SME

Lekárske fakulty viac medikov nezvládnu, vypočuli si ministri

Ministri Lengvarský a Matovič hovorili s dekanmi lekárskych fakúlt o ich dofinancovaní.

Zľava: Minister financií Igor Matovič, dekan Lekárskej fakulty Univerzity Komenského Juraj Šteňo, dekanka Jesseniovej lekárskej fakulty v Martine Andrea Čalkovská a minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský počas brífingu o financovaní lekárskych fakúlt.Zľava: Minister financií Igor Matovič, dekan Lekárskej fakulty Univerzity Komenského Juraj Šteňo, dekanka Jesseniovej lekárskej fakulty v Martine Andrea Čalkovská a minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský počas brífingu o financovaní lekárskych fakúlt. (Zdroj: SITA/Branislav Bibel)

BRATISLAVA. Ministri zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO) a financií Igor Matovič (OĽANO) diskutovali s dekanmi lekárskych fakúlt (LF) o možnostiach ich dofinancovania v súvislosti so zvýšením počtu slovenských medikov.

Dekani poukázali na aktuálne problémy vzdelávania lekárov, apelujú na riešenia s perspektívou do budúcna.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Po medializovaných informáciách sme sa stretli, aby sme sa dohodli na ďalšom postupe pri zvyšovaní počtu slovenských študentov na slovenských lekárskych fakultách a na spôsobe financovania, aby bolo jasné, prehľadné a aby bolo dlhodobo udržateľné," povedal Lengvarský.

SkryťVypnúť reklamu

Študenti majú obmedzený prístup k pacientom

Očakávajú návrhy, s ktorými budú môcť pracovať a premietnuť ich do rozpočtu. Dodal, že následne budú môcť zjednotiť koncepciu vzdelávania zvýšeného počtu slovenských lekárov s perspektívou do budúcnosti.

"Máme problém vzdelávať tých študentov, ktorých máme teraz. Študenti majú limitovaný prístup k pacientom, pretože sa redukuje počet lôžok," podotkol dekan Lekárskej fakulty Univerzity Komenského Bratislava Juraj Šteňo.

Zvýšenie počtu medikov podľa neho nie je možné vzhľadom na kapacity. Podčiarkol potrebu systémových opatrení pre zlepšenie financovania fakúlt, aby si nemuseli na prežitie privyrábať od samoplatcov.

Mladí lekári musia vidieť perspektívu

Apeloval aj na zlepšenie podmienok praktickej výučby klinických predmetov, či na riešenie podmienok v zdravotníckych zariadeniach. Aj tieto kroky by podľa neho prispeli k zvýšeniu motivácie lekárov ostať na Slovensku.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Lengvarský má pripravené memorandum pre lekárov Čítajte 

Mladí lekári podľa neho musia vidieť opatrenia s perspektívou, že budú pracovať v lepších podmienkach. Rovnako vyzdvihol potrebu zastabilizovať počet sestier.

Minister financií ozrejmil, že nechcú zvýšiť počet medikov, len podiel tých slovenských na úkor zahraničných. "Na to nepotrebujeme ani viac priestorov, ani viac vyučujúcich," dodal.

Cieľom má byť viac študentov, ktorí ostanú pracovať na Slovensku. Dodal, že ponuka na dofinancovanie výpadku za zahraničných študentov pre fakulty platí a že nechcú, aby fakulty vzdelávali nových medikov za menej financií.

Vladimír Lengvarský

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  4. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike?
  5. Dobrovoľníci, prihláste sa na Týždeň dobrovoľníctva
  6. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu?
  7. Green Corner: zelené bývanie blízko centra s prvou splátkou 10 %
  8. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky
  1. Jednoduché farebné premeny do bytu aj záhrady
  2. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii
  3. Zlatý sen vo vzduchu
  4. Sapara a Nagy povzbudzovali malých futbalistov a futbalistky
  5. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  6. Pozvánka, ktorá sa neodmieta: oslávte 25 rokov s Kauflandom
  7. Kaufland oslavuje 25 rokov a tvorí pilier slovenskej ekonomiky
  8. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia
  1. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike? 7 611
  2. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 5 271
  3. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 5 173
  4. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu? 5 045
  5. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje 4 114
  6. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 2 870
  7. Slováci posielajú na MS mladíkov. Kedy hrajú a kde ich sledovať? 2 201
  8. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 1 907
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Zľava Dávid Mudrák, brankár Patrik Rybár, Rasmus Andersson a Michal Beňo v zápase Slovensko - Švédsko v skupine A na MS v hokeji 2025.

Pozrite si, ako vyzerá aktuálna tabuľka skupiny A na MS v hokeji 2025. Na ktorom mieste je Slovensko po zápase proti Švédsku?


Slovenský futbalista Milan Škriniar v klube Fenerbahce Istanbu.

Tridsaťročný obranca zaznamenal svoj tretí gól v prebiehajúcej ligovej sezóne.


TASR
Fotka zo zápasu Dánsko - USA na MS v hokeji 2025.

USA zdolalo Dánsko v skupine B na MS v hokeji 2025. Pozrite si priebeh, výsledok, tabuľku a góly.


a 1 ďalší
Martin Chromiak, Dalibor Dvorský a Samuel Honzek pred zápasom Slovensko - Švédsko v skupine A na MS v hokeji 2025.

Video, zostrih a góly zo zápasu Švédsko - Slovensko v skupine A na MS v hokeji 2025.


SkryťZatvoriť reklamu