BRATISLAVA. Už len osem dní zostáva do odchodu vyše dvetisíc lekárov zo slovenských nemocníc. Napriek krátkosti času sa vláda Eduarda Hegera (OĽaNO) stále nedohodla s Lekárskym odborovým združením (LOZ) ani na jednej z ôsmich požiadaviek.
Najväčším sporným bodom, na ktorom sa nateraz zasekli rokovania, je zvýšenie platov lekárov. Zhoda nenastala na výške základného platu lekára. Problematický je aj koeficient za odpracované roky a počet rokov, za ktoré sa má uplatňovať.
V nemocniciach vlani pracovalo podľa údajov Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) 12 065 lekárov. Výpovede doteraz podalo 2173 lekárov.
Šéf LOZ Peter Visolajský v utorok povedal, že v prešovskej fakultnej nemocnici podalo výpovede ďalších 32 lekárov. Je to podľa Visolajského reakcia na to, že vláda dáva lekárom vo vzťahu k platom ultimáta.
Týmto lekárom uplynie výpovedná lehota 1. decembra. Ak sa dovtedy nedohodne vláda s lekárskymi odborármi, väčšina nemocníc zrejme prejde na vojnovú medicínu, v rámci ktorej sa bude poskytovať len neodkladná zdravotná starostlivosť.
Žilinská župa navyše v utorok vyhlásila, že ak lekári skutočne odídu, vo svojich nemocniciach nebude schopná poskytovať ani akútnu zdravotnú starostlivosť.
Keď lekári dávali pred jedenástimi rokmi hromadné výpovede, tento stav kolapsu slovenského zdravotníctva trval tri dni.
Rokovania medzi vládou a lekárskymi odborármi pokračovali aj utorok na ministerstve zdravotníctva. Do uzávierky novín však nepriniesli žiaden posun. V utorok popoludní bolo známe len to, že v stredu má vláda dať lekárskym odborárom ponuku na základe ich požiadaviek.
Zaseknutý na platoch
Najväčší spor medzi vládou a lekármi je stále na výške platov. Vo svojich pôvodných požiadavkách LOZ žiadalo pre neatestovaného lekára základný plat vo výške 1,7-násobku priemernej mzdy v národnom hospodárstve a pre atestovaného 2,8-násobok. Oproti súčasnosti by to bol výrazný nárast.