Stredoeurópske fórum tvorí priestor pre autentickú verejnú debatu o najnaliehavejších otázkach demokracie, ľudských práv a ľudskej dôstojnosti, ktorá sa koná vždy na výročie Nežnej revolúcie kontinuálne od roku 2009. Ide nám o rozhovor medzi rôznymi časťami generáciami, medzi svetonázormi, historickými skúsenosťami, rôznymi typmi jazyka, rôznym spôsobom argumentácie.
V priebehu rokov tu vystúpili stovky a stovky mimoriadnych hostí, spoločenských vedcov a spisovateľov z celej Európy a celého sveta, vrátanie laureátov Nobelovej ceny. Ide nám viac než len o výmenu názorov, ide nám o generovanie spoločných otázok, ktoré sa nás týkajú v čoraz prepojenejšom svete.
Podujatie je voľne prístupné, bez vstupeniek a bez registrácie, v Starej tržnici na námestí 17. novembra. Tento ročník obnovuje formáty medzinárodnej diskusie.
November 1989, dni, v ktorých verejnosť v Československu objavila samu seba, sa začínal práve verejnými diskusiami v divadlách a vo verejných priestoroch. História jednotlivých výročí ukazuje, že ide o zvláštne živý občiansky sviatok s veľkou mobilizačnou silou, ktorý má každý rok trochu iný charakter.
Hodnoty Novembra nastavujú zrkadlo aktuálnemu dianiu. Sme spoločnosťou s janusovskou tvárou, schopnou veľkej mobilizácie solidarity a spolupatričnosti v mene univerzálnych hodnôt a nedeliteľnosti slobody a ľudských práv, ktorá sa ukázala roku 1989, ale tá istá spoločnosť a často aj tí istí ľudia vedia byť ľahostajní a nie sú schopní prekročiť kolektívny egoizmus.
Sme ako oni?
Sedemnásty november 2022 nadviaže na diskusie fóra, ktoré sa konali v septembri - so spisovateľkou Radkou Denemarkovou, filozofom Volodymyrom Jermolenkom, ekonómom Tomášom Sedláčkom a nobelovcom Josephom Stiglitzom.
“Sám svobody kdo hoden, svobodu zná vážiti každou, jiné kdo jímá v pouta, sám je otrok,” napísal veľký slovenský panslávsky a čechoslovakistický básnik Ján Kollár. Nechcel vedieť nič o tom, že slovanská idea skončí ako ruská a že bude šíriť opak jeho osvietenského hesla: čím menej si budeme vážiť slobodu tých, čo sú iní ako my, tým viac bude tej našej.
O tomto bude slovenský november 2022
Keď pred niekoľkými dňa trnavský arcibiskup napísal kňazom, že obete vraždy pred bratislavskou Teplárňou vlastne neboli nevinné, a jeho slová sa dostali na sociálne siete, v komentároch sme mohli nájsť aj známu vetu: veď povedal len to, čo si myslia mnohí. A je to naozaj tak. Aj keď tí mnohí nie sú všetci, možno ani nie väčšina.
Akú cenu má pre našu spoločnosť sloboda ľudí LGBT+? Je schopná meniť svoje predstavy o tom, čo je rodina, čo je láska? Hovoriť o tom, čo je pre ňu cudzie, lebo predchádzajúce generácie o tom netušili, lebo režim to doslova tajil? Stojí nám za to sloboda iných? Alebo majú zostať v putách zákonov, v ktorých ostávajú neviditeľnými?
Akú cenu má pre nás sloboda Ukrajiny? Na koľko si ceníme ľudské práva Ukrajincov? Keď Sovietsky zväz okupoval Československo, na Červenom námestí v Moskve demonštrovalo sedem odvážnych ľudí s nápisom “Za našu a vašu slobodu!” Hovorili o našej vtedy ďalekej budúcnosti. Nikto nevedel, či hovoria za mnohých, hovorili za seba.
November 1989 je o nedeliteľnosti slobody, ľudských práv a ľudskej dôstojnosti. Ľudia prišli na námestia, pretože policajti bili študentov v Prahe, a tým bili aj nás. Bola to povestná posledná kvapka. Na tom sa bude lámať budúcnosť Strednej Európy.
Akú cenu má pre nás sloboda druhých?
17. 11. 2022 Stará Tržnica
Program začína 15:30 otvorením priestoru, výstavou Ivany Šátekovej (t.b.c.) a hudbou
Hostia:
Oksana Zabužko, najrekladanejšia ukrajinská autorka súčasnosti: o role Ukrajiny pre budúcu Európu;
- Tobias Ginsburg, nemecký spisovateľ, ktorý sa infliltroval do ilegálnych štruktúr pravicového extrémizmu: o podobách kolektívneho šialenstva;
- Aliaksandr Milinkievič, vedec, aktivista, jeden z lídrov bieloruskej opozície: o zabudnutom utrpení;
- Martin Putna, český spisovateľ a literárny vedec: o idei slovanstva a o pôvode homofóbie v našich kultúrach;
- Zuzana Čaputová, prezidentka Slovenskej republiky
- a Karel Schwarzenberg, český politik lúčiaci sa v Bratislave s verejnosťou: o nádeji pre Strednú Európu.
Autor: Stredoeurópske fórum

Beata
Balogová
