HRONOVCE. Pri lesíku s potokom, ktorého tok zastavil bobor svojou hrádzou, sa týči niekoľko metrov vysoký múr s ostatným drôtom. Chladný pocit zo stavby, ktorá na prvý pohľad pôsobí ako väznica, sa pokúšajú zmierniť stromy nakreslené na múre.
Hoci detenčný ústav v Hronovciach pre psychicky chorých ľudí, ktorí spáchali trestnú činnosť, ešte stále nie otvorený, v komplexe bolo v pondelok rušno.
Prišli si ho obzrieť záujemcovia o zamestnanie v ústave so sprievodom ľudí z ministerstva zdravotníctva.
Nafotiť si celú akciu nebolo možné. Zbor väzenskej a justičnej stráže vyžadoval povolenie z riaditeľstva, ktoré najprv muselo dostať žiadosť od ministerstva zdravotníctva, ktoré zariadenie prevádzkuje.
Na tento ústav sa čaká od roku 2006 a jeho potrebu pripomenul súčasný prípad bratislavského stalkera (angl. prenasledovateľ), ktorý celé dni prenasleduje mediálne známych ľudí, chodí za nimi v tesnej blízkosti a viacerým sa pokúšal sadnúť aj do auta.
Polícia prípad rieši už niekoľko dní. V nedeľu zadržali 29-ročného Martina B. z okresu Považská Bystrica a v pondelok poobede ho obvinili z trestného činu nebezpečného prenasledovania. Hrozí mu za to rok za mrežami.
Napriek tomu, že ide o netypický spôsob prenasledovania, prokurátor s obvinením súhlasil a Martinovi B. navrhol útekovú a preventívnu väzbu, o ktorej bude rozhodovať súd.
Bratislavský stalker
Prípad bratislavského stalkera je špecifický v tom, že sa nikomu nevyhráža ani na nikoho neútočí a zároveň jednotlivé osobnosti prenasleduje krátkodobo. Na takéto prípady slovenská legislatíva nemyslí a nie je k tomu ani ustálená súdna prax. Polícia sa preto podľa informácií SME zdráhala prenasledovateľa obviniť.