Útočiaci a vraždy plánujúci školáci. Agresorom môže byť aj obeť šikany
Napadnutie žiaka v Majcichove, príprava úkladnej vraždy v okrese Gelnica či útok sekerou v Novákoch. To sú len tri z tohtoročných prípadov, kedy skončili mladiství v rukách ochrancov zákona.
Posledný sa odohral na strednej škole, kde prvák prišiel do školy so sekerou. Vošiel do jednej z tried a napadol študentku. Potom ušiel. Policajti ho zadržali neďaleko školy.
V súvislosti s ním sociálne siete zaplavila vlna komentárov. Viacerí sa zhodujú v tom, že mladiství sú čoraz agresívnejší a v rodinách a školách by malo dôjsť k zmene, inak takéto prípady budú pribúdať.
„V školskom prostredí môžeme viac dbať na prevenciu a realizáciu preventívnych programov. Len ťažko však ovplyvníme to, čo sa deje v domácom prostredí, v ktorom mladí trávia väčšinu času. Univerzálny recept na výchovu vám nedá nikto, pretože každá rodina je jedinečná, špecifická,“ povedal v rozhovore Róbert Rácz, pedagóg a psychológ, ktorý je zároveň aj školským psychológom na Gymnáziu Boženy Slančíkovej Timravy v Lučenci.
Tvrdí, že niekedy môže byť spúšťačom agresie aj nevhodná poznámka zo strany spolužiakov. Agresorom môže byť aj dlhoročná obeť šikanovania.
Rodiny útočných detí nespája sociálny status, ale nevšímavosť
Psychologička Mária Anyalaiová školí odborníčky a odborníkov na krízovú intervenciu v školách. Pred návratom na strednú odbornú školu si ňou prejdú aj pedagógovia a študenti v Novákoch. Vo štvrtok 3. novembra tam útočil prvák so sekerou a zranil dvoch študentov. Obvinený je z pokusu o úkladnú vraždu.
V rozhovore Anyalaiová vysvetľuje, čo dieťa dovedie k rizikovému správaniu a ako mu predchádzať. Hovorí o tom, čo je vo výchove dieťaťa úlohou rodiča a čo by mali zvládnuť učitelia. Aj o tom, aká je situácia na slovenských školách.
Agresívne vyjadrenia polarizujú spoločnosť, a to vyvoláva pocit úzkosti a hnevu
Krátko po dramatickom incidente v Novákoch, keď na strednej škole študent napadol sekerou spolužiačku, prišiel na miesto podporný tím psychológov.
Prečo je takáto okamžitá pomoc odborníkov potrebná, či môžeme podobné udalosti očakávať v budúcnosti, akú úlohu majú v tomto smere sociálne siete, ale aj o tom, kedy máme vyhľadať odbornú pomoc, sme sa rozprávali so psychológom a riaditeľom občianskeho združenia IPčko Marekom Madrom.
Odpojili ho od vody, elektriny aj plynu: Čakáme, čo ešte na nás pani Trajterová vymyslí
Eugen Guldan si vodu do bytu v bratislavskej bytovke Villa Penat nosí v bandaskách, elektrinu má len pomocou kábla, ktorý si natiahol od suseda. A keďže nemá ani plyn, v noci sa nevie zohriať inak ako dekou. Za týchto okolností musel rodinu z bytu odsťahovať, ostáva tam len on, pretože sa obáva vlámania.
Až do takejto situácie vyústil Guldanov spor so spoločnosťou Penat, ktorá bytovku stavia. Nielenže ho za posledné roky odpojili od energií a vody, nevie riadne využívať ani garáž, jeho dcéra sa priotrávila plynom a ostatné deti ostali s traumami.
Na otázky SME v prípade bytovky Villa Penat a na Guldanove tvrdenia reaguje aj predsedníčka predstavenstva spoločnosti Penat Natália Trajterová.
Jej manžel Matúš Trajter je v spoločnosti Penat konečným užívateľom výhod. Podľa portálu aktuality.sk ide o brata Mareka Trajtera, ktorý bol v minulosti podozrivý z objednávky vraždy mafiána Romana Deáka. Kauza sa skončila tým, že skutok bol premlčaný.
Guldan, ktorý si vo Vile Penat kúpil dva byty, doteraz v kauze vystupoval ako anonymný obyvateľ, po rokoch sa však rozhodol pre SME prehovoriť verejne.
Ukrajinský hacker: Sme v kybernetickej vojne, útočíme na ruské systémy
Štyridsaťštyriročný Andrij Baranovyč je ukrajinský programátor a jeden z najznámejších hackerov. V online svete je známy ako Herm1t a v minulosti v médiách vystupoval sporadicky ako Sean. V posledných týždňoch vyšiel z anonymity.
V 90. rokoch založil web venujúci sa kybernetickej bezpečnosti vrátane informácií o vývoji škodlivého kódu. V roku 2014 založil s Artemom „Jeffom“ Karpinským skupinu RUH8, ktorej cieľom bolo chrániť ukrajinský kybernetický priestor. Po vzniku Ukrajinskej kybernetickej aliancie v roku 2016 sa stal jej súčasťou. Rozhovor prebiehal cez šifrovaciu aplikáciu Signal.
Elektromobil ešte nie. Po dvoch rokoch zastará
Téma elektromobility polarizuje verejnosť podobne ako geopolitika, pandémia alebo utečenecká kríza. Na jednej strane tábor silných podporovateľov elektroáut, na druhej zarytí fanúšikovia spaľovacích motorov.
Rasťo Chvála, motoristický novinár z youtubového kanálu Garáž.tv, o sebe hovorí, že je niekde medzi týmito pólmi.
„Zvykli sme si na bezodnú individuálnu mobilitu a ani si to neuvedomujeme. Sme generácia, ktorá zažila vrchol spaľovacej éry a zrejme už ďalší vrchol nezažijeme. Súboj vyhrajú automobilky, ktoré si zvolili plynulý prechod,“ vraví Rasťo Chvála v rozhovore pre INDEX.
Istý čas som bol bezdomovec. Bieda ma naučila byť spokojným
Má životný príbeh, ktorý by bol hodný sfilmovania. Ušiel z komunistického Československa, aby putoval po Európe ako tulák, ktorý často nemal ani čo jesť. "Istý čas som bol proste bezdomovec. Bieda ma naučila byť spokojným s málom." Napokon sa z neho stal uznávaný svetový fotograf, ktorý zbieral prestížne ceny.
Antonín Kratochvíl si prežil ťažké obdobia a ako fotograf sa často vyberal k ľuďom, ktorí to mali takisto ťažké. Zachytil okrem iného genocídu v Rwande a Zaire, vojnový Irak, utečencov v Afganistane a Bosne, obete AIDS v Zimbabwe.
"Vždy ma zaujímali obete. Väčšinou ma títo ľudia zobrali medzi seba a videli vo mne frajera, ktorý im dá hlas v situácii, keď na nich každý kašle. Zobrali ma, aby som vyniesol na svetlo tie masakre a dúfali, že im to pomôže. Že keď to uvidí svet, možno sa ich situácia zmení," hovorí Kratochvíl s tým, že sa pri svojej práci necenzuroval a fotografoval proste to, čo videl. Hoci mu to neraz médium, pre ktoré fotil, nezverejnilo.
Na druhej strane sú jeho portréty slávnych osobností. Patrí k nim aj David Bowie, ktorý je na hlavnom plagáte aktuálneho 32. ročníka Mesiaca fotografie.
Moje vysoké nasadenie ma dnes dobehlo
Divadlo robí od pätnástich, hrá naozaj dlho a rád, napriek tomu ho jeho vysoké nasadenie dobehlo tak, že mu milovaná práca prestala robiť radosť.
Aj preto Daniel Fischer ubral z hereckých aktivít a viac ho to ťahá k hudbe. Na prvom mieste pred všetkým je však dnes dcéra a partnerka Dominika Kavaschová.
Hoci v seriáli Nemocnica hrá lekára s neadekvátne ostrým humorom, v súkromí nie je veľmi zhovorčivý a pri rozhovoroch s novinármi vyslovene trpí. Na odpovediach to však nepoznať.
Navrhla Žbirkov pomník aj obal albumu Coldplay: V škole pre anglické princezné ma volali Trouble
Pobláznila dospievajúce anglické princezné, keď ich zaúčala do tajomných procesov svojej obľúbenej techniky. Jej grafiku si vybrala kráľovná Alžbeta a jej dielo chcela mať na obale svojho albumu skupina Coldplay.
To všetko sa stalo napriek tomu, že česká výtvarníčka Mila Fürstová sa ani po rokoch života v Londýne nenaučila celkom jazyk diplomacie, ktorý Briti tak neodolateľne, ale nenapodobiteľne ovládajú.
Spolieha sa totiž na iný jazyk, a ten ju nikdy nesklamal. Je to jazyk intuície, citov a spoločného ľudského údelu, vďaka ktorému si dvaja ľudia rozumejú skôr, ako sa vôbec stretnú.
Vďaka nemu manažér skupiny Coldplay vedel, že ju musí zoznámiť s Chrisom Martinom. A vďaka nemu vznikol aj náhrobný kameň, ktorý Mekymu Žbirkovi odhalili na Olšanskom cintoríne v Prahe len pred niekoľkými dňami, ale ona mu ho ukázala už oveľa skôr.
Bol pri historickom triumfe slovenských tenistiek. Kapitán úplne zmenil kariéru
Pred dvadsiatimi rokmi bol ako kapitán pri najväčšom tímovom úspechu slovenského tenisu v samostatnej histórii. Doviedol Slovensko k víťazstvu vo Fed Cupe. Už v tom čase bol pritom na odchode z tenisu. Dnes by ste ho na kurtoch hľadali márne, svoje rozhodnutie odísť od športu neprehodnotil.
Tomáš Malik vraví, že najväčšiu zásluhu na historickom titule mali vtedy hráčky, ktoré sa navzájom podporovali. Hoci boli všetky veľmi vyrovnané a patrili ku svetovej špičke, nebola medzi nimi závisť pre to, kto nastúpi.
Tenis už dnes sleduje len ako fanúšik. "Nemám obľúbených mladých hráčov alebo hráčky, ale pozorujem, že za tých dvadsať rokov sa tenis dosť zmenil," hovorí v rozhovore pre Sportnet.
Rozhovory ZKH
- Šéfredaktori Beata Balogová, Matúš Kostolný, Peter Bárdy a Lukáš Diko: Novinári nesmú byť terče politikov
- Odchádzajúci riaditeľ Útvaru hodnoty za peniaze Štefan Kišš: Progresívne Slovensko potrebuje viac chlebových tém
- Garantka projektu Šanca na návrat Zuzana Valentovičová: Netreba nad každým väzňom lámať palicu
Podcasty SME
- Všesvet: Grónsku túru za polárnym kruhom zvládne každý Tatranec, hovorí cestovateľ Martin Navrátil
- Neumlčaní: Autor spisu Gorila Peter Holúbek: Keď nie je pravda na ich strane, skúšajú to silou
- Ľudskosť: Anton Popovič o sile hudby a o tom, ako pomôcť deťom nájsť si k nej vzťah

Beata
Balogová
