Parlament zažil najdlhší hlasovací maratón v histórii. Rekordne dlhé hlasovanie skomplikovala vládna Sme rodina. Jej poslanci sa pokúsili pokútne presadiť dočasné úľavy na daniach pre vleky. Boris Kollár vlastní lyžiarske stredisko na Donovaloch.
Kremeľ pre svoj nápad s vojnou proti Ukrajine stráca vplyv v postsovietskom priestore. Uvedomuje si to Kazachstan, ktorý sa snaží presmerovať časť svojej ropy do ropovodov, ktoré obchádzajú Rusko, aby si tak diverzifikoval prístup na európsky trh.
Kyjev už pripúšťa, že možno bude musieť evakuovať tri milióny obyvateľov. Rusko totiž ničí energetickú a civilnú infraštruktúru Ukrajiny a krajina tak má problémy s elektrinou, s teplom či s vodou. Prichádza tiež zima, ktorá všetky problémy ešte zhorší. Ako Ukrajinci zimu zvládnu, čo môžu s ruským bombardovaním urobiť a čo urobia? Najnovšiu epizódu Dobrého rána si môžete ráno vypočuť aj v mobilnej aplikácii SME.
V dnešnom vydaní sa dočítate:
- Parlamentný hlasovací maratón: Kollár skúsil pomôcť vlekárom, Gyimesi zas bankám
- Lekári odmietajú vládne memorandum. Odídu z nemocníc alebo sa nakoniec dohodnú so štátom?
- Pravidlá hry sa zmenili. Kazachstan chce prepravovať viac ropy na trase, ktorá obchádza Rusko
- Desiatky miliónov pre firmy: Dostanú ich už tento rok? A čo domácnosti?
- Jubilejný zápas ukázal pravdu. Na McDavida nestačia ani Crosby a Ovečkin
- Aj Island bol kedysi homofóbny, no rozhodol sa urobiť zmenu a pohol sa vpred
Parlamentný hlasovací maratón: Kollár skúsil pomôcť vlekárom, Gyimesi zas bankám

Hlasovali vyše šesť hodín. Viac ako 200 ráz poslanci stlačili tlačidlo na hlasovacom zriadení, či sú za, alebo proti. Parlament si však nezapísal len tento rekord. V neprehľadnej spleti vyše 70 návrhov zákonov, o ktorých poslanci mimoriadne hlasovali v jeden deň, sa koaličná Sme rodina pokúsila presadiť aj dočasnú daňovú úľavu pre lyžiarske vleky.
Lyžiarske stredisko Park Snow na Donovaloch vlastní predseda Sme rodina a parlamentu Boris Kollár.
Vládna koalícia išla do hlasovaní s obavami, či poslanci udržia pozornosť a nepomýlia sa, alebo či nezlyhá hlasovacia technika, čo sa bežne stáva. Poslanci síce aj teraz hlásili, že hlasovali inak, prijatie návrhov to však nezmarilo. Napokon však viaceré vládne zámery neprešli pre nesúhlas člena koalície – hnutia Sme rodina.
Prezidentské voľby a voľby do európskeho parlamentu sa pre ich chýbajúce hlasy nebudú konať v jeden deň, ako navrhoval sám premiér Eduard Heger. Kollárovi poslanci zastavili aj snahu ministra vnútra Romana Mikulca o jednoduchšie žiadanie povolenia na pobyt na Slovensku.
Poslanec OĽaNO György Gyimesi sa zase pokúsil k novele zákona o DPH prilepiť oslobodenie niektorých bánk od vedenia transparentných účtov, ktoré pred voľbami využívajú politici a politické strany.
- Vyhovujúci parlamentný chaos: Je veľavravné, že už to ani neberieme ako škandál, ale ako zdroj politickej zábavy. Koaličná strana v parlamente na poslednú chvíľu vyrukuje s návrhom vytiahnutým z brucha na zníženie DPH na vleky a lanovky a jej predsedovi ani nie je hlúpe, že by z toho profitoval on sám, píše Peter Tkačenko.
- Koalícia s ĽSNS je definitívna: Keď je najhoršie a koalícia potrebuje naozajstnú väčšinu, vždy sa v parlamente nájdu kolegovia schopní preklenúť ideologické zákopy a nezištne poskytnúť svoje hlasy. A napočudovanie sú to napospol osoby, ktoré kandidovali za ĽSNS. Toto už by sme naozaj mohli považovať za definitívne spečatenie nesvätého koaličného zväzku Hegerovho kabinetu s ĽSNS, píše Peter Tkačenko.
Lekári odmietajú vládne memorandum. Odídu z nemocníc alebo sa nakoniec dohodnú so štátom?

Odídu lekári z nemocníc alebo sa nakoniec dohodnú s vládou? Odborári odmietli memorandum, ktorým chcel kabinet Eduarda Hegera presvedčiť 2 173 lekárov, aby stiahli výpovede a neodišli z nemocníc. Termín im uplynie 1. decembra, teda presne o 22 dní.
„Memorandum nesvedčí o ochote vlády dohodnúť sa. Sú to len vágne sľuby do budúcnosti,“ okomentoval dokument šéf Lekárskeho odborového združenia Peter Visolajský.
Lekárski odborári vláde tiež vyčítajú, že z ich ôsmich požiadaviek zapracovala do memoranda len štyri. Spisujú preto svoje pripomienky. „Pokiaľ tam bude odpoveď, ktorú vieme zapracovať, tak zapracujeme,“ reagoval minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.
Aj po odmietnutí vládneho memoranda je stále najpravdepodobnejším scenár, že sa vláda a lekárski odborári nakoniec dohodnú a lekári stiahnu svoje výpovede.
Zopakoval by sa tak scenár z roku 2011, keď sa vláda po hromadných výpovediach lekárov napokon s odborármi dohodla. Stalo sa tak vtedy tri dni po uplynutí ultimáta, mnohí z tisícov lekárov, ktorí podali výpovede, však z nemocníc napokon neodišli.
V krátkosti z domova:
- Žilinka naznačil stíhanie Mikulca: Napísal záhadný status na facebooku, ktorému nikto nerozumie, a viac sa vyjadrovať odmieta. Vklad generálneho prokurátora Maroša Žilinku do migračnej krízy prekvapil politikov i odborníkov. Náznaky o možnom stíhaní ministra vnútra Romana Mikulca či iných verejných činiteľov však ostávajú nedopovedané.
- Vianoce budú v Bratislave tmavšie: Vianočná výzdoba bude v hlavnom meste tento rok striedmejšia. Dôvodom je energetická kríza a zdražovanie. Svetelné reťaze, ktoré boli vlani napríklad na stromoch Štefánikovej ulice, Námestia SNP či Hurbanovho námestia, mesto tento rok obmedzí. Mesto plánuje ušetriť aj tým, že svietidlá dá dolu takmer o mesiac skôr.
- Koronavírus na Slovensku: PCR testy odhalili 133 nakazených, laboratóriá celkovo vykonali 1 150 testov. V nemocniciach aktuálne leží 447 pacientov, pribudli aj štyri obete ochorenia Covid-19.
Pravidlá hry sa zmenili. Kazachstan chce prepravovať viac ropy na trase, ktorá obchádza Rusko

Kazachstan v minulosti patril k najbližším spojencom Kremľa. Od vpádu ruských vojsk na Ukrajinu však vzťahy Astany a Moskvy chladnú. Prezident Kazachstanu Kasym-Žomart Tokajev odmietol podporiť ruskú inváziu a rovnako sa postavil k otázke ukrajinských území, ktoré na základe zinscenovaných referend formálne anektovalo Rusko. Kazachstan túto anexiu neuznáva.
"Rusko stráca vplyv v postsovietskom priestore," píše komentátor denníka Financial Times Tony Barber , ktorý v minulosti pôsobil ako zahraničný spravodajca v Rakúsku, Belgicku, Nemecku, Taliansku, Poľsku, bývalom Sovietskom zväze, ale aj v bývalej Juhoslávii.
Barber ilustruje upadajúci vplyv Kremľa aj na príklade Kazachstanu, ktorý sa snaží zbaviť svojej závislosti od Ruska. Barberov komentár vyšiel dva týždne predtým, ako Astana znovu zintenzívnila snahu odpútať sa od Moskvy.
Tokajev totiž najnovšie nariadil zvýšiť objem ropy prepravovanej cez prístavy Aktau a Kuryk v Kaspickom mori na 20 miliónov ton ročne, čo zaznamenal aj ruský denník Kommersant. A ruský denník si tiež všíma skutočnosť, že práve táto trasa cez Kaspické more úplne obchádza Rusko.
V krátkosti z Ukrajiny:
- Týždeň na Ukrajine: Ukrajinci popierajú správy, že by ich Američania nútili do rokovaní s Putinom. Veria vo víťazstvo. Kyjev sa medzitým pripravuje na možnosť, že zostane bez kúrenia a elektriny, Cherson je stále zastretý informačnou hmlou. Prečítajte si týždenný súhrn z vojny na Ukrajine.
- Ukrajina pripúšťa rokovania: Kyjev pripustil rokovania s Moskvou, jeho podmienkou je však obnovenie územnej celistvosti. Oznámil to tajomník bezpečnostnej rady Oleksij Danilov. Volodymyr Zelenskyj už skôr naznačil možnosť rokovaní aj napriek predchádzajúcemu odmietavému postoju.
- Ruský zákaz spolupráce: Rusko zakázalo spoluprácu s desiatkami zbrojárskych firiem zo štátov NATO, vrátane Slovenska. Zákaz sa týka 74 firiem. Zo Slovenska sú na zozname firmy Versor, Robus, Chemica, SMS, ZTS-OTS a ZTS Special. Na vojenskú spoluprácu už však viaceré západné krajiny uvalili sankcie po nelegálnej anexii Krymu a začiatku vojny na Ukrajine.
- Ofenzíva na novom úseku frontu: Rusko podniká na východe Ukrajiny pri meste Vuhledar ofenzívu na novom úseku frontu. Preraziť obranné línie sa mu podľa ukrajinskej armády zatiaľ nepodarilo. Naopak, zrejme utrpelo veľké straty. Útoky môžu súvisieť so snahou Moskvy zabezpečiť si náhradné logistické trasy po poškodení Krymského mosta.
- Návrat obrancov Hadieho ostrova: Zo zajatia v Rusku sa vrátilo 30 ukrajinských obrancov Hadieho ostrova. Splnomocnenec ukrajinského parlamentu Dmytro Lubinec ubezpečil, že vedenie krajiny pracuje na tom, aby sa zo zajatia vrátili všetci vojnoví zajatci.
Zo zahraničných webov:
- The Bulwark: Teraz nie je čas na rokovania s Putinom
- The Atlantic: Stratégiu Západu pre Ukrajinu narušil strach z jadrovej vojny
- The New York Times: Švajčiarsko platí chudobnejším štátom, aby znížili emisie v jeho mene
Vyskúšajte aj ďalšie newslettre od SME
- Výber šéfredaktorky Beaty Balogovej. Odoberať >
- Súhrn týždňa očami Zuzany Kovačič Hanzelovej. Odoberať >
- Týždenný súhrn zo sveta medicíny. Odoberať >
- Víkendový výber dobrého čítania. Odoberať >
- Denný newsletter Korzára. Odoberať >
Desiatky miliónov pre firmy: Dostanú ich už tento rok? A čo domácnosti?

Po pomoci bežným firmám, ktoré sa trápia už niekoľko mesiacov s vysokými cenami energií, vláda schválila pomoc aj pre spoločnosti, ktoré majú vysokú spotrebu. Tie boli z pôvodného balíčka finančnej kompenzácie pre menšie firmy, ktoré vláda oznámila pred dvoma týždňami, vyňaté.
Zákony o dotáciách pre firmy, ktorými sa majú zaviesť cenové stropy, idú po schválení vládou do parlamentu. Ten by ich mal prerokovať v skrátenom legislatívnom konaní.
Presnú výšku stropov by mala vláda ešte potvrdiť nariadením. Na pomoci pomoci sa dohodla aj s tripartitou, teda so zástupcami odborov a zamestnávateľov.
INDEX odpovedá na viaceré nejasnosti v schéme pomoci firmám.
V krátkosti z ekonomiky:
- Schválená novela zákona o dôchodkovom sporení: Všetci súčasní sporitelia v druhom dôchodkovom pilieri narodení po roku 1968, ktorí na penziu sporia v inom ako indexovom dôchodkovom fonde, sa začnú od júla budúceho roka presúvať do indexových fondov. Týchto sporiteľov budú dôchodkové spoločnosti postupne presúvať do indexových fondov do konca roka 2025.
- SaS súčasný návrh rozpočtu nepodporí: Poslanci Národnej rady za opozičnú stranu SaS sa nezúčastnia rokovaní k návrhu zákona o štátnom rozpočte na budúci rok, vyhlásil predseda SaS Richard Sulík. SaS návrh rozpočtu podľa Sulíka v parlamente v súčasnej podobe nepodporí.
- Ako zarobiť na fotovoltike: Komu sa oplatí fotovoltika a na čo treba myslieť pri výbere tepelného čerpadla? Má zmysel uvažovať o fotovoltike v prípade bytových domov? Nakoľko efektívne je znížiť teplotu radiátora a namiesto toho zapnúť elektrický ohrievač či klimatizáciu? Na otázky INDEXU odpovedá energetický expert Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry Michal Ilovič.
Jubilejný zápas ukázal pravdu. Na McDavida nestačia ani Crosby a Ovečkin

Akoby to bolo včera, keď do Národnej hokejovej ligy vstupoval talent, ktorému sa vravelo, že je najlepší od Sidneyho Crosbyho. Od tínedžerských rokov naňho boli kladené veľké nároky. Musel sa pasovať s tlakom a očakávaniami najhokejovejšej krajiny sveta.
„Najlepší hráč, ktorý prichádza do ligy za tridsať rokov, talent na úrovni Maria Lemieuxa a Sidneyho Crosbyho,“ povedal o ňom ešte pred debutom v NHL sám Wayne Gretzky.
Dnes má Connor McDavid dvadsaťpäť rokov a za sebou päťsto odohraných zápasov. Prešiel dostatok času, aby sme mohli analyzovať a hodnotiť. Nezostáva než konštatovať, že všetky superlatívy potvrdil. Stal sa superhviezdou a má našliapnuté, aby sa zaradil medzi najväčšie postavy hokejovej histórie.
Za prvých päť stovák duelov v najprestížnejšej hokejovej súťaži pozbieral McDavid až 724 bodov. Z aktívnych hráčov nemal viac ani jeden. O 18 bodov prekonal Crosbyho, o 91 Ovečkina.
Ďalšie športové správy
- Športový prehľad: Denne to najdôležitejšie zo športu. Odoberať >
Aj Island bol kedysi homofóbny, no rozhodol sa urobiť zmenu a pohol sa vpred

Takmer pred dvadsiatimi rokmi sa presťahovala so svojím manželom do jeho rodnej krajiny - na Island. Autorka a novinárka Eliza Reid, pôvodom z Kanady, sa s ním zoznámila počas štúdia histórie na Oxforde. V tom čase ani jeden z páru netušil, že z Guðniho Jóhannessona sa v roku 2016 stane islandský prezident a z nej prvá dáma.
Svoju rolu sa Eliza Reid rozhodla využívať na to, aby zdôrazňovala dôležitosť rovnosti medzi mužmi a ženami. V nej Island vo svete vyčnieva, keď sa pravidelne umiestňuje v hodnoteniach na prvých priečkach.
"Vzácna zmes histórie, ľudí, pravidiel a šťastia vytvorili krajinu, ktorá je pravdepodobne bližšie ako ktorákoľvek iná k zlatému grálu rodovej rovnosti," píše autorka vo svojej knihe Tajomstvo islandských žien, ktorá nedávno vyšla aj v slovenčine.
Hoci sama priznáva, že Island nie je ideálny a ešte stále má pred sebou kus cesty, v oblasti prístupu k ženám a menšinám vrátane LGBT+ ľudí sa k nemu dá vzhliadať.
V krátkosti o rodine a vzťahoch:
- Nerealistické popôrodné telá: Väčšie bruchá, tuk, strie, žilnaté a plné prsia, jazva po cisárskom reze či po nástrihu. U väčšiny žien vyzerajú telá krátko po pôrode práve takto. A u mnohých takto zotrvajú aj týždne, mesiace či dokonca roky. Napriek tomu ženy často nevedia, čo majú od svojich tiel po pôrode dieťaťa očakávať. Rolu hrajú aj sociálne médiá.
- Zverejňovanie fotografií detí: Odborník na digitálnu bezpečnosť zo spoločnosti Eset Ondrej Kubovič pre SME konštatuje, že rizík spájaných so zverejňovaním fotografií či videí svojich detí na internete je veľa. Rodičia často nepremýšľajú nad tým, aký môže mať dôsledok, ak sa dané video či fotografia dostane do nesprávnych rúk dnes alebo v budúcnosti.
- Pôrodníctvo má stále limity: Denník SME oslovil dokumentaristky, aktivistky, lekárov, dulu, pôrodnú asistentku aj ministerstvo zdravotníctva, a pýtal sa ich, ako sa v praxi slovenské pôrodníctvo za päť rokov zmenilo. Mnohí hovoria o čiastkových zmenách k lepšiemu. Tie sú však v tieni stále prítomnej škodlivej alebo nerešpektujúcej pôrodníckej praxe.
Podcasty SME
- Vizita: Prečo vývoj mRNA vakcín trval tak krátko a je soľ naozaj nad zlato?
- Gyncast: Primár Kaščák: Pri viacplodovej tehotnosti je rozhodujúce, či má každý plod vlastnú placentu
- Všesvet: Cestovateľ Martin Navrátil: Grónsku túru za polárnym kruhom zvládne každý Tatranec
- Pravidelná dávka: Bol biblický exodus historická udalosť?
Karikatúra

Recept dňa

Huby sú ideálne na vytváranie nevšedných chutí, napríklad v polievkach.
Voľný čas
Stiahnite si stovky e-kníh a audiorozprávok. Vyberte si zo slovenského zlatého fondu, svetovej klasiky a autorov edície SME.
Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.
Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Beata
Balogová
