SME

Roman Hamala: Rozdiely medzi lokálnymi a medzinárodnými kanceláriami sa stierajú

Rozdiely medzi lokálnymi a medzinárodnými kanceláriami sa stierajú.

Roman Hamala, partner v advokátskej kancelárii HKV Law FirmRoman Hamala, partner v advokátskej kancelárii HKV Law Firm (Zdroj: Jozef Jakubčo)

Pred sedemnástimi rokmi odišiel ROMAN HAMALA z pozície lokálneho partnera medzinárodnej advokátskej kancelárie White & Case. „Chcel som byť pri tom, ako sa projekty implementujú a rastú,“ hovorí. Spolu s partnermi vybudoval úspešnú lokálnu kanceláriu HKV Law Firm, ktorá sa pravidelne umiestňuje v rebríčkoch najväčších kancelárií najmä v oblasti transakčného poradenstva. „Myslím, že v súčasnosti je to z pohľadu kompetencií vyrovnané,“ vraví Hamala o postupnom zotretí rozdielov medzi medzinárodnými a lokálnymi kanceláriami. V HKV pred rokmi postupne začali obmieňať zloženie partnerov i senior právnikov, chystajú sa totiž na medzigeneračnú výmenu. „Neexistuje na to žiaden vzor a už vôbec nie u nás na Slovensku.“

SkryťVypnúť reklamu

Aký vplyv mala pandémia na výsledky HKV Law Firm?

Nemala vplyv ani na objem práce, ani na výsledky. Ako počas pandémie, tak aj v poslednom období cítiť investičný apetít stimulovaný predovšetkým infláciou a na strane kúpy je citeľná ochota predávať, ktorá je motivovaná snahou o diverzifikáciu portfólií.

Keď sa však pozriem na vaše hospodárenie, tak za rok 2020 ste mali nižšie výsledky než v predpandemickom roku 2019.

Áno, ale pripisoval by som to začatiu procesu reorganizácie kancelárie a prijímaniu nových vnútorných procesov.

Spomenuli ste investičný apetít stimulovaný infláciou. Čo konkrétne máte na mysli?

Na trhu je pretlak peňazí. Podnikateľom „sedia na účte“ a požiera ich inflácia, čo ich stimuluje k investíciám. Niečo na burze, niečo v private equity. Každý má trochu inú stratégiu. Tí, ktorí sú skôr pre private equity, tak teraz aktívne vyhľadávajú akvizičné príležitosti.

SkryťVypnúť reklamu

Zmenila sa aj motivácia na strane ponuky? Napríklad stimulovali vysoké ceny energií ochotu podnikateľov predávať svoje aktíva?

S takto motivovaným predajom sme sa veľmi nestretávali. Myslím si, že to môže byť skôr trend budúceho roka, keď sa naplno prejaví dosah ceny energií.

Nepriniesli vysoké ceny energií či vojna na Ukrajine ani nový špecifický typ sporov alebo transakcií? Pri energiách napríklad na plnenie nevýhodných zmlúv na dodávky.

Z nášho pohľadu len v malom množstve. Ale pripisujem to tomu, že už skôr sme tieto situácie pre klientov analyzovali a upravovali niektoré ustanovenia zmlúv, aby sa do budúcnosti predišlo sporom. Zmluvné strany sa radšej dohodli na zmluvných úpravách, aby predišli sporu a neohrozovali tým dodávky alebo plnenia so súvisiacich zmlúv v reťazci. Pre obe strany to bolo ekonomicky zmysluplnejšie.

SkryťVypnúť reklamu

Ako ovplyvňuje vojna transakčné poradenstvo?

Viaceré rozbehnuté investície dáva do neistoty. Najmä pre región strednej a východnej Európy (CEE) je bezprostredným existenčným rizikom, pretože investori sú momentálne omnoho opatrnejší pri rozširovaní investícií na Slovensku či v celom CEE regióne.

Je už na trhu prítomný dopyt ukrajinských investorov po Slovensku?

Áno a prirodzene rastie. Vzhľadom na geografickú, jazykovú a kultúrnu blízkosť sme jedna z volieb presunu ich aktivít. Platí to najmä v oblasti energetiky a logistiky.

Aj po minulé roky boli medzi referenčnými dealmi transakcie, ktoré na globálnej úrovni robili veľké nadnárodné kancelárie, ale následnú implementáciu na slovenskom trhu zveril klient lokálnej slovenskej kancelárii. Prečo sa to deje?

SkryťVypnúť reklamu

Už za mojich čias vo White & Case bývalo dosť bežné, že sme pracovali na globálnej akvizícii projektu, prípadne príprave a vyjednávaní joint venture dohody medzi spoločníkmi, ale post-transakčnú realizáciu kupovaného projektu už riešila iná, lokálna advokátska kancelária. Naše ceny neboli s lokálnymi kanceláriami konkurenčné. U sofistikovanejších klientov by sme sa ani nekvalifikovali na lokálnu implementáciu, lebo nám tam chýbala expertíza.

To bol dôvod, prečo ste odišli v 2006 z White & Case?

Jeden z dôvodov. Chcel som byť pri tom, ako sa projekty implementujú a rastú. Koncom deväťdesiatych rokov 20. storočia a začiatkom nultých rokov 21. storočia boli medzinárodné kancelárie jednoducho nevyhnutné, mali svoj vlastný priestor a svoju vlastnú opodstatnenosť. Popri nich však vyrástli silné lokálne tímy, ktoré sa podobne ako my od pôvodnej kancelárie odčlenili. Pred približne 17 rokmi, keď sme HKV rozbiehali, už bolo citeľné, že je tu aj dopyt po silnej lokálnej skúsenosti s medzinárodnou kultúrou. Ten trh si však musel prejsť prirodzeným vývojom.

SkryťVypnúť reklamu

Zotrel sa už rozdiel v kompetencii lokálnych a medzinárodných kancelárií?

Myslím si, že v súčasnosti je to vyrovnané. Nielen u nás, ale aj v celom stredoeurópskom regióne – Poľsko, Maďarsko, Česko, Slovensko. Sú tu etablované robustné kancelárie, ktoré vznikli z medzinárodného prostredia a hlavne v oblasti transakčného poradenstva vedia ponúknuť ten istý produkt – porovnateľnú kvalitu a skúsenosť aj pri veľkých nadnárodných transakciách a zároveň sú pre klienta užitočnejší pri bežnej zmluvnej agende či prevádzke ich projektov. Navyše lokálne kancelárie sa začleňujú do medzinárodných alebo regionálnych aliancií, ktoré umožňujú cezhraničnú výmenu skúseností a prístup k zahraničným trhom a klientom. Nám sa to v rámci NGL Symbio tiež celkom darí.

SkryťVypnúť reklamu

Kedy klient ešte stále uprednostňuje medzinárodnú kanceláriu?

Sú tu oblasti, v ktorých na lokálnom trhu ešte nie sú relevantné skúsenosti a je potrebné túto expertízu hľadať na zahraničnom trhu. Taktiež pri transakciách, ktoré sa majú implementovať vo viacerých krajinách, kde má medzinárodná kancelária zastúpenie. A potom sú tu oblasti, na ktoré sa lokálne tímy medzinárodných kancelárií špecializujú, napríklad bankové či iné komplexné dlhové financovania.

Je cenotvorba v lokálnej kancelárii flexibilnejšia než v medzinárodnej?

Samozrejme. V medzinárodnej advokátskej kancelárii sme museli dodržať určité minimálne hodinové sadzby alebo minimálnu zastropovanú cenu na projekt. Medzinárodné kancelárie majú rozpočty, ktoré musia plniť, čiže aj to je iný spôsob, ktorým centrála ich sadzby limituje, aby z toho trhu určitú hodnotu dostali.

SkryťVypnúť reklamu

Čo je na tom zlé?

Ak máte veľmi rigidné limity na odmeny alebo rozpočet, neviete si úplne flexibilne povedať, že tu mám klienta so zadaním, ktoré nacením relatívne lacno, pretože viem, že z toho môže byť dlhodobá spolupráca, z ktorej budú nakoniec profitovať obe strany. Nedávno mi jeden z odchádzajúcich partnerov z medzinárodnej kancelárie v regióne rozprával, že už nedokáže vysvetľovať v centrále, že hodinové sadzby, ktoré od neho vyžadujú, sú u nás neudržateľné a radšej skúsi kariéru rozvíjať inde. Podobnú skúsenosť som mal aj ja pred sedemnástimi či osemnástimi rokmi v pozícii lokálneho partnera White & Case.

Nedávno z trhu odišiel brand White & Case, tím začal fungovať pod značkou Aldertree Legal. Keď som počas pandémie robil instagramový stream s vaším kolegom Lukášom Michálikom, veľa sme sa rozprávali o tom, ako pandémia ovplyvní advokáciu a či spustí fúzie medzi kanceláriami alebo generačnú výmenu. On vtedy povedal, že najväčšou výzvou to bude práve pre lokálne kancelárie s medzinárodnou kultúrou, kam zaradil aj vás. Podarila sa niekomu medzigeneračná výmena bez toho, aby to malo vplyv na veľkosť alebo výkony kancelárie?

SkryťVypnúť reklamu

Dúfam, že nebudem nekorektný k niektorým z kolegov, ale v tom segmente kancelárií, ktoré vznikli odčlenením z medzinárodných, som zatiaľ takúto generačnú výmenu nezachytil. V segmente pôvodne lokálnych kancelárií som zachytil úspešný príbeh kancelárie doktorky Čechovej, ktorá pustila do partnerstva svojich bývalých junior právnikov. Veľký rešpekt za to. Myslím, že v tom segmente, kde sa pohybujeme, budeme jedna z prvých kancelárií, ktorá na generačnej výmene takto systematicky už niekoľko rokov pracuje.

Čo sú základné motivácie k tomu? Alebo možno inak – keď sa zamýšľate nad budúcnosťou kancelárie a kreslíte si ju, v akých horizontoch premýšľate?

Primárnym cieľom je udržať konkurencieschopnosť a v budúcnosti ďalej rásť. Naša ambícia je zostať na trhu desaťročia možno aj sto rokov a viac. Pri medzinárodných právnických značkách môže dôjsť k odchodu zo Slovenska jedným rozhodnutím z Londýna, New Yorku či z Frankfurtu. V podstate v priebehu niekoľkých týždňov či mesiacov. V malých krajinách, ako sú Slovensko, Maďarsko či Česko, to vôbec nie je výnimočný jav.

SkryťVypnúť reklamu

V akom stave ja u vás začleňovanie nových partnerov?

Začali sme pred niekoľkými rokmi prijatím Lukáša Michálika za equity partnera. Máme stabilný tím senior právnikov, ktorí sú u nás niekoľko rokov, ako sú napríklad Martin Hricko, Peter Makýš a Martin Koša, ktorý sa k nám pridal minulý rok. Všetci traja sú súčasťou tímu, ktorý sa, spolu s nami partnermi, podieľa na tvorbe stratégie HKV a nastavovaní nových vnútorných procesov. Tešíme sa, že tak, ako Lukáš pred pár rokmi, aj oni ukazujú, že sú schopní viesť samostatne niektoré dôležité kompetencie. Navyše, máme v kolektíve pár mladých talentov, ktorí určite majú potenciál o niekoľko rokov doplniť partnerské rady a postupne nahradiť aj mňa a Martina Klucha.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C9BYP na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  4. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  2. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  6. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  7. Spoločnosti BILLA záleží na zdravých očiach detí
  8. BENU otvorila v Košiciach lekáreň aj v Auparku
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 10 224
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 935
  3. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 6 431
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 333
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 996
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 102
  7. Za 2 dni si vybralo dovolenku viac než 2000 Slovákov 4 588
  8. Ísť do kúpeľov je IN 3 947
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu