BRATISLAVA. Každý biskup vo svojej diecéze je kompetentný za svoje konanie i vyhlásenia a zodpovedá za svoje názory. V reakcii na medializovaný obsah obežníka trnavského arcibiskupa Jána Oroscha to uviedla Konferencia biskupov Slovenska.
Bližšie komentovať obsah dokumentu nechce. Odvoláva sa pritom na to, že ide o dokument pre vnútornú potrebu Trnavskej arcidiecézy a slovo arcibiskupa sa viaže na tento dokument. "Neprináleží nám to komentovať," tlmočil stanovisko konferencie Radovan Pavlík z tlačového oddelenia.

Necitlivé vyjadrenia
Vyjadrenia arcibiskupa Oroscha k útoku pred barom Tepláreň považuje premiér Eduard Heger za nešťastné. "Potrebujeme viesť diskusiu, ktorá je konštruktívna a nepolarizuje. Prinášať pochybnosti a ďalšiu polarizáciu je veľmi nešťastné," povedal v relácii Sobotné dialógy.
Premiér pripomenul, že obežník bol interným dokumentom. "I napriek tomu si myslím, že každý by mal vážiť slová, aké používa a čo zasieva do mysle ľudí," doplnil.
Avizoval, že návrh legislatívy na posilnenie majetkových práv osôb žijúcich v spoločnej domácnosti by minister spravodlivosti mohol predstaviť v priebehu týždňov.
"Ministra spravodlivosti som požiadal, aby začal bezodkladne konať. On začal bezodkladne konať. Je to však istý legislatívny proces, chce to pripraviť kvalitne," dodal.
Milanová žiada od biskupov stanovisko
"Je necitlivé a odsúdeniahodné zo strany trnavského arcibiskupa Oroscha podsúvať verejnosti obraz o obetiach teroristického útoku zo Zámockej ako o závislých od drog," zhodnotila vyjadrenia Oroscha poslankyňa Mária Kolíková.
Kolíkovú mrzí , že sa na verejnosť dostali vyjadrenia Oroscha deň po tom, ako katolícka cirkev zorganizovala omšu aj za obete tejto vraždy a v ktorej arcibiskup Zvolenský kládol dôraz na lásku Boha ku každému bez rozdielu.
"Verím, že cirkev zaujme jasné stanovisko k uvedeným výrokom. Zvlášť od cirkvi asi prirodzene očakávame, že bude zmierovateľom, že bude tlmiť vášne a ponúkať cestu porozumenia. V tomto prípade ide, žiaľ, o pravý opak," dodala.
Akékoľvek prejavy neznášanlivosti je podľa ministerky kultúry Natálie Milanovej potrebné vytesniť z našich životov, aj z kazateľníc. "Text trnavského arcibiskupa považujem za prejav absolútneho nepochopenia, krutosti, konšpiračnej manipulácie a šírenia dezinformácií," uviedla.
"Relativizovanie teroristického útoku na Zámockej sa nedá vnímať inak ako znevažovanie dvoch nevinných obetí a ich pozostalých," upozornila. Dodala, že podobné prejavy nemožno prejsť mlčaním, preto sa obrátila na Konferenciu biskupov Slovenska, aby sa k prípadu jasne vyjadrila.
Orosch podľa polície manipuluje
Voči Oroschovým slovám sa ohradila aj polícia. "V liste sa nachádzajú časti, ktoré hrubo manipulujú s teroristickým útokom na Zámockej ulici, stigmatizujú dve nevinné obete a popierajú samotnú kresťanskú vieru, ktorej je arcibiskup oficiálnym predstaviteľom," konštatuje polícia.
Poukazuje tiež na to, že arcibiskup pri spochybňovaní obetí používa opytovacie vety. "To je štandardná kreatívna technika manipulátorov, ktorí svoje skutočné myšlienky schovávajú za otázniky," upozornili policajti.
Zdôraznili, že podobné vyhlásenia živia nenávisť v spoločnosti a podnecujú stúpajúcu agresiu, ktorej prejavy možno vidieť i na ostatných prípadoch zo slovenských škôl. "Autorita, akou by mal byť arcibiskup pre veriacich, namiesto spájania a upokojovania rozdeľuje spoločnosť na základe manipulatívnych otázok založených na klamstve," hodnotí polícia Oroschovo konanie.
Stanovisko polície nahnevalo predsedu Národnej rady a hnutia Sme rodina Borisa Kollára. "Myslím, že tieto úvahy tiež manipulujú a tieto vaše keci nemajú nič spoločné s prácou polície. Ak arcibiskup naplnil nejaký trestný skutok, tak ho obviňte," uviedol Kollár s tým, že potom o tom môžu na stránke informovať, ale vecne. "Ale tieto adminove keci si láskavo milá stránka polície strčte do z....u," dodal.
V obežníku, ktorý dostávajú kňazi v trnavskej arcidiecéze sa objavilo v príhovore arcibiskupa Oroscha spochybnenie nevinnosti obetí útoku na Zámockej ulici. Orosch síce tvrdí že ich vražda ho zasiahla a vrah bol podľa neho plný nenávisti, no priznáva, že mu prekáža spojenie "nevinné obete". Prostredníctvom otázok s obeťami strelca nepriamo spája možnú drogovú závislosť či nemravné konanie.