BRATISLAVA Najvyšší správny súd SR bude mať pri volebných sťažnostiach dlhšiu lehotu na rozhodnutie. Predĺži sa z 30 na 90 dní.
Vyplýva to z novely Správneho súdneho poriadku, ktorú v utorok schválili poslanci Národnej rady SR.
Predkladatelia vysvetlili, že súčasťou reformy justície schválenej koncom roka 2020 bol aj presun agendy súdnej kontroly volieb do orgánov územnej samosprávy.
Táto predtým patrila do právomoci Ústavného súdu SR a od augusta 2021 prešla do právomoci Najvyššieho správneho súdu SR.
"Avšak bez toho, aby mal Najvyšší správny súd SR k dispozícii potrebné nástroje a mechanizmy na efektívne rozhodovanie v tejto agende bez prieťahov," vysvetlili predkladatelia novely.
Okrem iného bude môcť Najvyšší správny súd SR odmietnuť žalobu v konaní vo veciach ústavnosti a zákonnosti volieb do orgánov územnej samosprávy aj vtedy, keď je zrejmé, že by jej nebolo možné vyhovieť. "Prijať rozhodnutie o odmietnutí žaloby z tohto dôvodu možno len jednomyseľne," píše sa v návrhu.
Upúšťa sa aj od povinnosti rozhodovať o žalobe na pojednávaní. "Správny súd rozhoduje o žalobe spravidla bez pojednávania, pojednávanie môže nariadiť, ak to považuje za potrebné," píše sa v návrhu.
Poslanci pozmeňujúcim návrhom doplnili prechodné ustanovenie, ktorým sa potvrdzuje okamžité uplatňovanie novej právnej úpravy konania vo veciach ústavnosti a zákonnosti volieb do orgánov územnej samosprávy aj v konaniach začatých predo dňom účinnosti novej právnej úpravy.
Najvyšší správny súd SR začal svoju činnosť vykonávať na začiatku augusta 2021. Hierarchicky má postavenie ako Najvyšší súd SR. Okrem odvolacej správnej agendy a disciplinárok sudcov, prokurátorov, notárov i exekútorov má za úlohu rozhodovať aj o volebných sťažnostiach. Táto úloha predtým patrila Ústavnému súdu SR.
Z rokovania parlamentu:
- Verejný ochranca práv bude môcť zostať vo funkcii až do zloženia sľubu nového ombudsmana. "Tým sa dosahuje ústavne legitímny cieľ zabezpečenia aktívnej ochrany základných práv a slobôd fyzických osôb a právnických osôb v konaní pred orgánmi verejnej správy a ďalšími orgánmi verejnej moci," uviedli predkladatelia v dôvodovej správe schválenej novely ústavy.
Národná rada odsúdila uznesením v utorkovom hlasovaní útoky Ruskej federácie na území Ukrajiny namierené voči civilným cieľom. V uznesení parlament zdôraznil, že takéto správanie môže niesť až prvky genocídy civilného obyvateľstva. Parlament zároveň plne podporuje kandidátsky štatút Ukrajiny k Európskej únii a zdôraznil, že stojí pri ľude Ukrajiny a jej demokraticky zvolených predstaviteľoch.
Schválená novela o slobodnom prístupe k informáciám rozšíri povinnosti vyplývajúce zo zákona aj na štátne firmy a dcérske spoločnosti štátnych firiem. Ďalej sa spresní, kedy povinná osoba obmedzí alebo nesprístupní informáciu, ak sa týka kontroly výkonu. Tým sa zamedzí obštrukcii, keď povinná osoba účelovo uskutoční kontrolu na požadovanú informáciu a tak umelo vytvorí dôvod na jej nesprístupnenie alebo obmedzenia.
Poslanci schválili novelu, ktorá sa týka transformácie školských zariadení výchovného poradenstva a prevencie, ktorá nastane 1. januára 2023, v rámci nastavenia ich financovania a zberu údajov. Poslanci odsúhlasili aj pozmeňujúci návrh, ktorým sa zmiernia podmienky personálneho zabezpečenia poradní do 31. decembra 2023.
Prijímanie opatrení pri tovare pod colným dohľadom sa upraví. Tiež sa upraví postup na vymáhanie peňažných povinností podľa daňového poriadku. Vyplýva to zo schválenej novely zákona o presadzovaní práv duševného vlastníctva colnými orgánmi z dielne ministerstva financií.
Z verejného zdravotného poistenia sa budú môcť plne hradiť dve návštevy pôrodnej asistentky v domácom prostredí ženy počas tehotenstva a dve návštevy následne v šestonedelí. Vyplýva to zo schválenej novely zákona o rozsahu zdravotnej starostlivosti.
Novým pamätným dňom na Slovensku by sa mal od začiatku budúceho roka stať 6. marec ako Deň obetí pandémie COVID-19. Vyplýva to z návrhu novely zákona o štátnych sviatkoch, dňoch pracovného pokoja a pamätných dňoch, ktorý do parlamentu predložila trojica poslancov za hnutie OĽaNO Gábor Grendel, Anna Andrejuvová a Kristián Čekovský.
Od budúceho roka sa odstránia nezrovnalosti o chybne zavedenej kompetencii akademického senátu verejnej vysokej školy schvaľovať rokovací poriadok takejto školy. Rokovací poriadok vedeckej rady verejnej vysokej školy schvaľuje vedecká rada danej školy. Návrh pochádza z dielne opozičnej strany Smer, ktorý do parlamentu predložili poslanci Jozef Habánik a Dušan Jarjabek.
Znižovanie celkového množstva emisií vypúšťaných do ovzdušia, zvyšovanie kvality ovzdušia aj obmedzenie množstva emisií priamo na zdroji. Tieto tri hlavné línie sleduje návrh nového zákona o ochrane ovzdušia z dielne ministerstva životného prostredia, ktorý prešiel do druhého čítania. Návrh zákona stanovuje prípustnú mieru znečistenia ovzdušia v krajine, vymedzuje pôsobnosť orgánov ochrany ovzdušia, určuje povinnosti a zákazy pre fyzické a právnické osoby a koriguje monitoring a hodnotenie kvality ovzdušia.
Základné práva seniorov by mohol chrániť po novom komisár pre osoby so zdravotným postihnutím. Po rozšírení agendy úradu by sa mohli zvýšiť jeho kapacity, zriadiť by sa mohli jeho kancelárie aj v Banskej Bystrici a Košiciach. Predpokladá to návrh zákona o komisárovi pre deti a komisárovi pre osoby so zdravotným postihnutím a pre seniorov, ktorú poslanci posunuli do druhého čítania.
Systém štátnej pokladnice sa upraví. Cieľom je navrhovanými zmenami zosúladiť právnu úpravu s potrebami aplikačnej praxe. Súčasná právna úprava už podľa ministerstva financií pre dynamiku technického pokroku nezohľadňuje aktuálny stav. Novela predovšetkým zohľadňuje poznatky získané pri odvádzaní prebytku osobitného účtu Štátnej pokladnice do príjmov štátneho rozpočtu.
Parlament neprijal uznesenie k ohrozeniu bojaschopnosti Ozbrojených síl SR. Uznesenie do parlamentu predložil predseda strany Smer Robert Fico. Poslanci tak nevyjadrili znepokojenie nad stavom bojaschopnosti armády po darovaní systému protivzdušnej ochrany S-300 Ukrajine, uzemnení bojových lietadiel Mig-29 a po odovzdaní časti výzbroje Ukrajine.
Prelety bezpilotných lietadiel, tzv. dronov nad vojenskými objektmi a priestormi, ako aj vojenskými konvojmi a transportmi by sa mohli zakázať. V prípade porušenia by mohli zakročiť profesionálni vojaci a vojenskí policajti. Za priestupok má hroziť pokuta do 500 eur, v blokovom konaní a rozkaznom konaní do 300 eur. Vyplýva to z novely zákona o Ozbrojených silách SR a Vojenskej polícii, ktorú poslanci posunuli do druhého čítania.