Prezidenta Zuzana Čaputová vypísala referendum, ktoré podnietil Smer, na 21. januára. Rozhodovať sa v ňom bude o zmene ústavy, nie samotných predčasných voľbách. Zdá sa však byť málo pravdepodobné, že by referendum mohlo byť platné.
V samosprávnych voľbách sa extrémistom nedarí, nepomohlo by im ani spájanie strán. Pravicovému extrému totiž nevyhovuje väčšinový systém, ktorým sa volí v župných a komunálnych voľbách.
Elon Musk sa rozhodol, že si kúpi celý Twitter. Zo spoločnosti začal vyhadzovať ľudí, rozpráva o spoplatnení niektorých funkcií a zjavne poriadne nerozumie, čo to vlastne kúpil. Čo je Muskov problém a čo problém Twitteru? A prečo sa Twitter nedá opraviť technologicky, keďže to nie je motor vesmírnej rakety? Najnovšiu epizódu Dobrého rána si môžete ráno vypočuť aj v mobilnej aplikácii SME.
V dnešnom vydaní sa dočítate:
- Rozhodne sa v referende o predčasných voľbách? Kedy by mohli byť?
- Republika a Smer sa v komunálnych voľbách zblížili. ĽSNS by nepomohlo ani spájanie
- Putin ho počúva, Šojgu sa ho obáva. Šéf wagnerovcov môže zatriasť kremeľskou politikou
- Je to predlžovanie agónie. Veritelia Arce neveria, chcú ju poslať do konkurzu
- Slovan si vybojoval európsku jar. V zápase o všetko zdolal Žalgiris Vilnius
- Pápež vraví, že je v nebi. Tajomné zmiznutie mladej Emanuely pripomína román Dana Browna
INDEX: Ak si v piatok kúpite tlačené vydanie denníka SME, nájdete v ňom vložený biznisový magazín INDEX, v ktorom pokračuje seriál o slovenských oligarchoch. V tomto čísle si prečítate o Oszkárovi Világim, šéfovi Slovnaftu a priateľovi mnohých vplyvných politikov. SME na celý víkend spolu s magazínom stojí len 1,70 eur.
Rozhodne sa v referende o predčasných voľbách? Kedy by mohli byť?

V sobotu 21. januára 2023 sa na Slovensku bude po siedmich rokoch konať referendum. Dnes ho vyhlási prezidentka Zuzana Čaputová. Ľudia majú hlasovať o tom, či sa do ústavy dostane možnosť skrátiť volebné obdobie, ktorá v nej doteraz nie je.
Opozičný Smer chcel pôvodne položiť dve otázky. Jednu z nich - o tom, či má súčasná vláda podať demisiu - však Ústavný súd označil za protiústavnú.
"Toto referendum vnímam ako súčasť rok a pol prebiehajúcej politickej kampane jednej strany," povedala prezidentka. "Nebudem preto vyzývať občanov na účasť a nebudem ich od účasti ani odrádzať."
Súhlasí však s tým, aby do ústavy konečne pribudla úprava, za akých okolností je skrátenie volebného obdobia možné. Doterajšie predčasné voľby sa konali bez opory v ústave. Denník SME k téme pripravil sériu otázok a odpovedí.
Demokracia nemá byť pre bohatých: Je pochopiteľné, že vyhlásenie absurdného referenda o referende, ktoré nám z politickej zlomyseľnosti, bezohľadnosti a egoizmu zoslal Robert Fico, vyvolá vlnu nevôle. Tú treba kvitovať, ale ako vždy, aj teraz treba dávať pozor, aby nám zloba nezatemnila zrak, píše Peter Tkačenko.
Republika a Smer sa v komunálnych voľbách zblížili. ĽSNS by nepomohlo ani spájanie

Samosprávne voľby ukázali, že úspech Mariana Kotlebu v župných voľbách v 2013 bol skôr anomáliou než receptom na politický úspech pre krajnú pravicu. Nikto z extrémistických strán ho odvtedy nedokázal napodobniť, hoci do každých miestnych aj župných volieb postavili veľký počet kandidátov.
Výsledkom posledných volieb je iba to, že extrémisti sú jednými z hlavných porazených.
Denník SME sa podrobnejšie pozrel na úspechy pravicového extrému, teda ĽSNS a Republiky, ale aj strany Život, Národnej koalície a ďalších. Dohromady získali extrémisti dvadsaťjeden starostov v menších obciach a ďalšiu desiatku v rôznych koalíciách.
Republika sa ako jediná ešte môže pochváliť úspechom v okresnom meste. Primátorské kreslo v Banskej Štiavnici obhájila Nadežda Babiaková, kandidovala za širokú koalíciu, ktorej súčasťou bola aj Republika.
Volebný geograf Tibor Madleňák z Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici hovorí, že extrémistom nevyhovuje väčšinový systém, ktorým sa volí v župných a komunálnych voľbách. Voliči extrémistických strán sú navyše naviazaní na silného lídra a menej vnímajú ďalších straníkov.
V krátkosti z domova:
- Útok v škole v Novákoch: Na strednej odbornej škole v Novákoch útočil študent so sekerou. Napadol spolužiačku a zranil jedného chlapca. Policajti ho za pomoci policajného psovoda so služobným psom zadržali neďaleko od školy. Prípad prebrala NAKA, útočníka podozrieva z úkladnej vraždy v štádiu pokusu na viacerých osobách.
- Štát tlačí vysoké školy k prepúšťaniu: V centre sporu o financie medzi vysokými školami a ministerstvom financií sa odohráva aj iný, rovnako dôležitý spor o tom, či na vysokých školách nepracuje príliš veľa ľudí. Toto si myslia úradníci, ktorí podľa návrhu štátneho rozpočtu predpovedajú, že v budúcom roku bude na verejných vysokých školách pracovať o dvetisíc menej zamestnancov než teraz.
- Koronavírus na Slovensku: PCR testy odhalili 249 nakazených, laboratóriá celkovo vykonali 1 133 testov. V nemocniciach aktuálne leží 527 pacientov, pribudlo aj šesť obetí ochorenia Covid-19.
Putin ho počúva, Šojgu sa ho obáva. Šéf wagnerovcov môže zatriasť kremeľskou politikou

Kým v deväťdesiatych rokoch mal v Petrohrade len stánky s hot dogmi, v roku 2001 už Jevgenij Prigožin vo vlastnej luxusnej reštaurácii obsluhoval nového ruského prezidenta Vladimira Putina a japonského premiéra.
Ruský oligarcha a šéf siete reštaurácií, prezývaný aj Putinov kuchár, sa odvtedy vypracoval na jednu z najvplyvnejších postáv ruského biznisu a čoraz viac aj politiky.
V posledných mesiacoch mu v tom pomohla ruská invázia na Ukrajine. Prigožin nielenže priznal, že stojí za paramilitárnou skupinou Wagner, ale otvorene kritizuje aj ruských generálov či ministra obrany a nebojí sa povedať pravdu ani Vladimirovi Putinovi.
Putin sa tak môže na Prigožina a jeho žoldnierov spoliehať čoraz viac a na druhú koľaj odstaviť práve kritizovaného ministra obrany Sergeja Šojgua, ktorý ho mesiace presviedčal o vojenských úspechoch.
V krátkosti z Ukrajiny:
- Mobilom proti raketám: Je to jednoduché. Stačí mať správnu aplikáciu, zamieriť telefónom na raketu a ukrajinská armáda dostane informácie o jej polohe. Aj takto sa dajú počas vojny s Ruskom zachraňovať životy, protivzdušná obrana potom môže strelu alebo dron ľahšie zostreliť. Aplikácie ePPO je ukážkou, ako sa do vojny na strane napadnutého štátu zapájajú aj ukrajinskí programátori.
- Rusko nie je kybernetická mocnosť: Štyridsaťštyriročný Andryj Baranovyč je ukrajinský programátor a jeden z najznámejších hackerov. V online svete je známy ako Herm1t a v minulosti v médiách vystupoval sporadicky ako Sean. V posledných týždňoch vyšiel z anonymity. Je spolutvorcom skupiny RUH8, ktorej cieľom bolo chrániť ukrajinský kybernetický priestor.
- Ruská spojka v Moldavsku: Moldavský politik a oligarcha Ilan Šor je známy svojimi proruskými postojmi a finančnými škandálmi. Z citlivých dokumentov, ktoré sa podarilo získať ukrajinskej rozviedke, vyplýva, že Šor je dnes pre Moskvu nástrojom na presadzovanie kremeľskej propagandy v Moldavsku. A mohol by tiež pomôcť zvrhnúť súčasnú prozápadnú vládu.
- Švajčiari sa držia neutrality: Švajčiarsko si už viac ako dvesto rokov drží status neutrálnej krajiny. Ich postoj sa snaží zmeniť, alebo aspoň mierne zjemniť Nemecko. Nemecká ministerka obrany Christine Lambrechtová nedávno vyzvala švajčiarsku vládu, aby zrušila veto na opätovný vývoz protilietadlových delostreleckých granátov.
- Rusi sa zrejme stiahnu z Chersonu: Ruské vojská sa zrejme stiahnu zo západného brehu Dnepra v Chersonskej oblasti, povedal podľa denníka Kommersant zástupca ruských okupačných úradov v regióne Kirill Stremousov. Na západnom brehu Dnepra pritom tiež leží mesto Cherson.
- Odpojená Záporožská elektráreň: Záporožská jadrová elektráreň je po ostreľovaní a po ničení zvyšného vysokonapäťového vedenia opäť odpojená od siete, oznámila spoločnosť Enerhoatom. Záložné generátory na chladenie reaktorov majú palivo na 15 dní.
- Elektráreň pod ruskou správou: Moskvou dosadené orgány začali s integráciou Záporožskej jadrovej elektrárne pod správu ruskej energetickej spoločnosti Rosenergoatom. Poradca generálneho riaditeľa Rosenergoatomu Renat Karčaa uviedol, že elektráreň bude presunutá pod správu spoločnosti, ktorá prevádzkuje jadrové elektrárne, po tom, čo sa minú dostupné palivové rezervy.
Zo zahraničných webov:
- Foreign Affairs: Nebezpečný úpadok Ruska
- The New Yorker: Prečo by Putin použil na Ukrajine jadrové zbrane
- Project Syndicate: Sto rokov fašizmu
Vyskúšajte aj ďalšie newslettre od SME
- Výber šéfredaktorky Beaty Balogovej. Odoberať >
- Súhrn týždňa očami Zuzany Kovačič Hanzelovej. Odoberať >
- Týždenný súhrn zo sveta medicíny. Odoberať >
- Víkendový výber dobrého čítania. Odoberať >
- Denný newsletter Korzára. Odoberať >
Je to predlžovanie agónie. Veritelia Arce neveria, chcú ju poslať do konkurzu

Situácia finančníkov zo skupiny Arca Capital sa komplikuje. Časť veriteľov spochybňuje jej ozdravný plán a preferuje konkurz s tým, že rýchlym predajom jej majetku získajú lepší výnos.
Vedenie Arcy na čele s Rastislavom Veličom dlhodobo tvrdí, že veriteľom zabezpečí vyššie plnenie pohľadávok, ak dokončí reštrukturalizáciu dlhov. V ozdravnom pláne spoločnosti Arca Capital Slovakia uviedlo, že konkurz prinesie len 22 percent hodnoty pohľadávok, kým reštrukturalizácia až 73 percent.
Veritelia však poukazujú na gigantické, takmer 900-miliónové dlhy spoločnosti Arca Investments, čo je strešná firma skupiny. Tvrdia, že kto svojím podnikaním narobil také veľké dlhy, sotva ich dokáže splatiť pokračovaním v podobnom biznise. Myslia si preto, že ozdravný plán je len predlžovaním agónie finančnej skupiny.
V krátkosti z ekonomiky:
- Krachujúcich kaviarní pribúda: Desiatky kaviarní neprežili turbulentné pandemické obdobie. Zatvorením prevádzky sa však príbeh zvyčajne nekončí. Nasleduje vyrovnanie dlhov. Často pritom ide o nemalé sumy. Skúsenosti s tým majú aj známe postavy slovenského biznisu, ktoré podľahli pokušeniu byť pánom vlastnej kaviarne. Počítajú straty a niektorí riešia aj konkurzy.
- Developeri menia projekty: Byty sa stali v uplynulých rokoch nedostatkovým tovarom. Dôvodom boli lacné hypotéky aj dobrá ekonomická situácia. Pomery na trhu sa však začínajú obracať. Napriek tomu v posledných dňoch sa developeri hneď dvoch bratislavských projektov rozhodli, že pôvodne zamýšľané kancelárie stavať nebudú a namiesto nich ponúknu byty, respektíve apartmány.
- Kalkulačka na výpočet 14. dôchodku: Sociálna poisťovňa pripravila pre poberateľov dôchodku kalkulačku na výpočet sumy takzvaného 14. dôchodku. Tá je už zverejnená na jej webovej stránke. Kalkulačka umožňuje zápis aj v inej mene ako euro, zabezpečí prepočet na euro, pričom sa suma dôchodku v eurách zaokrúhľuje na najbližší eurocent nadol.
Slovan si vybojoval európsku jar. V zápase o všetko zdolal Žalgiris Vilnius

Futbalisti Slovana Bratislava si po 53 rokoch zahrajú v klubovej Európe aj na jar. V zápase Európskej konferenčnej ligy zvíťazili na pôde Žalgirisu Vilnius 2:1 a postúpili priamo do osemfinále ako víťazi H-skupiny.
Naposledy sa Bratislavčania predstavili v európskych klubových súťažiach v jarnej časti v roku 1969, keď napokon vyhrali PVP po finálovom triumfe nad FC Barcelona 3:2.
Svojho súpera vo vyraďovačke spozná Slovan 24. februára. Prvé zápasy osemfinále sa odohrajú 9. marca, odvety 16. marca.
O víťazstve zverencov Vladimíra Weissa v metropole Litvy rozhodol Aleksandar Čavrič, ktorý v prvom polčase strelil dva góly po akciách Giorgia Čakvetadzeho. Domáci skorigovali stav duelu tesne po prestávke zásluhou Francisa Kyeremeha.
Ďalšie športové správy
- Športový prehľad: Denne to najdôležitejšie zo športu. Odoberať >
Pápež vraví, že je v nebi. Tajomné zmiznutie mladej Emanuely pripomína román Dana Browna

Končil sa jún roku 1983 a pätnásťročná Emanuela Orlandi mala ísť na hodinu flauty do hudobnej školy. Kráčať v tej horúčave sa jej nechcelo. Zvezieš ma? spýtala sa svojho staršieho brata Pietra. Choď, prosím, sama, povedal jej. A to bolo poslednýkrát, čo ju videl živú.
Orlandiovci bývali priamo vo Vatikáne. Otec rodiny tam bol zamestnaný a vďaka tomu mali na jeho teritóriu služobný byt. Zvykli si na to, že je to mesto v meste, štát v štáte, systém v systéme. Život v ňom sa riadil zvláštnymi pravidlami a pohyb v ňom bol kontrolovaný. Jeho brány sa o pol noci zatvárali.
Keď sa potom dospievajúca Emanuela nevrátila a nedala o sebe vedieť ani najbližšie dni, nebolo to len vecou talianskej polície. O jej pravdepodobnom únose a následnom osude mal najviac informácií Vatikán, ten sa však to najdôležitejšie rozhodol tajiť.
„Tento príbeh je hodný románu Dana Browna,“ znie v úvode štvordielneho dokumentárneho seriálu Vatikánske dievča. V ňom tvorcovia zhŕňajú všetky teórie, ktoré sa od roku 1983 pri vyšetrovaní tohto prípadu objavili.
V krátkosti z kultúry:
- Čo si pozrieť na Mesiaci fotografie: Keď išiel svetoznámy český fotograf Antonín Kratochvíl fotografovať Davida Bowieho, vyzval ho, aby spolu išli hľadať svetlo. A tak si ho získal. Jeho portrét legendárneho hudobníka je ústredným vizuálom 32. ročníka Mesiaca fotografie v Bratislave. Práve portrét je jednou z hlavných tém tohtoročného festivalu.
- Šťastne až naveky: Dagmar, Sandy, Šárka, Mirek, Kristýna, Mirka, Andy, Matejčík a Fro mali jasnú predstavu, kedy vzťah funguje a kedy má šancu pretrvať až do konca života. Akurát, že to videli každý trochu inak. Keď za nimi prišla česká režisérka Jana Počtová, otvorili jej dvere, nech sa zblízka pozrie, ako pekne to majú doma zariadené.
- Listy z tohto sveta: Keď zomrel Július Satinský, jeho rodina sa rozhodla spravovať bohatú pozostalosť, ktorú po sebe zanechal. Presnejšie, venuje sa jej najmä dcéra Lucia Molnár Satinská. Bola ešte tínedžerka, keď stratila otca a aby sa vyrovnala so smútkom, začala mu písať listy, ktoré teraz vychádzajú v podobe útlej knižky.
Rozhovory ZKH

Ako riešia šéfredaktori bezpečnosť svojich ľudí? Sú novinári ohrození? A ako na nich vplýva to, že sú sústavným terčom pre politikov? Ako rozlišovať, ktorý hejt je vážna hrozba, a ktorý nie? Pozrite si diskusiu Zuzany Kovačič Hanzelovej o slobode novinárov a útokoch na novinárov so šéfredaktormi Beatou Balogovou, Matúšom Kostolným, Petrom Bárdym a Lukášom Dikom.
Podcasty SME
- Ľudskosť: Anton Popovič o tom, ako vzniká hudba, ktorá sa nás dotýka
- Index: Firma z Prešova riadi osvetlenie v Kyjeve. Spotrebu elektriny dokáže znížiť aj o 40 percent
- Neumlčaní: Autor spisu Gorila: Keď nie je pravda na ich strane, skúšajú to silou
- Kvantum ideí: Odkiaľ pochádza význam našich slov?
Karikatúra

Recept dňa

Kuracie mäso môže chutiť exoticky vďaka koreninám, ktoré tak radi používajú obyvatelia Indie. Vyskúšajte pálivé kuracie karí.
Voľný čas
Stiahnite si stovky e-kníh a audiorozprávok. Vyberte si zo slovenského zlatého fondu, svetovej klasiky a autorov edície SME.
Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť v pondelok.
Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Beata
Balogová
