BRATISLAVA 20. júla (SITA) - Rozdeľovanie dodatočne zaplatených prostriedkov spoločnosti U.S. Steel Košice (USSK) na dani z príjmov v hodnote 400 mil. Sk je podľa mimovládnej organizácie Transparency International Slovensko (TIS) spojené s politickým klientelizmom. Išlo o prostriedky, ktoré USSK zaplatila nad rámec pôvodných očakávaní. "Na rozdeľovanie týchto prostriedkov nebola uskutočnená žiadna súťaž ani výberové konanie a takéto rozdelenie nebolo založené na žiadnych jasných kritériách," odôvodnila na dnešnej tlačovej besede podozrenie z klientelizmu prezidentka mimovládnej organizácie Emília Sičáková-Beblavá.
Ako ďalej uviedla podľa pôvodného záväzku sa mali prostriedky oceliarne USSK prerozdeliť pre obce na východnom Slovensku. V súčasnosti je však podľa nej medzi vybranými obcami aj mnoho obcí mimo východného Slovenska. "Hoci strany vládnej koalície majú v súčasnosti v územnej samospráve približne 21 % primátorov a starostov, pri rozdeľovaní dodatočných prostriedkov USSK získali obce, ktorých predstavitelia patria do strán koalície, až 60 % zdrojov," konštatovala Sičáková-Beblavá. Podiely, ktoré sa rozdelili v rámci jednotlivých vládnych koaličných strán sa podľa TIS navzájom líšia, pričom podľa mimovládnej organizácie získali najvyššiu sumu prostredníctvom svojich starostov politické strany ANO a SMK.
"V tomto prípade si myslíme, že ide o zneužívanie centrálnej moci na podporu miestnych politikov, to znamená na vytváranie lojality voči vládnucim politickým stranám," komentovala Sičáková-Beblavá. Dodala, že ide o mrhanie verejnými prostriedkami, pretože kritérium na rozdávanie prostriedkov sa nezakladá na kvalite predložených projektov, ale vychádza z politických konexií jednotlivých predstaviteľov miestnej samosprávy. Takto sa podľa TIS efektivita použitia verejných prostriedkov znižuje.
Vláda SR v júni tohto roku schválila návrh Ministerstva financií SR na rozdelenie 400 mil. Sk, ktoré nad rámec pôvodných očakávaní zaplatila na dani z príjmu oceliareň USSK. Dodatočné dane spoločnosti USSK vyplynuli z minuloročnej dohody medzi slovenskou vládou a Európskou komisiou o obmedzení pôvodne udelených daňových úľav firme.
TIS je mimovládna organizácia založená v roku 1998. Je národnou pobočkou medzinárodnej mimovládnej organizácie Transparency International. Venuje sa znižovaniu korupcie, zvyšovaniu transparentnosti a zodpovednosti verejného sektora na Slovensku.
Agentúra SITA vydá k správe aj zvukovú správu.