BRATISLAVA. Pokiaľ ide o návrh štátneho rozpočtu na rok 2023, ide o návrh absolútnej beznádeje. V diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12 to povedal opozičný poslanec Matúš Šutaj-Eštok z Hlasu. Podľa neho je rozpočet dvakrát taký vysoký, ako bol za vlády expremiéra Petra Pelegriniho.
O podpore návrhu rozpočtu bude podľa neho Hlas diskutovať, ak bude schválený návrh na predčasné voľby.
„Pre Slovensko sú východiskom z tejto krízy a marazmu predčasné voľby," povedal Eštok. Doplnil, že Hlas je jasnou opozíciou voči súčasnej vláde.
Šéf poslaneckého klubu hnutia OĽaNO Michal Šipoš sa vyjadril, že na názore Šutaja-Eštoka je jasne vidieť, že návrh rozpočtu je v poriadku. „Tu sa krásne vyzliekajú pred celým národom," vyhlásil Šipoš.
Dodal, že opozícia si len hľadá výhovorku, aby nepodporila rozpočet, ktorého účelom je pomoc ľuďom.

Šipoš: Skryté dohody s opozíciou nie sú
Hlasovací maratón v parlamente bol podľa Šipoša spôsobený aj obštrukciou opozície. Poukázal, že hlasovania sa v parlamente prekladali preto, že opozícia vyťahovala pri nich kartičky.
V OĽANO si podľa Šipoša prechádzajú zákony jeden po druhom a vyhodnocujú, či sú dobré a či môžu priniesť niečo Slovensku. Hlasovanie nechávajú na zodpovednosti poslancov.
Doplnil, že hlavne apelujú na stranu SaS a poslancov, ktorí boli v ich klube. V parlamente nemajú podľa neho žiadne skryté dohody s opozičnými poslancami.
"Dôkazom je aj tu môj kolega Šutaj Eštok, že žiadne dohody s nimi nemáme a hlasovali za naše zákony," vyhlásil.
Šutaj Eštok si, naopak, myslí, že vládna koalícia visí pri hlasovaní na "šnúrke gatí Mariana Kotlebu". Tvrdí, že v parlamente boli svedkami chaosu, rozvratu a kupčenia s hlasmi.
"Táto vládna koalícia dnes otvorene vládne s kovanými fašistami, nie s nejakými umiernenými kresťanmi alebo konzervatívnym hnutím okolo Tarabu a Kuffovcov," vyhlásil.
Zmena druhého dôchodkového piliera prešla podľa neho vládnej koalícii vďaka hlasom poslanca Martina Klusa a štyroch poslancov z ĽSNS.

Šutaj Eštok: Situácia s lekármi je vážna
Obaja poslanci sa vyjadrili aj k situácii v zdravotníctve, tá je podľa Šipoša dlhodobým problémom. "Tu opäť dobiehame to, čo sa dialo za bývalých vlád. Obrovsky podcenili zdravotníctvo. Nie je to vidieť len na stave nemocníc a infraštruktúre, ale aj na tom, ako tie nemocnice fungujú," uviedol.
Poukázal, že práve preto pracujú na tom, aby bolo viac lekárov na vysokých školách a rovnako aj v systéme. S lekármi budú intenzívne rokovať, nechcú vytvárať na nich tlak.
Začiatok decembra môže podľa Šutaja Eštoka priniesť len dve situácie. Buď sa vláda dohodne s predstaviteľmi lekárov a zdravotníkov, vďaka čomu bude poskytovanie zdravotníckej starostlivosti zabezpečené aj naďalej.
"Druhá možnosť je, a teraz budem tvrdý, že tu začnú zomierať ľudia," upozornil poslanec. Podľa neho ide o extrémne vážnu situáciu a o 17 dní hrozí, že odíde viac ako 2000 lekárov.