Príjemný víkend! Ako 12-ročné dievča so sánkami pomáhalo partizánom a ako sa zo 16-ročného židovského chlapca stal najmladší partizánsky veliteľ čaty, aj to prinášajú príbehy hrdinov, ktorí sa postavili zlu. Herec Jakub Rybárik sa v rozhovore zveruje aj s tým, aké ťažkosti mu do života prinieslo vyhorenie a ako sa s nimi vyrovnával.
Prvá dáma Islandu Eliza Reid prezradila, že hoci dnes Island patrí k vzorom, nebolo to tak dávno, keď v spoločnosti panovala homofóbia. Dnes po celom Slovensku štartujú podujatia festivalu Slovenská tepláreň, ktorých cieľom je vyjadriť spolupatričnosť s blízkymi Matúša a Juraja i podporu LGBTI+ ľuďom.
Nezabúdajme na hrdinov, ktorí sa postavili zlu: Ako dievča so sánkami pomáhalo partizánom

Petr Bachrach, ktorému sa ako jedinému z rodiny podarilo vyhnúť židovským transportom do koncentračných táborov, sa koncom roka 1943 pridal k partizánom.
„Chceli ma vyskúšať, tak ma poslali dolu do mestečka, do Prievidze, kde bola nemecká jednotka, aby som vypátral, čo tam je.“ Bachrach vedel po nemecky veľmi dobre, ale aby nevyzeral podozrivo, snažil sa s nemeckým vojakom rozprávať lámanou nemčinou. Keď mu vojak prezradil, čo v meste robia, vrátil sa s touto informáciou k partizánom a bol prijatý.
„V tom období som začal byť spojkou veliteľa a neskôr som sa stal veliteľom skupiny desiatich ľudí. Nakoniec som bol veliteľom čaty,“ opisuje. Vo svojom rozprávaní zdôrazňuje, aký bol v tom čase mladý. „Mal som vtedy 16 a niečo a môj najstarší vojak mal 35. Bol som, samozrejme, najmladší, ale najskúsenejší.“
Pred 104 rokmi, 11. novembra 1918, sa oficiálne skončila 1. svetová vojna. Tento dátum si pripomíname ako Deň vojnových veteránov. Nespomíname len na hrôzy prvej svetovej vojny, ale oslavujeme tiež hrdinstvo vojakov druhej svetovej vojny.
Tento deň je tiež príležitosťou pripomenúť si príbehy vojnových hrdinov a hrdiniek. Prinášame spomienky pamätníkov na odpor voči nacizmu počas 2. svetovej vojny a Slovenského národného povstania z archívu Memory of Nations od občianskeho združenia Post Bellum.
Jakub Rybárik o vyhorení: Bol som rozhodnutý skončiť s herectvom definitívne

„Zaznamenal som veľa reakcií, že je ojedinelé, keď muž hovorí o svojich pocitoch. Teší ma to, ale zároveň tomu celkom nerozumiem. To sa akože nemá, to sa nedeje? Ak muž hovorí o tom, čo sa naozaj deje v jeho vnútri, nie je slaboch a nemusí sa za to hanbiť. Reči, že sa treba vzchopiť a nefňukať, prípadne skratky, že stačí sila myšlienky a bude lepšie, to je mi cudzie," vraví herec Jakub Rybárik.
Za výkon v inscenácii Slovenského národného divadla 24 bol nominovaný na ocenenie Dosky v kategórii najlepší mužský herecký výkon. Ide o autorskú inscenáciu, ktorej hlavnou témou je vojna na Ukrajine a ktorú spoluvytvárali všetci účinkujúci herci a herečky. Rybárik v inscenácii zároveň hovoril o svojom duševnom rozpoložení, depresívnych náladách a vyhorení.
„V istom období som začal cítiť veľké duševné nepohodlie. Neustále som bol nahnevaný, nevyspaný, nebavila ma práca. Keď som prišiel do divadla, cítil som v sebe veľa negatívnej energie, nechcel som tráviť čas s kolegami a radšej som bol teda sám v šatni, kde som väčšinou spal alebo pozeral do steny. V podstate to vykazovalo mnohé znaky vyhorenia. To však bola len prvá fáza a ešte som veril, že to celé prekleniem, že to prejde,“ začína svoje rozprávanie.
Prvá dáma Islandu: Moja rada ženám? Nenechajte sa vymazať

"Vzácna zmes histórie, ľudí, pravidiel a šťastia vytvorili krajinu, ktorá je pravdepodobne bližšie ako ktorákoľvek iná k zlatému grálu rodovej rovnosti," píše Eliza Reid vo svojej knihe Tajomstvo islandských žien, ktorá nedávno vyšla aj v slovenčine.
Takmer pred dvadsiatimi rokmi sa presťahovala so svojím manželom do jeho rodnej krajiny - na Island. Autorka a novinárka, pôvodom z Kanady, sa s ním zoznámila počas štúdia histórie na Oxforde. V tom čase ani jeden z páru netušil, že z Guðniho Jóhannessona sa v roku 2016 stane islandský prezident a z nej prvá dáma.
Svoju rolu sa Eliza Reid rozhodla využívať na to, aby zdôrazňovala dôležitosť rovnosti medzi mužmi a ženami. V nej Island vo svete vyčnieva, keď sa pravidelne umiestňuje v hodnoteniach na prvých priečkach. Hoci sama priznáva, že Island nie je ideálny a ešte stále má pred sebou kus cesty, v oblasti prístupu k ženám a menšinám vrátane LGBT+ ľudí sa k nemu dá vzhliadať.
„Nemyslím si, že rovnosť dosiahneme, ak povieme, že potrebujeme 50 percent mužov a 50 percent žien v nejakom odvetví, napríklad vo farmárčení. Posolstvo je skôr také, aby ženy nasledovali svoje sny a boli schopné si povedať – chcem byť rybárka. Kapitánka lode. A dokážem to, aj keď žiadne iné nie sú. Je veľa povolaní, v ktorých dominujú muži, rovnako ako je viacero tých, ktoré sú slabšie zaplatené a dominujú im ženy. Potrebujeme vidieť viac mužov ako zdravotných sestier či učiteľov v škôlkach a školách,“ hovorí.
Aj ja som Tepláreň. Štartujú koncerty pre Matúša a Juraja

Keď 12. októbra 2022 zavraždili Matúša Horvátha a Juraja Vankuliča na Zámockej v Bratislave, Michal Kaščák z Pohody sa spojil so zakladateľom Teplárne Romanom Samotným a spolu vyhlásili iniciatívu Slovenská Tepláreň.
Prihlásilo sa do nej viac ako 600 organizácií a projektov, z toho 354 skupín, umelcov a umelkýň, 165 priestorov, 42 festivalov a párty a 46 podporujúcich subjektov.
Podujatia Slovenskej Teplárne, ktorých cieľom je vyjadriť spolupatričnosť s blízkymi Matúša a Juraja i podporu LGBTI+ ľuďom, budú v mestách po celom Slovensku od 12. do 27. novembra.
"Je dobrou správou, že medzi zapojenými subjektmi sú známe mená aj úplne nové projekty, dlhoročné veľké festivaly i malé nočné akcie a priestory od štátneho baletu cez múzeá, školy, kultúrne centrá až po bagetériu, bary či krčmy v malých mestách," hovorí Kaščák.
Dnes, presne mesiac po teroristickom útoku, pri ktorom prišli o život Matúš Horváth a Juraj Vankulič, sa na Zámockej ulici v Bratislave uskutoční otvárací koncert celej iniciatívy. Zahrajú skupiny Para, FVLCRVM, Bez ladu a skladu, Meowlau X Val, spevák ERØ a DJka TRANSmisia, vystúpia aj viacerí hostia s príhovormi.
Keď sa týždeň nezasmejete, zhnijú vám vnútornosti

„Vďaka dokonalému vtipu zabudnete na svoj život. Vďaka dokonalému vtipu si na svoj život spomeniete. Dokonalý vtip je niečo medzi anjelom a prdom,“ premýšľa nahlas upratovačka Jarka a snaží sa presne takýto vtip vymyslieť.
Okrem upratovačky, ktorá nenávidí upratovanie, je tu muž, ktorý opustí svoju perfektnú manželku, pretože sa náhle zamiloval do ženy v terminálnom štádiu rakoviny. Ďalej je tu žena v strednom veku, ktorá chodí potajme upratovať cudzí dom, lebo len tak dokáže prehlušiť vlastnú samotu a dievča trúchliace za matkou, ktorá zomrela od smiechu. Tieto postavy a ich príbehy sa stretávajú v inscenácii Čistý dom v Slovenskom národnom divadle.
Všetko by to vlastne mali byť smutné veci. Rakovina, nevera, samota. Lenže stačí trochu zmeniť perspektívu a aj tie najvážnejšie veci sa premenia na niečo, z čoho si môžete vystreliť.
Raz na deti vylial pivo, raz víno. Brad Pitt pije už len džús, ale Angelina ho znovu žaluje

Najradšej mal víno. Jeho telo bolo zvyknuté na vysoké dávky a myslel si, že aj takzvané spoločenské pitie má pod kontrolou. Potom mu však dali najavo, že už prekročil akceptovateľnú mieru, a najmä Angelina Jolie začala verejne hovoriť, že alkohol bol dôvod, prečo s ním viac nebolo možné žiť.
Jolie podala začiatkom októbra novú žalobu. To, čo v nej opisuje, by vraj verejnosť mohlo znechutiť natoľko, že už naňho nebude chodiť do kina.
Angelina Jolie a Brad Pitt sa najprv iba hádali, píše sa v dokumentoch. "Po hodine a pol ju ťahal do zadnej časti lietadla a zatvoril sa s ňou v kúpeľni. Chytal ju za hlavu a triasol ňou, potom ju pritlačil k stene a kričal na ňu. Nakoniec päsťou búchal do stropu," cituje z nich CNN.
Štúdio Paramount má tak obavy, ako dopadne Pittov dlho chystaný veľkofilm Babylon, kde hrá hlavnú úlohu.
Víkendový recept

Čo v nedeľu na obed? Pripravte si domáce husacie hody.
Víkendový kvíz

Ako pozorne ste sledovali udalosti posledného týždňa? Otestujte sa v našom kvíze.
Ďakujeme, že ste časť svojho víkendu strávili so SME. Prajeme vám úspešný štart do budúceho týždňa a uvidíme sa opäť v sobotu.

Beata
Balogová
